Braun universiteti Watson institutining ma'lumotlariga ko'ra, AQSh-Isroilning Eronga qarshi urushi boshlanganidan beri olti oy ichida amerikalik iste'molchilar benzin va dizel yoqilg'isi uchun qo'shimcha 100 milliard dollar to'lashgan.
Mamlakat bo'ylab bu qo'shimcha xarajat har bir xonadon uchun taxminan 763 dollarni tashkil etadi (mamlakatda 131 million xonadon bor).
Eron urushi AQShda mashhur emas, amerikaliklarning aksariyati yoqilg'i narxining oshishida prezident Donald Trumpni ayblamoqda. Trump Reuters agentligiga bergan intervyusida yoqilg'i narxining oshishi haqidagi xavotirlarni rad etib: "Agar ular ko'tarilsa, ko'tariladi", degan. U o'rniga neft kompaniyalarini "narxlarni sun'iy oshirishda" ayblab, aybni boshqalarga yuklashga urinmoqda.
Trump urush to'rt-besh hafta davom etishini da'vo qilgan edi, biroq u oltinchi oyga kirdi va hech qanday diplomatik yutuq ko'rinmayapti.
Benzin umumiy xarajatning katta qismini tashkil qiladi, chunki amerikaliklar dizelga qaraganda ko'proq benzin iste'mol qiladi. Benzin narxi 39 foizga oshib, gallon uchun 2,98 dollardan 4,15 dollarga yetdi. Dizel esa yanada keskin oshib, 60 foizdan ko'proqqa ko'tarilib, gallon uchun 3,67 dollardan 5,90 dollarga yetdi.
Yoqilg'i narxlari shtatlarga qarab sezilarli farq qiladi. Eng yuqori narxlar G'arbiy sohilda, ayniqsa Kaliforniyada kuzatilmoqda, bu erda yuqori yoqilg'i soliqlari va uglerod narxlari dasturlari urush boshlanishidan oldin ham narxlarni oshirgan edi.
Amerika Avtomobil Assotsiatsiyasiga ko'ra, Kaliforniyada o'rtacha benzin narxi gallon uchun 5,85 dollar bilan eng yuqori, undan keyin Vashington shtati (5,51 dollar), Gavayi (5,39 dollar), Alyaska (5,03 dollar) va Oregon (5,01 dollar) turadi.
Indiana shtatida esa eng past narx qayd etilgan: gallon uchun o'rtacha 3,43 dollar.
Neft va gaz oziq-ovqat zanjirining deyarli har bir bosqichiga ta'sir qiladi: fermalarda o'g'it va traktor yoqilg'isidan tortib, sovutish omborlaridagi sovutish va izolyatsiyagacha, plastik qadoqlash va yuk tashish uchun yoqilg'igacha.
Neft narxi oshgani sayin, bu qo'shimcha xarajatlar har bir bosqichda to'planadi: ishlab chiqarish, saqlash, qadoqlash va yetkazib berish.
Oziq-ovqat supermarket javonlariga yetib borguncha, bu qo'shimcha xarajatlar iste'molchilarga yuqori narxlar sifatida o'tkaziladi.
Daromadi past mamlakatlarda, aholi daromadining katta qismini oziq-ovqatga sarflaydigan va ko'p miqdorda don va o'g'it import qiladigan mamlakatlarda neft narxining oshishi tezda oziq-ovqat tanqisligiga olib kelishi mumkin.

Согласно данным трекера Института Уотсона Брауновского университета, за шесть месяцев с начала американо-израильской войны против Ирана 28 февраля американские потребители заплатили дополнительные $100 млрд за бензин и дизельное топливо.
По всей стране дополнительные расходы составляют примерно $763 на домохозяйство, исходя из оценочных 131 млн домохозяйств.
Война с Ираном непопулярна в США: большинство американцев винят президента Дональда Трампа в росте цен на топливо. Трамп в интервью агентству Reuters отверг опасения по поводу роста цен, заявив: «Если они растут, они растут». Вместо этого он пытается переложить вину на нефтяные компании, обвиняя их в «завышении цен».
Трамп утверждал, что война продлится четыре-пять недель, но она вступила в шестой месяц, и дипломатического прорыва не видно.
Бензин составляет большую часть затрат, поскольку американцы потребляют его гораздо больше, чем дизель. Цена на бензин выросла на 39% — с примерно $2,98 до $4,15 за галлон. Дизель подорожал еще резче — более чем на 60%, с $3,67 до $5,90 за галлон.
Цены на топливо значительно различаются по штатам. Самые высокие цены — на Западном побережье, особенно в Калифорнии, где высокие налоги на топливо и программы ценообразования на выбросы углерода уже до войны толкали цены вверх.
По данным Американской автомобильной ассоциации, в Калифорнии самый высокий средний показатель цены на бензин — $5,85 за галлон, за ней следуют Вашингтон ($5,51), Гавайи ($5,39), Аляска ($5,03) и Орегон ($5,01).
В Индиане самый низкий показатель — в среднем $3,43 за галлон.
Нефть и газ затрагивают почти каждый этап продовольственной цепочки: от удобрений и топлива для тракторов на фермах до охлаждения и изоляции в холодильных хранилищах, пластиковой упаковки и топлива для грузовиков.
По мере роста цен на нефть эти дополнительные издержки накапливаются на каждом этапе: производство, хранение, упаковка и доставка.
К тому времени, когда продукты попадают на полки супермаркетов, эти дополнительные издержки перекладываются на потребителей в виде более высоких цен.
В странах с низкими доходами, где население тратит гораздо большую долю доходов на еду и импортирует большие объемы зерна и удобрений, рост цен на нефть может быстро привести к нехватке продовольствия.