Oq uy elchilari Stiv Uitkoff va Jared Kushnerning Moskva va Kiyevga tashrifi ko'plab savollarni javobsiz qoldirdi. Ikkala uchrashuvda muhokama qilingan tafsilotlar juda kam, biroq barcha ishtirokchilar ularni “ijobiy” deb ta'riflamoqda.
AQSh prezidenti Donald Trampning hozirgi bosqichda muzokaralarni boshlashga urinishi, shubhasiz, ijobiy holat. Uning oldida turgan eng katta muammo shundaki, Rossiyaning pozitsiyasi yanada qattiqlashgan.
Rossiya Ukrainaning chinakam betarafligini, G'arb harbiy mavjudligi bo'lmagan holda, ilgari bosib olingan hududlarni saqlab qolishni va Ukraina Donbasning o'z qo'lida qolgan kichik qismidan chiqib ketishini talab qilmoqda.
Moskva Ukraina armiyasi hajmi va unga ega bo'lishi mumkin bo'lgan qurol turlariga cheklov qo'yishni talab qiladi. Shuningdek, u o'ta o'ng qanot va harbiylashtirilgan guruhlarni tarqatib yuborish va taqiqlashni, rus tilidan foydalanishni cheklovchi qonunchilikni bekor qilishni va Rossiyaparast partiyalar G'arbparastlar bilan erkin raqobatlasha oladigan saylovlar o'tkazishni talab qilmoqda.
Ukraina va uning Yevropadagi tarafdorlari uchun bu yutish qiyin hap bo'lardi, ayniqsa yozni Yevropa jamoatchiligi va Trampni urushda “vaziyat o'zgaryapti” deb ishontirishga sarflagach.
Dalil sifatida Ukraina va G'arb rasmiylari Rossiya hujumining sekinlashayotganini va Ukrainaning Rossiya hududi ichidagi chuqur zarbalari kuchayib, neft ob'ektlarini nishonga olib, butun mamlakat bo'ylab yoqilg'i tanqisligini keltirib chiqarayotganini qayta-qayta ta'kidlamoqda.
Rossiya energetika infratuzilmasiga qarshi kampaniya Rossiya prezidenti Vladimir Putinni Ukraina uchun qulayroq sharoitlarda tinchlikni qabul qilishga majbur qilish uchun mo'ljallangan edi.
Ammo buning aksi bo'ldi. Rossiyaning muzokara pozitsiyasi endi murosaga yanada kamroq moyil. Bir paytlar Donbasdan Ukraina chiqib ketishini qoplash usuli sifatida ko'rilgan yer almashinuvi endi gap ham bo'lishi mumkin emas.
Shu bilan birga, Kreml Ukrainaning iqtisodini barbod qilishga qaratilgan o'zining halokatli zarbalar kampaniyasini boshladi. Odesa portlari orqali Ukrainaning asosiy tovarlari, don va ruda eksportini to'xtatishdan tashqari, Rossiya yirik chakana sotuvchilarga tegishli logistika markazlari va omborlarni hamda metallurgiya zavodlaridan ichimlik fabrikalarigacha bo'lgan yirik sanoatni muntazam ravishda yo'q qilmoqda.
Aynan shu paytda Trampning tinchlik o'rnatuvchi dueti uzoq vaqt yo'qligidan so'ng Rossiya-Ukraina frontida yana paydo bo'ldi. Kushner va Uitkoffning bu safarga chiqishi va ularni Putin shaxsan qabul qilgani Vashington siyosatidagi o'zgarishdan dalolat beradi.
Ularning kelishidan bir hafta oldin Markaziy razvedka boshqarmasi direktori Jon Retkliff sirli ravishda Moskvada paydo bo'ldi. Retkliffni Putin, uning korteji Kremlga yetib borganida, tomoshabinlardan bosh tortib, amalda e'tiborsiz qoldirdi. Buning o'rniga Retkliff Rossiya xavfsizlik idoralari FSB va SVR rahbarlari bilan uchrashib, keyin uyiga qaytdi.
Bu uchrashuvdan hech narsa chiqmadi, shubhali manbalarga asoslangan ommaviy axborot vositalaridagi taxminlardan tashqari. Hawkish nashrlar Retkliff Rossiyani Sharqiy Yevropa NATO a'zolariga hujum qilishdan ogohlantirish bilan kelganini da'vo qilishdi.
Boshqalar Retkliff Putinga “vaziyat o'zgaryapti” rivoyatini etkazishga va shu asosda yangi muzokaralarni ilgari surishga urinayotganini da'vo qilishdi. The Atlantic jurnali o'tgan oy aynan razvedka boshlig'i golf o'yinlari paytida Trampning boshiga Rossiya yutqazishni boshlayotgani g'oyasini singdirganini yozgan edi.
Rossiyalik muhojir nashri Agentstvo, Kreml manbasiga tayanib, Putin Retkliffning o'z qo'l ostidagilarga aytganlarini eshitib, uni aldanib qolgan deb hisoblab, uchrashuvni bekor qilganini tasdiqladi.
Bu haqiqatmi yoki yo'qmi, Retkliff Kushner va Uitkoffdan ko'ra yuqori martabali AQSh rasmiysi bo'lsa-da, unga yuz o'girilib, ular Moskvada iliq kutib olinib, Putin bilan ancha vaqt o'tkazgani juda dalolat beradi. Shubhasiz, Trampning elchilari Rossiya prezidenti G'arb propagandasi deb biladigan narsani takrorlash uchun uzoq safarga chiqmagan.
Kushner va Uitkoffning missiyasi tinchlik jarayoniga jiddiy narsa qo'shganmi, bu boshqa masala. Ular o'zlarining yutuqlariga nisbatan ehtiyotkor optimizm bildirishdi. Ular yaqin orada yutuq bo'lmasligini aytishdi, biroq Rossiya, Ukraina va AQSh o'rtasida to'g'ridan-to'g'ri uch tomonlama muzokaralarni ko'zlamoqda.
Uitkoff-Kushner missiyasida diqqatga sazovor tomoni shundaki, ko'plab sharhlovchilar uning boshidanoq muvaffaqiyatsizlikka mahkum ekanligini da'vo qilishga tayyor edilar. Bu G'arb jamiyatlarida urush charchoqlari kuchayib borayotganiga qaramay, urush tarafdorlari doiralari hali ham kuchga ega ekanligini aks ettiradi.
Urush tarafdori partiya Rossiya bilan har qanday muzokaralar barbod bo'lishini xohlaydi, xuddi 2022 yil bahorida Istanbul muzokaralari va undan oldin Minsk kelishuvlari barbod bo'lishini xohlaganidek.
Tinchlik muzokaralarini boshlashga urinayotgan Tramp bu partiyaga ham qarshi turishga majbur bo'ladi, unga Yevropa hukumatlari, NATO rahbariyati va o'z mamlakatidagi siyosiy elitaning bir qismi kiradi.
U muddatli saylovlar oldidan tinchlik muzokaralarida qandaydir yutuqga erishishni va Putinni Eron bilan harbiy hamkorlikni cheklashga bosim o'tkazishni juda xohlaydi, ammo AQSh Ukrainaga Rossiya hududidagi infratuzilmani nishonga olishda hal qiluvchi rol o'ynayotgan ekan, bunga erishib bo'lmaydi.
Shu bilan birga, Rossiya armiyasining doimiy shafqatsiz bombardimoni ostida Ukrainaning chidamliligi tobora shubha ostida qolmoqda. Qish yaqinlashar ekan, energiya va suv infratuzilmasini nishonga olish mamlakatdagi yashash sharoitlarini keskin yomonlashtirishi mumkin.
Kiyev allaqachon Zelenskiyga yaqin yuqori martabali amaldorlar ishtirokidagi korruptsiya mojarolari va xavfsizlik idoralari o'rtasidagi o'zaro kurash tufayli chuqurlashgan siyosiy inqirozdan larzaga kelgan. Shuningdek, Ukraina mudofaa byudjetida G'arb yordami bilan qoplanishi kerak bo'lgan 26 milliard dollarlik kamomad mavjud, bu yordam har doim ham kelmayapti.
Urushni qo'zg'atuvchilar Ukrainani ancha kuchli raqib bilan o'limga olib boradigan urushga undashda cheksiz, ammo ukrainaliklarning milliy va shaxsiy manfaatlariga tobora zid keladigan kun tartibi uchun o'lishga tayyorligining chegarasi bor.

Визит эмиссаров Белого дома Стива Уиткоффа и Джареда Кушнера в Москву и Киев оставил больше вопросов, чем ответов. Подробности того, что обсуждалось на обеих встречах, скудны, но все участники, судя по всему, описывают их как «позитивные».
Это действительно позитивное развитие, что президент США Дональд Трамп пытается начать переговоры на данном этапе. Самая большая проблема, с которой он сталкивается, заключается в том, что позиция России только ужесточилась.
Россия хочет, чтобы Украина была по-настоящему нейтральной, без западного военного присутствия, открытого или тайного. Она хочет сохранить ранее оккупированные территории и настаивает на том, чтобы Украина вывела войска из небольшой части Донбасса, которая остается в ее руках.
Москва требует ограничения численности украинской армии и типов вооружений, которыми она может обладать. Она также требует роспуска и запрета ультраправых и военизированных группировок, отмены законодательства, ограничивающего использование русского языка, и проведения выборов, на которых пророссийские партии могли бы свободно конкурировать с прозападными.
Для Украины и ее европейских сторонников это будет горькая пилюля, тем более после того, как лето было потрачено на попытки убедить европейскую общественность и Трампа в том, что «волна поворачивается» в войне.
В качестве доказательства украинские и западные чиновники неоднократно указывали на замедление российского наступления и активизацию ударов Украины вглубь российской территории, нацеленных на нефтяные объекты и вызывающих дефицит топлива по всей стране.
Кампания против российской энергетической инфраструктуры была призвана принудить президента России Владимира Путина к принятию мира на условиях, более благоприятных для Украины.
Но произошло обратное. Переговорная позиция России теперь еще менее открыта для компромисса. Обмен территориями, который когда-то рассматривался как способ компенсировать Украине вывод войск из Донбасса, теперь исключен.
Тем временем Кремль развернул собственную разрушительную кампанию ударов, направленную на подрыв экономики Украины. Помимо прекращения экспорта основных товаров Украины, зерна и руды, через порты Одессы, Россия методично уничтожает логистические центры и склады, принадлежащие крупным ритейлерам, а также крупную промышленность — от металлургических заводов до заводов по производству напитков.
Именно в этот момент миротворческий дуэт Трампа вновь появился на российско-украинском фронте после длительного отсутствия. Сам факт того, что Кушнер и Уиткофф отправились в эту поездку и были приняты Путиным лично, свидетельствует о смене курса в Вашингтоне.
За неделю до их прибытия директор ЦРУ Джон Рэтклифф таинственно появился в Москве. Рэтклифф фактически был проигнорирован Путиным, который отказался от аудиенции, когда кортеж главы ЦРУ достиг Кремля. Вместо этого Рэтклифф встретился с главами российских спецслужб ФСБ и СВР, после чего отправился домой.
Из этой встречи ничего не вышло, кроме спекуляций в СМИ, основанных на сомнительных источниках. Ястребы утверждали, что Рэтклифф прибыл с суровым предупреждением против нападения России на восточноевропейских членов НАТО.
Другие утверждали, что Рэтклифф пытался донести до Путина нарратив о «повороте волны» и добиться новых переговоров на этой основе. Журнал The Atlantic в прошлом месяце утверждал, что именно директор ЦРУ во время игры в гольф внушил Трампу идею о том, что Россия начинает проигрывать.
Российское эмигрантское издание Agentstvo подтвердило, ссылаясь на источник в Кремле, что Путин отменил встречу, услышав, что Рэтклифф рассказывал своим подчиненным, и придя к выводу, что тот заблуждается.
Правда это или нет, показательно, что Рэтклифф, который является более высокопоставленным американским чиновником, чем Кушнер и Уиткофф, был отвергнут, в то время как они получили теплый прием в Москве и провели значительное время с Путиным. Очевидно, эмиссары Трампа не проделали долгий путь, чтобы повторить то, что президент России считает западной пропагандой.
Добавила ли миссия Кушнера и Уиткоффа что-то существенное мирному процессу — другой вопрос. Они выразили осторожный оптимизм относительно своего прогресса. Они заявили, что немедленного прорыва не предвидится, но рассматривают прямые трехсторонние переговоры между Россией, Украиной и США.
Что примечательно в миссии Уиткоффа-Кушнера, так это огромное количество комментаторов, которые слишком охотно утверждали, что она была обречена с самого начала. Это отражение власти, которую продолжают иметь провоенные круги, несмотря на растущую усталость от войны в западных обществах.
Провоенная партия просто хочет, чтобы любые переговоры с Россией были обречены, как они хотели, чтобы были обречены стамбульские переговоры весной 2022 года и минские соглашения до этого.
Пытаясь начать мирные переговоры, Трамп также столкнется с этой партией, которая включает европейские правительства, руководство НАТО и часть политического истеблишмента в его собственной стране.
Он был бы заинтересован в достижении определенного прогресса в мирных переговорах до промежуточных выборов и в давлении на Путина с целью ограничения военного сотрудничества с Ираном, но это невозможно достичь, пока США играют решающую роль в помощи Украине в нанесении ударов по инфраструктуре на территории самой России.
Между тем устойчивость Украины все больше ставится под сомнение на фоне продолжающихся жестоких бомбардировок российской армией. С приближением зимы удары по энергетической и водной инфраструктуре могут серьезно ухудшить условия жизни в стране.
Киев уже потрясен политическим кризисом, усугубленным коррупционными скандалами с участием высокопоставленных чиновников, близких к Зеленскому, а также борьбой за власть между спецслужбами. Существует также дефицит в оборонном бюджете Украины в размере 26 миллиардов долларов, который необходимо покрыть за счет западной помощи, которая не обязательно поступает.
Нет предела поджигателям войны, призывающим Украину к самоубийственной войне с гораздо более сильным противником, но есть предел тому, как долго украинцы будут готовы умирать за повестку, которая все больше расходится с их национальными и личными интересами.