️ Rossiyaning suyuq tabiiy gaz (LNG) tashuvchi tankeri Liviya va Malta oraligʻidagi Oʻrta dengizda choʻkdi. Liviya port maʼmuriyati tanker kechasi Sirte porti shimolida “toʻsatdan portlashlar va katta yongʻin” natijasida butunlay choʻkkanini maʼlum qildi.
️ Rossiya Prezidenti Vladimir Putin bu voqeani Ukrainaga bogʻlab, “Bu terrorchilik hujumidir. Biz bunday holatlarni birinchi marta koʻrmayapmiz”, deb daʼvo qildi. Rossiya Transport vazirligi esa tankerga Liviya qirgʻogʻidan uchirilgan ukrainalik dengiz dronlari hujum qilganini aytdi, ammo 30 nafar rossiyalik ekipaj aʼzolari xavfsiz ekanligi va Maltani qutqaruv xizmatlariga minnatdorchilik bildirildi.
️ Liviya dengiz qutqaruv agentligi maʼlumotlariga koʻra, “Arctic Metagaz” tankeri 62 ming tonna LNG bilan Misrning Port Said portiga yoʻl olgan edi. Misr Neft vazirligi esa tankerning oʻz shartnomalari bilan hech qanday aloqasi yoʻqligini taʼkidladi. Tanker AQSh va Yevropa Ittifoqi tomonidan Rossiyaning qadimiy tankerlar flotiga kirgani uchun sanksiyalangan edi.
️ Ukraina Rossiyaning neftni qayta ishlash zavodlari va energetika infratuzilmasini tez-tez nishonga olib, Rossiyaning urush mashinasini moliyalashtirishga toʻsqinlik qilishga harakat qilmoqda. Dekabr oyida Ukraina Oʻrta dengizning neytral suvlarida Rossiya tankeriga havo dronlari bilan hujum qilganini eʼlon qilgan edi, bu toʻrt yildan ortiq davom etayotgan urushdagi birinchi shunday zarba edi.

️ Российский танкер, перевозивший сжиженный природный газ (СПГ), затонул в Средиземном море между Ливией и Мальтой. Ливийские портовые власти заявили, что судно было поражено «внезапными взрывами, за которыми последовал масштабный пожар, в итоге приведший к его полному затоплению» в ночь на вторник к северу от порта Сирт в Ливии.
️ Президент России Владимир Путин обвинил Украину в нападении на газовоз, заявив: «Это террористический акт. Мы видим подобное не в первый раз». Министерство транспорта России утверждает, что на танкер «Arctic Metagaz», следовавший с СПГ из арктического порта Мурманск, были атакованы украинскими морскими дронами, запущенными с побережья Ливии. При этом все 30 членов экипажа, граждан России, остались в безопасности, а мальтийским спасательным службам выражена благодарность.
️ Согласно предупреждению ливийского агентства морского спасения, «Arctic Metagaz» затонул в водах между Ливией и Мальтой после возгорания. Ведомство предупредило суда об избегании района затопления и попросило сообщать о любых загрязнениях в зоне. Ливийские власти отметили, что судно перевозило около 62 000 метрических тонн СПГ в направлении Порт-Саида в Египте, однако египетское министерство нефти опровергло какую-либо связь с танкером.
️ Танкер «Arctic Metagaz» находился под санкциями США и Европейского союза как часть российского флота устаревших танкеров, осуществляющих экспорт нефти и газа в обход западных ограничений. Украина неоднократно нацеливалась на российские нефтеперерабатывающие заводы и другую энергетическую инфраструктуру в попытке лишить российскую военную машину финансирования. В декабре Украина заявляла об ударе по российскому танкеру с помощью авиационных дронов в нейтральных водах Средиземного моря, что стало первой подобной атакой за более чем четырёхлетнюю войну.