️ O‘zbekiston Prezidentining 3-martdagi farmoniga ko‘ra, zo‘ravonlikdan jabrlangan ayollar va qizlarga yordam ko‘rsatish uchun ‘yagona darcha’ modeli joriy etilishi rejalashtirilmoqda. Nemolchi.uz loyihasi asoschisi Irina Matviyenko ‘O‘zbekiston 24’ telekanaliga bergan intervyusida, hozirgi tizimda jabrlanuvchilar adolat, tibbiy va ijtimoiy yordam uchun turli idoralarga murojaat qilishga majbur bo‘lishini ta’kidladi.
️ Matviyenko, yangi tizim jabrlanuvchilarni bitta nuqtada barcha zarur xizmatlar bilan ta’minlaydigan, retravmatizatsiyaning oldini oladigan va qurbonga yo‘naltirilgan yondashuv ekanligini aytdi. Ushbu tashabbus, ayollarga nisbatan zo‘ravonlik bilan kurashishda muhim qadam sifatida baholanmoqda.
️ 2026-yil yakuniga qadar Ichki ishlar vazirligining elektron tizimida ‘O‘smir-signal’ moduli ishlab chiqilishi rejalashtirilgan. Bu modul erta nikohlar va 16 yoshgacha bo‘lgan homiladorlik holatlari haqida xabardor qilish imkonini beradi, bu esa bolalar va o‘smirlarni himoya qilishda muhim vosita bo‘lishi kutilmoqda.
️ O‘zbekiston mahallalari uyushmasi bo‘lim boshlig‘i Islomiddin Xoliqov, mahalla tizimining erta nikoh va zo‘ravonlikning oldini olishdagi rolini ta’kidladi. U, davlat rahbarining farmonida fuqarolarning o‘zini o‘zi boshqarish organlari, FHDYO, ta’lim, sog‘liqni saqlash va diniy soha vakillariga alohida vazifalar yuklanganini aytdi.
️ 1-apreldan boshlab, himoya orderi olgan jabrlanuvchi ayollarning roziligi bilan ularning qurilmalariga Ijtimoiy himoya milliy agentligining SOS tugmachali my.ihma.uz mobil ilovasi o‘rnatilishi kutilmoqda. Bu ilova tazyiq va zo‘ravonlik holatlari haqida zudlik bilan xabar berish imkonini yaratadi, tugma bosilganda 5 km radiusdagi ichki ishlar organlari xodimlari 10 daqiqa ichida yetib kelishlari lozim.
️ Irina Matviyenko o‘z kolonkasida, O‘zbekistonda ayollarga nisbatan zo‘ravonlikka qarshi kurashish bo‘yicha Milliy strategiya zarurligini ta’kidladi. Bu strategiya ushbu yo‘nalishdagi maqsad va vazifalarni uzoq muddatli rejalashtirish imkonini berishi mumkin, ammo amaliyotda qanday samara berishi hali aniq emas.

️ Согласно указу Президента Узбекистана от 3 марта, планируется внедрение модели «единого окна» для оказания помощи женщинам и девушкам, пострадавшим от насилия. Основатель проекта Nemolchi.uz Ирина Матвиенко в интервью телеканалу «Узбекистан 24» подчеркнула, что в текущей системе жертвы вынуждены обращаться в различные инстанции для получения правовой, медицинской и социальной помощи.
️ Матвиенко отметила, что новая система обеспечит все необходимые услуги в одной точке, предотвратит ретравматизацию и ориентирована на пострадавшего. Эта инициатива оценивается как важный шаг в борьбе с насилием в отношении женщин, хотя её практическая эффективность ещё предстоит проверить.
️ К концу 2026 года планируется разработка модуля «Подросток-сигнал» в электронной системе учёта преступлений и происшествий МВД. Этот модуль позволит уведомлять о случаях ранних браков и беременности до 16 лет, что может стать ключевым инструментом защиты детей и подростков, но его внедрение сопряжено с организационными вызовами.
️ Начальник отдела Ассоциации махаллей Узбекистана Исломиддин Холиков подчеркнул роль системы махаллей в предотвращении ранних браков и насилия. Он указал, что в указе государственного руководителя на органы самоуправления, ФХДЁ, образования, здравоохранения и религиозной сферы возложены особые задачи, однако их реализация на местах может столкнуться с трудностями.
️ С 1 апреля ожидается установка мобильного приложения my.ihma.uz с кнопкой SOS от Национального агентства социальной защиты на устройства жертв, получивших охранный ордер, с их согласия. Приложение позволяет оперативно сообщать о случаях давления и насилия, при нажатии кнопки сотрудники органов внутренних дел в радиусе 5 км должны прибыть в течение 10 минут, но технические и кадровые ограничения могут повлиять на эффективность.
️ Ирина Матвиенко в своей колонке отметила необходимость Национальной стратегии по борьбе с насилием в отношении женщин в Узбекистане. Такая стратегия могла бы обеспечить долгосрочное планирование целей и задач в этом направлении, однако её разработка и внедрение требуют значительных ресурсов и могут столкнуться с бюрократическими препятствиями.