️ AQSh va Isroilning Eron ustidan birgalikdagi zarbalari siyosiy qarshiliklarga sabab bo‘ldi, ammo Vashingtonda diqqat inqirozdan foyda olayotganlarga qaratilmoqda. Bashorat bozorlari Kalshi va Polymarket platformalarida savdogarlar mojarolar va yuqori darajadagi geosiyosiy voqealarning natijalariga pul tikishmoqda.
️ O‘tgan dam olish kunida “Magamyman” taxallusi ostida tanilgan Polymarket foydalanuvchisi, Eronning oliy rahbari Oyatulloh Ali Xomeneiyning hokimiyatdan ketishi haqidagi tikish orqali bir kunda 500 ming dollardan ortiq pul ishlab olgani ma’lum bo‘ldi. Bu ichki savdo (insider trading) haqida tashvishlarni keltirib chiqardi. Kaliforniyadan Demokratik vakil Mayk Levin ijtimoiy tarmoq X-da bu foydalanuvchi zarba ehtimoli 17 foiz bo‘lganida pozitsiyani sotib olganini va birinchi savdo ommaviy xabar tarqatilishidan 71 daqiqa oldin amalga oshirilganini ta’kidladi.
️ Analitik kompaniya Bubblemap to‘monidan tuzilgan ma’lumotlarga ko‘ra, “Planktonbet”, “Dicedicedice” va “nothingeverhappens911” taxallusli boshqa foydalanuvchilar ham zarbadan 24 soat ichida AQShning zarba berishi mumkinligiga pul tikishgan. Bu hisoblar fevral oyida ochilgan va faqat Eronga oid tikishlar qilgan. Bu voqea qonun chiqaruvchilarni urushdan foyda olish va ichki savdolarning potentsial xavfi haqida oldingi holatlarga o‘xshab xavotirga solmoqda.
️ Kriptovalyuta orqali ishlaydigan va anonim foydalanuvchilarga ruxsat beradigan Polymarket bu sababli kuchaytirilgan nazorat ostiga olindi. Yagona AQShda tartibga solingan bashorat bozori bo‘lgan Kalshi esa foydalanuvchi identifikatsiyasini talab qiladi va Tovar bozori savdo komissiyasi (CFTC) tomonidan nazorat qilinadi. Bashorat bozorlari odamlarga saylovlar, sport yoki geosiyosiy rivojlanishlar kabi real dunyo voqealari asosida “aktsiyalar” sotib olish va sotish imkonini beradi, ammo bu jarayon garov yoki sport tikishlariga o‘xshaydi.
️ Global Settlement kompaniyasining bosh direktori Rayan Kirkli Al Jazeeraga bergan intervyusida: “Asosiy tezis shundaki, biz o‘z demokratiyamizda garov o‘ynashimiz yoki kelajak bozorlarini yaratishimiz kerakmi? Biz buni geosiyosiyot va urushda qilishimiz kerakmi? Sport o‘yin-kulgi uchun, u yerda garov o‘ynash boshqa narsa, lekin qonun ustuvorligi, demokratiyaning yaxlitligi va odamlarning shaxsiy xavfsizligi haqida gap ketganda, bu juda boshqacha. Biz jamiyat uchun yaxshimi yoki yo‘qmi, buni siyosiy oqibatlar yoki Demokratlar va Respublikachilar bahslaridan tashqarida baholashimiz kerak”, dedi.
️ So‘nggi savdolar islohot chaqiriqlarini kuchaytirdi. O‘ng tomonda, AQSh prezidenti Donald Trampning birinchi ma’muriyati davrida Oq uy byudjeti boshqaruvi direktori bo‘lgan Mayk Mulvaney “Garov o‘ynash investitsiya emas” koalitsiyasini ishga tushirdi va bashorat bozorlarini litsenziyalash, yosh cheklovlari va soliqlarni o‘z ichiga olgan shtat darajasidagi garov qoidalariga o‘xshash tartibga solishni targ‘ib qilmoqda. Mulvaney Al Jazeeraning so‘roviga javob bermadi.
️ Chap tomonda, senator Kris Merfi (Demokrat) Polymarketning Eron savdolarini “aqldan ozgan” deb tanqid qildi va “buni taqiqlash uchun qonun loyihasini ilgari surish” ni va’da qildi. Merfi allaqachon butun sanoatni butunlay taqiqlash uchun qonunchilik ustida ishlayotganini aytdi. U X-da: “Men natijani (ayniqsa hukumatda) biladigan ichki odamlar ma’lum garovlarni afzal ko‘rish uchun o‘yinni soxtalashtirishi mumkin bo‘lgan korrupsiyalashgan va beqarorlashtiruvchi bashorat bozorlarini taqiqlash uchun qonun loyihasi ustida ishlayapman”, deb yozgan edi.

️ Совместные удары США и Израиля по Ирану вызвали политическую реакцию, но в Вашингтоне внимание также обращено на тех, кто наживается на кризисе через платформы прогнозных рынков Kalshi и Polymarket, где трейдеры делают ставки на исходы конфликтов и высокоставочных геополитических событий.
️ На прошлых выходных пользователь Polymarket под псевдонимом “Magamyman”, как сообщается, заработал более 500 000 долларов за один день, сделав ставку на то, что верховный лидер Ирана аятолла Али Хаменеи потеряет власть, что вызвало опасения по поводу инсайдерской торговли. Демократический конгрессмен из Калифорнии Майк Левин отметил на платформе X, что этот пользователь купил позицию, когда вероятность удара составляла 17%, причём первая сделка была совершена за 71 минуту до публичного распространения новости.
️ По данным аналитической фирмы Bubblemap, другие пользователи под псевдонимами “Planktonbet”, “Dicedicedice” и “nothingeverhappens911” также сделали ставки в течение 24 часов после удара на возможность удара США. Все эти аккаунты были открыты в феврале и делали ставки исключительно на Иран. Этот инцидент напоминает прошлые случаи, которые встревожили законодателей из-за опасений наживы на войне и потенциальной инсайдерской торговли.
️ Polymarket, работающий с использованием криптовалюты и позволяющий анонимным пользователям, столкнулся с усиленным вниманием по этой причине. Kalshi, единственный регулируемый в США рынок прогнозов, требует идентификации пользователей и находится под надзором Комиссии по торговле товарными фьючерсами (CFTC). Рынки прогнозов позволяют людям покупать и продавать “акции” на основе реальных событий, таких как выборы, спорт или геополитические события, но этот процесс напоминает азартные игры или спортивные ставки.
️ Генеральный директор компании Global Settlement Райан Киркли в интервью Al Jazeera заявил: “Основной тезис здесь: должны ли мы делать ставки или создавать фьючерсные рынки в нашей собственной демократии? Должны ли мы делать это на геополитике и войне? Спорт — это развлечение, ставки там — одно дело, но всё меняется, когда речь идёт о верховенстве закона, целостности демократии и личной безопасности людей. Нам нужно отступить и оценить, хорошо ли это для общества, помимо политических последствий или дебатов между демократами и республиканцами”.
️ Последние сделки усилили призывы к реформе. Справа бывший директор Управления по бюджету Белого дома Майкл Малвейни, служивший при первой администрации президента США Дональда Трампа, на этой неделе запустил коалицию “Азартные игры — это не инвестиции”, выступающую за регулирование рынков прогнозов, аналогичное правилам азартных игр на уровне штатов, включающим лицензирование, возрастные ограничения и налоги. Малвейни не ответил на запрос Al Jazeera.
️ Слева сенатор Крис Мёрфи (демократ) раскритиковал сделки Polymarket по Ирану, назвав их “безумными” и пообещав “как можно скорее внести законопроект, чтобы запретить это”. Мёрфи уже работал над законодательством, чтобы полностью запретить эту отрасль. В своём посте на X он заявил: “Я работаю над законопроектом, чтобы запретить коррумпированные и дестабилизирующие рынки прогнозов, где инсайдеры, знающие исход (особенно в правительстве), могут манипулировать игрой в пользу определённых ставок”.