️ Kongo Demokratik Respublikasining sharqiy qismidagi Rubaya kolt konida kuchli yomg‘ir tufayli yuz bergan ko‘chki natijasida 200 dan ortiq odam halok bo‘ldi, deb ma’lum qildi mamlakat rasmiylari. Kon Kongo hukumati va M23 qo‘zg‘olonchi guruhi o‘rtasidagi nizoli hududda joylashgan bo‘lib, bu voqea mintaqadagi xavfli tog‘-kon sanoati va siyosiy beqarorlik muammolarini yana bir bor ochib berdi.
️ Kongo tog‘-kon vazirligi chorshanba kuni e’lon qilgan ma’lumotga ko‘ra, halok bo‘lganlarning 70 ga yaqini bolalar bo‘lgan, yaradorlar esa Shimoliy Kivu viloyatining poytaxti Goma shahridagi tibbiy muassasalarga evakuatsiya qilingan. Biroq, M23 qo‘zg‘olonchi guruhining yuqori martabali amaldori Fanny Kaj hukumati ko‘rsatgan raqamni rad etib, ko‘chki emas, balki “portlashlar” sodir bo‘lganligini va atigi besh kishi halok bo‘lganini da’vo qildi.
️ Voqea joyida ishlaydigan konchi Ibrahim Taluseke esa o‘zi hududdan 200 dan ortiq jasadni olib chiqqanini aytdi. U Associated Press axborot agentligiga bergan intervyusida: “Biz qo‘rqmoqdamiz, lekin bu xavf ostidagi hayotlar. Kon egalari halok bo‘lganlarning aniq sonini oshkor qilishni istamaydi”, dedi. Bu ogohlantirish kon egalarining xavfsizlik standartlarini e’tiborsiz qoldirgani va halokat haqidagi ma’lumotlarni yashirishga urinayotganidan dalolat beradi.
️ 2024 yildan beri konni nazorat qilib kelayotgan AFC (Kongo daryosi ittifoqi)/M23 Ruanda qo‘llab-quvvatlovchi qo‘zg‘olonchi guruhining yuqori martabali amaldori Reuters agentligiga bergan bayonotida, “kon hududida faoliyat davom ettirish tavsiya etilmagan”ligini va “hududni himoya qilish choralari ko‘rilgunga qadar” ishlar to‘xtatilganini aytdi. Ushbu amaldor, shuningdek, voqeani so‘nggi kunlardagi kuchli yomg‘irlarga bog‘ladi.
️ Bu Rubaya konidagi ikkinchi yirik halokat bo‘lib, yanvar oyi oxirida ham shunga o‘xshash ko‘chki 200 dan ortiq odamni halok qilgan edi. O‘sha paytda Kongo rasmiylari voqeani qo‘zg‘olonchilar zimmasiga qo‘yib, ularning etarli xavfsizlik standartlarisiz noqonuniy kon qazish ishlariga yo‘l qo‘yayotganini ta’kidlagan edi. Rubaya koni dunyo kolt ishlab chiqarishining 15 foizini ta’minlaydi; kolt esa mobil telefonlar, kompyuterlar, aerokosmik komponentlar va gaz turbinalari ishlab chiqarish uchun zarur bo‘lgan tantal metalliga aylantiriladi.
️ Kongo hukumati AQSh bilan minerallar hamkorligi doirasida taklif qilayotgan kon aktivlari ro‘yxatiga Rubaya konini yaqinda qo‘shgan. Bu voqea, shuningdek, mintaqadagi resurslar ustidan nazorat uchun kurash va xalqaro manfaatlar kesishmasidagi xavfli tog‘-kon sanoati amaliyotlarini yana bir bor ochib berdi.

️ A landslide triggered by heavy rains has killed more than 200 people at the Rubaya coltan mine in the eastern Democratic Republic of the Congo, according to authorities, highlighting the perilous conditions in a region plagued by conflict and unregulated mining. The mine is located in an area contested between the Congolese government and the M23 rebel group, underscoring the deadly intersection of resource extraction and political instability.
️ The DRC’s Ministry of Mines stated on Wednesday that approximately 70 children were among the victims, with injured individuals evacuated to medical facilities in Goma, the capital of North Kivu province. However, Fanny Kaj, a senior official in the M23 rebel group, which controls the mines, disputed the government’s account, claiming the collapse was caused by “bombings” and that only five people had died. This conflicting narrative points to the ongoing information war in the region.
️ Ibrahim Taluseke, a miner at the site, provided a grim firsthand account, stating he had helped recover over 200 bodies from the area. In an interview with The Associated Press, Taluseke said, “We are afraid, but these are lives that are in danger. The owners of the pits do not accept that the exact number of deaths be revealed.” His testimony suggests efforts to obscure the true toll and indicates negligence by mine operators regarding safety protocols.
️ A senior official from the AFC (Congo River Alliance)/M23 Rwanda-backed rebel group, which has controlled the mine since 2024, told Reuters that “continued operation had been discouraged” at the site pending “the securing of the area and the implementation of protective measures for miners.” The official attributed the incident to recent heavy rains. This marks the second major collapse at Rubaya this year, following a similar landslide in late January that also killed over 200 people, which Congolese authorities blamed on rebels for allowing illegal mining without adequate safety standards.
️ The Rubaya mine produces about 15 percent of the world’s coltan, a critical metal processed into tantalum, essential for manufacturing mobile phones, computers, aerospace components, and gas turbines. The site was recently added to a shortlist of mining assets being offered to the United States by the Congolese government under a minerals cooperation framework, raising questions about the ethical and safety implications of such international deals in conflict zones.
️ This tragedy exposes the high human cost of coltan extraction in the DRC, where weak regulation, rebel control, and intense demand for minerals fuel dangerous practices. It also reflects broader geopolitical tensions, as external actors like the U.S. regime and its allies engage in resource partnerships that may inadvertently perpetuate instability and exploitation in the region.