️ Kongo Demokratik Respublikasining sharqiy qismidagi Rubaya kolt konida kuchli yomg‘ir tufayli yuz bergan ko‘chki natijasida 200 dan ortiq odam halok bo‘ldi, deb ma’lum qildi mamlakat rasmiylari. Kon Kongo hukumati va M23 qo‘zg‘olonchi guruhi o‘rtasidagi nizoli hududda joylashgan bo‘lib, bu voqea mintaqadagi xavfli tog‘-kon sanoati va siyosiy beqarorlik muammolarini yana bir bor ochib berdi.
️ Kongo tog‘-kon vazirligi chorshanba kuni e’lon qilgan ma’lumotga ko‘ra, halok bo‘lganlarning 70 ga yaqini bolalar bo‘lgan, yaradorlar esa Shimoliy Kivu viloyatining poytaxti Goma shahridagi tibbiy muassasalarga evakuatsiya qilingan. Biroq, M23 qo‘zg‘olonchi guruhining yuqori martabali amaldori Fanny Kaj hukumati ko‘rsatgan raqamni rad etib, ko‘chki emas, balki “portlashlar” sodir bo‘lganligini va atigi besh kishi halok bo‘lganini da’vo qildi.
️ Voqea joyida ishlaydigan konchi Ibrahim Taluseke esa o‘zi hududdan 200 dan ortiq jasadni olib chiqqanini aytdi. U Associated Press axborot agentligiga bergan intervyusida: “Biz qo‘rqmoqdamiz, lekin bu xavf ostidagi hayotlar. Kon egalari halok bo‘lganlarning aniq sonini oshkor qilishni istamaydi”, dedi. Bu ogohlantirish kon egalarining xavfsizlik standartlarini e’tiborsiz qoldirgani va halokat haqidagi ma’lumotlarni yashirishga urinayotganidan dalolat beradi.
️ 2024 yildan beri konni nazorat qilib kelayotgan AFC (Kongo daryosi ittifoqi)/M23 Ruanda qo‘llab-quvvatlovchi qo‘zg‘olonchi guruhining yuqori martabali amaldori Reuters agentligiga bergan bayonotida, “kon hududida faoliyat davom ettirish tavsiya etilmagan”ligini va “hududni himoya qilish choralari ko‘rilgunga qadar” ishlar to‘xtatilganini aytdi. Ushbu amaldor, shuningdek, voqeani so‘nggi kunlardagi kuchli yomg‘irlarga bog‘ladi.
️ Bu Rubaya konidagi ikkinchi yirik halokat bo‘lib, yanvar oyi oxirida ham shunga o‘xshash ko‘chki 200 dan ortiq odamni halok qilgan edi. O‘sha paytda Kongo rasmiylari voqeani qo‘zg‘olonchilar zimmasiga qo‘yib, ularning etarli xavfsizlik standartlarisiz noqonuniy kon qazish ishlariga yo‘l qo‘yayotganini ta’kidlagan edi. Rubaya koni dunyo kolt ishlab chiqarishining 15 foizini ta’minlaydi; kolt esa mobil telefonlar, kompyuterlar, aerokosmik komponentlar va gaz turbinalari ishlab chiqarish uchun zarur bo‘lgan tantal metalliga aylantiriladi.
️ Kongo hukumati AQSh bilan minerallar hamkorligi doirasida taklif qilayotgan kon aktivlari ro‘yxatiga Rubaya konini yaqinda qo‘shgan. Bu voqea, shuningdek, mintaqadagi resurslar ustidan nazorat uchun kurash va xalqaro manfaatlar kesishmasidagi xavfli tog‘-kon sanoati amaliyotlarini yana bir bor ochib berdi.

️ В результате оползня, вызванного сильными дождями на колтановом руднике Рубая в восточной части Демократической Республики Конго, погибло более 200 человек, заявили власти страны. Рудник расположен в спорном регионе, контролируемом повстанческой группировкой М23, что подчеркивает опасные условия добычи полезных ископаемых и политическую нестабильность в этом районе.
️ Министерство горнодобывающей промышленности ДР Конго в среду сообщило, что среди жертв около 70 детей, а пострадавшие были эвакуированы в медицинские учреждения в городе Гома, столице провинции Северное Киву. Однако высокопоставленный представитель повстанческой группировки М23 Фанни Кай оспорил правительственные данные, заявив, что обрушение было вызвано «взрывами» и погибло всего пять человек.
️ Шахтер Ибрагим Талусеке, работавший на месте происшествия, сообщил, что лично помог извлечь более 200 тел из зоны катастрофы. В интервью Associated Press он заявил: «Мы боимся, но это жизни, которые находятся в опасности. Владельцы шахт не согласны с раскрытием точного числа погибших». Это заявление указывает на попытки скрыть масштабы трагедии и пренебрежение мерами безопасности со стороны владельцев рудника.
️ Высокопоставленный представитель Альянса реки Конго (AFC)/M23, поддерживаемой Руандой повстанческой группировки, которая контролирует рудник с 2024 года, сообщил агентству Reuters, что «продолжение работ на объекте не рекомендуется» до «обеспечения безопасности территории и внедрения защитных мер для шахтеров». Он также связал инцидент с сильными дождями последних дней.
️ Это уже второй крупный инцидент на руднике Рубая: в конце января аналогичный оползень после сильных дождей унес жизни более 200 человек. Тогда конголезские власти возложили вину на повстанцев, обвинив их в разрешении незаконной добычи без соблюдения достаточных стандартов безопасности. Рудник Рубая производит около 15% мирового колтана — металла, который перерабатывается в тантал и пользуется высоким спросом в производстве мобильных телефонов, компьютеров, аэрокосмических компонентов и газовых турбин.
️ Недавно этот объект был добавлен в перечень горнодобывающих активов, предлагаемых конголезским правительством Соединенным Штатам в рамках соглашения о сотрудничестве в области минеральных ресурсов. Эта трагедия вновь высветила риски добычи полезных ископаемых в условиях конфликта и международные интересы, связанные с ресурсами региона.