️ Iroqning 2026-yilgi Jahon chempionatiga yo‘llanma olish imkoniyati xavf ostiga qo‘yilgan, chunki Yaqin Sharqdagi davom etayotgan mojaro sayohat tartibsizliklarini keltirib chiqardi. Iroq terma jamoasi 31-mart kuni Meksikaning Monterrey shahrida Boliviya va Surinam o‘rtasidagi o‘yinda g‘olib chiqqan jamoa bilan o‘ynashi kerak, ammo jamoaning Meksikaga yetib borishi shubha ostida.
️ Iroq havo fazosi o‘tgan hafta oxirida AQSh va Isroilning Eron ustiga havo hujumlarini amalga oshirganidan keyin yopilgan. Bunga javoban Tehron Isroilga va AQSh qo‘shinlari joylashgan bir nechta harbiy bazalarga qarshi raketalar va dronlarni uchirdi. Iroq futbol federatsiyasi FIFA va Osiyo Futbol Konfederatsiyasiga (AFC) vaziyat haqida xabar berganini aytdi.
️ Iroq terma jamoasi menejeri Greym Arnold Birlashgan Arab Amirliklaridan chiqib ketolmayapti, chunki havo yo‘nalishlari yopilgan. Bundan tashqari, bir qancha elchixonalar hozirda yopiq bo‘lib, bir nechta futbolchilar, texnik va tibbiy xodimlarga Meksikaga kirish vizasini olishni qiyinlashtirmoqda. Jamoa muxlislariga FIFA va AFC bilan yaqin aloqada ekanligini va vaziyatni kuzatib borayotganini ta’kidladi.
️ Iroq Jahon chempionatida faqat bir marta, 1986-yilda ishtirok etgan va guruh bosqichidan o‘ta olmagan. Hozirda ular pley-offda g‘alaba qozonib, Osiyodan saralangan to‘qqizinchi jamoa bo‘lish uchun favorit hisoblanadi. “Mesopotamiya sherlari” FIFA reytingida 58-o‘rinni va Osiyoda 7-o‘rinni egallaydi, ular bir marta Osiyo kubogi va ettita Arab kubogini qo‘lga kiritgan.
️ Boshqa tomondan, Yangi Kaledoniya, Yamayka va Kongo Demokratik Respublikasi bu oy oxirida Gvadalaxaraga borib, Jahon chempionatiga yo‘llanma uchun uch tomonlama pley-offda qatnashadi. Eron, Jahon chempionatiga birinchi saralangan jamoa bo‘lsa-da, Tehronning Vashington hujumlari ostida qolishi tufayli ishtiroki xavf ostida. Eron guruh o‘yinlarini AQShning G‘arbiy sohilida o‘tkazishi rejalashtirilgan, ammo mojaro davom etsa, turnir logistikasi va Eronning roli savol ostiga qolishi mumkin.
️ Jahon chempionati 11-iyun kuni Meksikada boshlanadi, Kanada va AQSh esa keyingi kuni o‘zlarining birinchi o‘yinlarini o‘tkazadi. Final 19-iyul kuni Nyu-York yaqinidagi Sharqiy Ruterfordda bo‘lib o‘tadi. Eron turnirning G guruhida Belgiya, Misr va Yangi Zelandiya bilan birga bo‘lib, barcha o‘yinlarini AQShning G‘arbiy sohilida o‘tkazishi rejalashtirilgan.

️ Шансы Ирака на участие в чемпионате мира 2026 года оказались под угрозой из-за хаоса в поездках, вызванного продолжающимся конфликтом на Ближнем Востоке. Иракская сборная должна сыграть 31 марта в Монтеррее (Мексика) с победителем матча между Боливией и Суринамом за путёвку на чемпионат мира, но возможность добраться до Мексики вызывает серьёзные сомнения.
️ Воздушное пространство Ирака было закрыто после того, как США и Израиль нанесли воздушные удары по Ирану на прошлых выходных. В ответ Тегеран запустил волны ракет и дронов по Израилю и в сторону нескольких военных баз на Ближнем Востоке, где размещены американские силы. Иракская футбольная федерация заявила, что информирует ФИФА и Азиатскую конфедерацию футбола (АФК) о развитии ситуации.
️ Главный тренер сборной Ирака Грэм Арнольд не может вылететь из Объединённых Арабских Эмиратов из-за закрытия воздушных маршрутов. Кроме того, несколько посольств в настоящее время закрыты, что мешает ряду игроков, технического и медицинского персонала получить въездные визы в Мексику. Сборная заверила болельщиков, что поддерживает тесный контакт с ФИФА и АФК, которые следят за ситуацией.
️ Ирак участвовал в чемпионате мира лишь один раз, в 1986 году, и не вышел из группового этапа. Сейчас они считаются фаворитами в плей-оффе и могут стать девятой азиатской командой, квалифицировавшейся на финальный турнир. «Львы Месопотамии» занимают 58-е место в рейтинге ФИФА и седьмое в Азии, выиграв Кубок Азии один раз и Кубок арабских наций семь раз.
️ В другом трёхстороннем плей-оффе за путёвку на чемпионат мира в конце этого месяца в Гвадалахару отправятся Новая Каледония, Ямайка и Демократическая Республика Конго. Иран, первая команда, квалифицировавшаяся на чемпионат мира, также оказался в шатком положении: его участие находится под угрозой, поскольку Тегеран остаётся под атаками со стороны Вашингтона. Иран должен играть все матчи группового этапа на западном побережье США, но если конфликт не утихнет, логистика турнира и роль Ирана могут быть поставлены под вопрос.
️ Чемпионат мира начнётся 11 июня в Мексике, а Канада и США проведут свои первые матчи на следующий день. Финал состоится 19 июля в Ист-Резерфорде (Нью-Джерси), недалеко от Нью-Йорка. Иран находится в группе G турнира вместе с Бельгией, Египтом и Новой Зеландией, и все его матчи запланированы на западном побережье США.