️ Millionlab kubaliklar chorshanba kuni elektr energiyasiz qoldi - bu orolning AQSh bosimi ostida kuchaygan yoqilgʻi tanqisligi bilan kurashayotgan davrida sodir boʻlgan soʻnggi qorongʻuliklardan biri. Mamlakatning asosiy elektr stantsiyalaridan birida "kutilmagan" toʻxtash tufayli orolning uchdan ikki qismi qorongʻulikka choʻkdi.
️ Kubaning milliy elektr kompaniyasi UNE qorongʻulik markaziy Kamaguey viloyatidan gʻarbiy Pinar del Riongacha, shu jumladan poytaxt Gavanani ham qamrab olgan keng hududga taʼsir koʻrsatganini maʼlum qildi. Kubada soʻnggi yillarda bir qator elektr uzilishlari kuzatilmoqda, bu esa yanvar oyidan boshlab AQShning asosiy ittifoqchi Venesueladan neft blokadasini kuchaytirgan surunkali yoqilgʻi tanqisligi bilan bogʻliq.
️ Kommunistik mamlakat, shuningdek, aviatsiya yoqilgʻisi tanqisligidan aziyat chekmoqda, bu bir nechta aviakompaniyalarni u erda xizmatlarni toʻxtatishga va xalqaro turizmni cheklashga olib keldi. Air France chorshanba kuni buni amalga oshirgan soʻnggi tashuvchiga aylandi. Rasmiylarning aytishicha, chorshanba kuni sodir boʻlgan uzilish Gavanadan 100 km sharqda joylashgan Antonio Giteras termometrik zavodidagi nosozlik tufayli yuzaga kelgan.
️ Milliy elektr kompaniyasi xizmatlarni tiklash uchun harakatlar olib borilayotganini aytdi. Bu qorongʻulik soʻnggi uch oy ichida Kubaning gʻarbiy mintaqasiga taʼsir koʻrsatgan ikkinchi uzilishdir. Eski infratuzilma yoqilgʻi tanqisligi bilan birga kelib, jamoat transporti va axlat yigʻishni buzgan inqirozga olib keldi.
️ Kuba, elektr energiyasini ishlab chiqarish uchun import qilinadigan yoqilgʻiga juda bogʻliq boʻlib, mintaqadagi ittifoqchilari, jumladan, chap qanot Venesuela hukumatining yordami tufayli gʻarbiy sanksiyalarning ogʻir taʼsiridan qisman omon qoldi. Venesuela prezidenti Nikolas Maduro yanvar oyi boshida AQSh kuchlari tomonidan qoʻlga olingunga qadar Kubaga kuniga taxminan 35,000 barrel neft yuborgan deb ishoniladi - bu orolning neft ehtiyojlarining yarmini taʼminlagan. Shundan beri, AQSh Kubaga boradigan bir qator neft yuklarini musodara qildi.
️ Kuniga 18 soatgacha davom etadigan elektr uzilishlari kasalxona shoshilinch boʻlimlari, diyaliz bemorlari va nasos stantsiyalariga taʼsir koʻrsatdi. AQSh va Kuba oʻrtasidagi munosabatlar kommunistik Fidel Kastro 1959-yilda AQSh tomonidan qoʻllab-quvvatlangan hukumatni agʻdarganidan beri keskinlashgan. Kubaga qarshi AQShning iqtisodiy va savdo embargolari 1960-yildan beri amalda.
️ AQSh prezidenti Donald Trump Kubadagi rahbariyat oʻzgarishiga boʻlgan istagini yashirmadi va Karib dengizi davlatiga neft taqdim etadigan har qanday mamlakatdan AQShga import qilinadigan tovarlarga tariflar bilan tahdid qildi. Air France yoqilgʻi tanqisligini sabab qilib koʻrsatib, mart oyi oxiridan iyun oyining oʻrtalarigacha Gavanaga xizmatlarni toʻxtatishini aytdi.

️ Millions of Cubans were left without electricity on Wednesday in the latest of a series of blackouts hitting the island as it struggles with fuel shortages exacerbated by pressure from the United States. Two-thirds of the island was plunged into darkness following what officials described as an "unexpected" shutdown at one of the country's main power plants.
️ Cuba's national electricity company UNE said the blackout affected a vast area stretching from the central province of Camaguey to Pinar del Rio in the west, including the capital, Havana. Cuba has been hit by a wave of power cuts in recent years, with chronic fuel shortages worsened by a US blockade on oil from key ally Venezuela since January.
️ The communist nation is also suffering from a shortage of aviation fuel, leading several airlines to suspend services and limiting international tourism. Air France became the latest carrier to do so on Wednesday. Authorities stated that the cause of Wednesday's outage was a breakdown at the Antonio Guiteras thermometric plant, about 100km east of Havana.
️ The national electricity company said efforts were underway to restore services. This blackout is the second outage to affect Cuba's western region in the past three months. Creaking infrastructure has been compounded by fuel shortages, resulting in a crisis that has disrupted public transport and rubbish collection.
️ Cuba, which relies heavily on imported fuel to generate electricity, has partly survived crippling Western sanctions due to assistance from its allies in the region, including the left-wing Venezuelan government. Venezuela was believed to have sent around 35,000 barrels of oil a day to Cuba—providing about half the island's oil needs—before its President Nicolas Maduro was captured by US forces in early January. Since then, the US regime has seized a number of shipments of oil bound for Cuba.
️ Power cuts lasting up to 18 hours a day have affected hospital emergency wards, dialysis patients, and pumping stations. The US and Cuba have had a strained relationship since communist Fidel Castro overthrew a US-backed government in 1959. US economic and trade embargoes on Cuba have been in place since 1960.
️ US President Donald Trump has made no secret of his desire for a change of leadership in Cuba, threatening tariffs on goods imported into the US from any country that provides oil to the Caribbean nation. Air France said it was halting services to Havana from the end of March until mid-June, citing fuel shortages.