️ Millionlab kubaliklar chorshanba kuni elektr energiyasiz qoldi - bu orolning AQSh bosimi ostida kuchaygan yoqilgʻi tanqisligi bilan kurashayotgan davrida sodir boʻlgan soʻnggi qorongʻuliklardan biri. Mamlakatning asosiy elektr stantsiyalaridan birida "kutilmagan" toʻxtash tufayli orolning uchdan ikki qismi qorongʻulikka choʻkdi.
️ Kubaning milliy elektr kompaniyasi UNE qorongʻulik markaziy Kamaguey viloyatidan gʻarbiy Pinar del Riongacha, shu jumladan poytaxt Gavanani ham qamrab olgan keng hududga taʼsir koʻrsatganini maʼlum qildi. Kubada soʻnggi yillarda bir qator elektr uzilishlari kuzatilmoqda, bu esa yanvar oyidan boshlab AQShning asosiy ittifoqchi Venesueladan neft blokadasini kuchaytirgan surunkali yoqilgʻi tanqisligi bilan bogʻliq.
️ Kommunistik mamlakat, shuningdek, aviatsiya yoqilgʻisi tanqisligidan aziyat chekmoqda, bu bir nechta aviakompaniyalarni u erda xizmatlarni toʻxtatishga va xalqaro turizmni cheklashga olib keldi. Air France chorshanba kuni buni amalga oshirgan soʻnggi tashuvchiga aylandi. Rasmiylarning aytishicha, chorshanba kuni sodir boʻlgan uzilish Gavanadan 100 km sharqda joylashgan Antonio Giteras termometrik zavodidagi nosozlik tufayli yuzaga kelgan.
️ Milliy elektr kompaniyasi xizmatlarni tiklash uchun harakatlar olib borilayotganini aytdi. Bu qorongʻulik soʻnggi uch oy ichida Kubaning gʻarbiy mintaqasiga taʼsir koʻrsatgan ikkinchi uzilishdir. Eski infratuzilma yoqilgʻi tanqisligi bilan birga kelib, jamoat transporti va axlat yigʻishni buzgan inqirozga olib keldi.
️ Kuba, elektr energiyasini ishlab chiqarish uchun import qilinadigan yoqilgʻiga juda bogʻliq boʻlib, mintaqadagi ittifoqchilari, jumladan, chap qanot Venesuela hukumatining yordami tufayli gʻarbiy sanksiyalarning ogʻir taʼsiridan qisman omon qoldi. Venesuela prezidenti Nikolas Maduro yanvar oyi boshida AQSh kuchlari tomonidan qoʻlga olingunga qadar Kubaga kuniga taxminan 35,000 barrel neft yuborgan deb ishoniladi - bu orolning neft ehtiyojlarining yarmini taʼminlagan. Shundan beri, AQSh Kubaga boradigan bir qator neft yuklarini musodara qildi.
️ Kuniga 18 soatgacha davom etadigan elektr uzilishlari kasalxona shoshilinch boʻlimlari, diyaliz bemorlari va nasos stantsiyalariga taʼsir koʻrsatdi. AQSh va Kuba oʻrtasidagi munosabatlar kommunistik Fidel Kastro 1959-yilda AQSh tomonidan qoʻllab-quvvatlangan hukumatni agʻdarganidan beri keskinlashgan. Kubaga qarshi AQShning iqtisodiy va savdo embargolari 1960-yildan beri amalda.
️ AQSh prezidenti Donald Trump Kubadagi rahbariyat oʻzgarishiga boʻlgan istagini yashirmadi va Karib dengizi davlatiga neft taqdim etadigan har qanday mamlakatdan AQShga import qilinadigan tovarlarga tariflar bilan tahdid qildi. Air France yoqilgʻi tanqisligini sabab qilib koʻrsatib, mart oyi oxiridan iyun oyining oʻrtalarigacha Gavanaga xizmatlarni toʻxtatishini aytdi.

️ Миллионы кубинцев остались без электричества в среду - это очередное отключение на острове, который борется с нехваткой топлива, усугубленной давлением со стороны США. Две трети острова погрузились во тьму после того, что официальные лица назвали "неожиданной" остановкой на одной из основных электростанций страны.
️ Национальная электроэнергетическая компания Кубы UNE сообщила, что отключение затронуло обширную территорию от центральной провинции Камагуэй до Пинар-дель-Рио на западе, включая столицу Гавану. На Кубе в последние годы наблюдалась волна отключений электроэнергии, что связано с хронической нехваткой топлива, усугубленной блокадой США нефти из ключевого союзника Венесуэлы с января.
️ Коммунистическая страна также страдает от нехватки авиационного топлива, что привело к приостановке услуг несколькими авиакомпаниями и ограничению международного туризма. Air France стала последним перевозчиком, сделавшим это в среду. По словам властей, причиной отключения в среду стала поломка на термометрическом заводе Антонио Гутьераса, примерно в 100 км к востоку от Гаваны.
️ Национальная электроэнергетическая компания заявила, что ведутся работы по восстановлению услуг. Это второе отключение, затронувшее западный регион Кубы за последние три месяца. Изношенная инфраструктура усугубляется нехваткой топлива, что привело к кризису, нарушившему общественный транспорт и вывоз мусора.
️ Куба, сильно зависящая от импортного топлива для выработки электроэнергии, частично пережила сокрушительные западные санкции благодаря помощи своих союзников в регионе, включая левое правительство Венесуэлы. Считается, что Венесуэла отправляла на Кубу около 35 000 баррелей нефти в день - обеспечивая около половины потребностей острова в нефти - до того, как президент Николас Мадуро был захвачен силами США в начале января. С тех пор США конфисковали ряд партий нефти, направлявшихся на Кубу.
️ Отключения электроэнергии продолжительностью до 18 часов в день затронули больничные отделения неотложной помощи, пациентов на диализе и насосные станции. Отношения между США и Кубой остаются напряженными с тех пор, как коммунист Фидель Кастро сверг поддерживаемое США правительство в 1959 году. Экономические и торговые эмбарго США против Кубы действуют с 1960 года.
️ Президент США Дональд Трамп не скрывал своего желания смены руководства на Кубе, угрожая тарифами на товары, импортируемые в США из любой страны, поставляющей нефть этому карибскому государству. Air France заявила, что приостанавливает услуги в Гавану с конца марта до середины июня, ссылаясь на нехватку топлива.