️ Birlashgan Millatlar Tashkilotining (BMT) Erondagi faktlarni aniqlash bo‘yicha mustaqil xalqaro missiyasi 4-mart kuni Isroil va AQSh tomonidan Eronga berilgan zarbalarni qoralovchi bayonot e’lon qildi. Missiya ta’kidlaganidek, bu hujumlar va Eronning mintaqa bo‘ylab bergan javob zarbalari BMT nizomiga ziddir, chunki nizom “har qanday davlatning hududiy yaxlitligi yoki siyosiy mustaqilligiga qarshi kuch ishlatishni taqiqlaydi”.
️ Bayonotda xalqaro huquq normalarining izchil qo‘llanishi kerakligi ta’kidlanib, “ular harakatlarni qaysi davlat amalga oshirayotganiga qarab o‘zgarishi mumkin emas” deb bildirildi. Missiya, shuningdek, Eron aholisi haftalar yoki oylar davom etishi mumkin bo‘lgan keng ko‘lamli harbiy kampaniya hamda inson huquqlarini qo‘pol ravishda buzish bo‘yicha uzoq tarixga ega hukumat o‘rtasida qolganligini, xalq 2025-yil 28-dekabrda boshlangan norozilik namoyishlarining shafqatsizlarcha bostirilishidan keyin hali o‘ziga kelib ulgurmaganligini qayd etdi.
️ Missiya Minobdagi qizlar maktabiga berilgan zarbalar haqidagi xabarlardan “qattiq larzaga kelganini” bildirdi. Rasmiy ma’lumotlarga ko‘ra, u yerda 150 dan ortiq o‘quvchi va o‘qituvchi halok bo‘lgan, qurbonlarning aksariyati 7 yoshdan 12 yoshgacha bo‘lgan maktab o‘quvchilaridir. Shuningdek, missiya o‘nlab eronlik amaldorlarning AQSh va Isroil tomonidan amalga oshirilgan “maqsadli aviazarbalar” oqibatida o‘ldirilganidan g‘azabda ekanini, hatto ushbu shaxslarning ba’zilari inson huquqlarini buzish yoki xalqaro jinoyatlar uchun javobgar bo‘lsa-da, suddan tashqari holda hayotdan mahrum qilish xalqaro huquqqa muvofiq adolatni qaror toptirishning maqbul vositasi hisoblanmasligini ta’kidladi.
️ Missiya Eronning qo‘shni davlatlarga bergan javob zarbalari yuzasidan ham jiddiy xavotir bildirdi va bu hujumlar butun mintaqa bo‘ylab tinch aholining halok bo‘lishiga hamda fuqarolik infratuzilmasining vayron bo‘lishiga olib kelayotganidan ogohlantirdi. Erondagi faktlarni aniqlash bo‘yicha mustaqil xalqaro missiya BMTning Inson huquqlari bo‘yicha kengashi tomonidan 2022-yil 24-noyabrda tashkil etilgan bo‘lib, uning maqsadi Eronda 2022-yil 16-sentabrda boshlangan norozilik namoyishlari bilan bog‘liq inson huquqlari buzilishi holatlarini tekshirishdan iborat.

️ The United Nations Independent International Fact-Finding Mission on Iran issued a statement on March 4 condemning strikes carried out by Israel and the United States against Iran. The Mission emphasized that these attacks and Iran's subsequent retaliatory strikes across the region violate the UN Charter, which "prohibits the use of force against the territorial integrity or political independence of any state".
️ The statement stressed that norms of international law must be applied consistently to all—"they cannot vary depending on which state is carrying out the actions". The Mission also noted that the Iranian population is caught between a potential large-scale military campaign that could last weeks or months and a government with a long history of gross human rights violations, with the people still reeling from the brutal suppression of protests that began on December 28, 2025.
️ The Mission expressed being "deeply shaken" by reports of strikes on a girls' school in Minab. According to official data, over 150 students and teachers were killed there, with most victims being schoolchildren aged 7 to 12. Additionally, the Mission stated outrage at the killing of dozens of Iranian officials in "targeted airstrikes" carried out by the US and Israel, highlighting that even if some of these individuals are responsible for human rights abuses or international crimes, extrajudicial killings are not an acceptable means of achieving justice under international law.
️ The Mission also expressed serious concern regarding Iran's retaliatory strikes against neighboring states, warning that these attacks are leading to the death of civilians and destruction of civilian infrastructure across the region. The UN Independent International Fact-Finding Mission on Iran was established by the UN Human Rights Council on November 24, 2022, with the aim of investigating cases of human rights violations related to protests that began in Iran on September 16, 2022.