️ AQSh Mudofaa vaziri Pete Hegseth mamlakat suv osti kemasi Hind okeanida Eron harbiy kemasini cho‘ktirganini e'lon qildi. U kemaning seshanba kuni torpeda bilan urilganini va “sukunatli o‘lim”ga uchraganini aytdi, ammo kema nomini oshkor qilmadi.
️ Bu bayonot Shri-Lanka harbiy-dengiz kuchlarining chorshanba ertalab Iris Dena nomli Eron kemasidan chaqiruv signalini qabul qilganidan keyin keldi. Kema mamlakatning janubiy qirg‘og‘idan 40 km uzoqlikda cho‘kkan. Shri-Lanka mudofaa rasmiysi BBC Sinhala’ga aytishicha, fregatdan 80 jasad topilgan, yana 32 kishi qutqarilgan. Kema hujjatlariga ko‘ra, unda taxminan 180 kishi bo‘lgan.
️ Eron tashqi ishlar vaziri Abbos Aroghchi AQShni “Eron qirg‘oqlaridan 2000 mil uzoqlikda dengizda vahshiylik qilgan” deb aybladi. U X’dagi postida: “Fregat Dena, Hindiston harbiy-dengiz kuchlarining mehmoni bo‘lib, deyarli 130 dengizchini olib yurgan, xalqaro suvlarda ogohlantirishsiz urildi. Eslab qoling: AQSh o‘rnatgan presedentdan achinarli afsusda qoladi”, deb yozdi.
️ Hegseth matbuot anjumanida AQSh suv osti kemasi “xalqaro suvlarda xavfsiz deb o‘ylagan” Eron harbiy kemasini cho‘ktirganini da’vo qildi. U bu “Ikkinchi jahon urushidan keyin birinchi marta torpeda bilan dushman kemasini cho‘kish” ekanligini ham ta’kidladi. Garchi bu 1945-yildan beri amerikalik suv osti kemasining birinchi marta shu usulda dushman kemasini cho‘kishi bo‘lsa-da, Buyuk Britaniya va Pokiston undan keyin torpedalardan foydalanib kemalarni cho‘ktirishgan.
️ Iris Dena cho‘kishi AQSh va Isroilning beshinchi kun davomida Eronga havo hujumlarini davom ettirishi bilan bir vaqtga to‘g‘ri keldi. Isroil harbiylari chorshanba kuni poytaxt Tehron bo‘ylab “xavfsizlik shtab-kvartiralari”ni urganini aytdi. Isroil, shuningdek, Livanga havo hujumlarini o‘tkazdi va Hizbulloh guruhi Isroilga raketalar va dronlar otganidan keyin mamlakatning janubiga quruqlik qo‘shinlarini yubordi. Eron qasos hujumlarini davom ettirganga o‘xshaydi: chorshanba kuni Saudiya Arabistoni va Quvaytda yangi zarbalar qayd etildi, Turkiya esa “NATO mudofaasi” Turkiya hududiga yo‘nalgan Eron raketasini urib tushirganini aytdi.
️ Shri-Lanka mojaroda betaraf pozitsiyani saqlab, hech qanday tomonga o‘tmasdan, “barcha tegishli tomonlardan” “bardosh va darhol intensivlikni pasaytirish” ni talab qildi. Mamlakat tashqi ishlar vaziri Vijita Herath shanba kuni o‘ldirilgan Eron Oliy rahbari Oyatulloh Xomeyniyga hurmat bildirdi. Hukumat matbuot kotibi keyinroq Shri-Lanka mojaro natijasida vafot etganlarning barchasi, shu jumladan o‘ldirilgan Eron davlat rahbarlari va rasmiylari haqida rasmiy hamdardlik xabarini chiqarishini aytdi.

️ Министр обороны США Пит Хегсет заявил, что американская подводная лодка потопила иранский военный корабль в Индийском океане. Он сообщил, что судно было поражено торпедой во вторник и погибло «тихой смертью», не назвав конкретное судно. Это заявление последовало после того, как Шри-Ланка сообщила, что её военно-морские силы отреагировали на сигнал бедствия в среду утром от иранского корабля под названием Iris Dena, который затонул примерно в 40 км от южного побережья страны.
️ По данным официального представителя министерства обороны Шри-Ланки, спасатели обнаружили 80 тел с фрегата, ещё 32 человека были спасены. Исходя из документации корабля, на борту Iris Dena, по словам представителя ВМС Шри-Ланки, находилось около 180 человек. Выжившие получили «серьёзные травмы» и были доставлены в больницу в южном порту Галле, заявил министр иностранных дел Шри-Ланки Виджита Херат.
️ Министр иностранных дел Ирана Аббас Арагчи обвинил США в «совершении злодеяния в море, в 2000 милях от берегов Ирана». В своём посте на X он написал: «Фрегат Dena, гость военно-морских сил Индии с почти 130 моряками на борту, был атакован в международных водах без предупреждения. Запомните мои слова: США горько пожалеют о прецеденте, который они создали». Хегсет на пресс-конференции в среду заявил, что американская подлодка потопила иранский военный корабль, «который считал себя в безопасности в международных водах», и утверждал, что это «первое потопление вражеского корабля торпедой со времён Второй мировой войны», хотя Великобритания и Пакистан также использовали торпеды для потопления судов после 1945 года.
️ Потопление Iris Dena произошло на фоне продолжающихся в течение пяти дней авиаударов США и Израиля по Ирану, при этом израильские военные заявили, что в среду они поразили «штаб-квартиры безопасности» по всей столице Тегерану. Израиль также нанёс авиаудары по Ливану и ввёл сухопутные войска на юг страны после того, как вооружённая группировка Хезболла выпустила ракеты и дроны по Израилю. Иран, по-видимому, продолжил ответные атаки: в среду были зафиксированы новые удары в Саудовской Аравии и Кувейте, а Турция сообщила, что «системы ПВО НАТО» сбили иранскую ракету, направлявшуюся к турецкой территории.
️ Шри-Ланка сохранила нейтралитет в конфликте, воздерживаясь от поддержки какой-либо стороны и призывая «все заинтересованные стороны» к «сдержанности и немедленной деэскалации». Министр иностранных дел Херат выразил соболезнования в связи с убийством верховного лидера Ирана аятоллы Хаменеи в субботу. Позже официальный представитель правительства заявил, что Шри-Ланка направит официальное соболезнование по поводу всех смертей в результате конфликта, включая погибших иранских государственных лидеров и чиновников.