️ AQSh va Isroilning Eron ustidan amalga oshirilayotgan harbiy harakatlari global savdo oqimlarini izdan chiqarib, Afrika iqtisodiyotiga jiddiy zarba yetkazmoqda. Konfliktning kuchayishi Afrika davlatlari, ayniqsa Sahel mintaqasi bilan Eronning siyosiy, iqtisodiy va xavfsizlik aloqalarini tubdan o'zgartirishga olib kelmoqda. Eronning Afrikadagi faoliyati 16-asrdagi Hind okeani savdo tarmoqlariga borib taqaladi, ammo so'nggi yillarda bu aloqalar sezilarli darajada kuchaydi.
️ Eron hukumati xalqaro sanksiyalardan qochish va o'z ta'sir doirasini kengaytirish maqsadida Afrika davlatlari bilan strategik, harbiy, diniy va ilmiy hamkorlikni mustahkamlashga intilmoqda. 2025-yilda Eronning Afrikaga eksporti 2024-yilga nisbatan 85%ga oshdi, bu esa texnologik va sanoat bilimlarini eksport qilishning ahamiyatini ko'rsatadi. Shuningdek, Eron ko'plab afrikalik talabalarni o'z universitetlarida qabul qilmoqda va insonparvarlik sohasida faol.
️ AQSh-Isroil urushi Afrika iqtisodiyotlari uchun noqulay vaqtga to'g'ri keldi, chunki ko'p qarzdagi davlatlar dollar qimmatlashishi va kemalarning Suez kanalini tashlab, Afrikaning Janubiy burni atrofida uzunroq yo'lni tanlashi tufayli transport xarajatlari oshdi. Masalan, Nigeriyada benzin narxlari o'tgan hafta 11%ga oshdi, bu iste'molchilarga qo'shimcha yuk bo'ldi.
️ G'arb ta'sirining, ayniqsa Fransiyaning, Sahel mintaqasida zaiflashishi bilan Eron Mali, Burkina Faso va Nigerni o'z ichiga olgan Sahel Davlatlari Ittifoqi bilan aloqalarni chuqurlashtirishga harakat qilmoqda. 2024-yil yanvar oyida Niger Bosh vaziri Ali Lamine Zeine Tehronga tashrif buyurdi, fevral oyida esa Burkina Faso mudofaa vaziri Tehron safarida bo'ldi.
️ AQSh va Isroil Eronni yadro quroli yaratish uchun uranni boyitishda ayblasa, Eron buni rad etadi. Biroq, manbalarga ko'ra, Eron Niger hukumati bilan 300 tonna uran sotib olish bo'yicha maxfiy muzokaralar olib bordi, garchi bu kelishuv hozircha amalga oshmagan bo'lsa ham. Niger dunyodagi uran ishlab chiqarishning 5%ini ta'minlaydi, bu Eron uchun strategik ahamiyatga ega.
️ Eron va Niger o'rtasida texnologik va harbiy hamkorlik allaqachon mavjud: Niger Eron dronlarini sotib olmoqda, boshqa Afrika davlatlari ham shu yo'ldan borishni istamoqda. Eronning dron ishlab chiqarish qobiliyatlari mintaqada keng tan olingan, bu esa uning Afrika davlatlari bilan harbiy aloqalarini mustahkamlaydi.

️ Военные действия США и Израиля против Ирана дестабилизируют глобальные торговые потоки, нанося серьёзный удар по экономикам африканских государств. Эскалация конфликта кардинально меняет политические, экономические и военно-технические связи Ирана с африканскими странами, особенно в регионе Сахель. Историческое присутствие Ирана в Африке восходит к торговым сетям Индийского океана XVI века, но в последние годы эти отношения значительно активизировались.
️ Иранское правительство стремится укрепить стратегическое, военное, религиозное и научное сотрудничество с африканскими государствами, одновременно пытаясь обойти международные санкции. В 2025 году объём торговли Ирана с Африкой показал впечатляющий рост: иранский экспорт увеличился на 85% по сравнению с 2024 годом, что подчёркивает важность экспорта технологических и промышленных знаний. Иран также принимает многочисленных африканских студентов в своих университетах и ведёт гуманитарную деятельность.
️ Война США-Израиля с Ираном накладывается на сложный период для многих африканских экономик: ослабление доллара и снижение процентных ставок, которые давали передышку высокодолговым странам, нивелируются ростом транспортных издержек. Судоходные компании перенаправляют суда с Суэцкого канала на более длинный маршрут вокруг Африки через мыс Доброй Надежды, что увеличивает стоимость перевозок и ведёт к росту цен для потребителей. Например, в Нигерии цены на бензин на заправках выросли примерно на 11% на прошлой неделе.
️ Ослабление западного влияния в регионе Сахель, особенно французского, открывает возможности для Ирана углубить связи с Альянсом государств Сахеля — Мали, Буркина-Фасо и Нигером. В январе 2024 года премьер-министр Нигера Али Ламин Зейн посетил Тегеран, а в конце февраля иранский президент Массуд Пезешкиан и министр обороны Азиз Насирзаде приняли министра обороны Буркина-Фасо генерала Селестена Симпоре для обсуждения усиления сотрудничества в сфере безопасности.
️ США, Израиль и другие страны обвиняют Иран в стремлении обогащать уран для создания ядерного оружия, что делает африканский урановый рынок, особенно нигерский, потенциально интересным для Тегерана. Согласно данным, в 2022 году в Нигере добывалось около 5% мирового урана. В 2024 году появились сообщения о тайных переговорах между иранскими властями и хунтой Нигера о покупке 300 тонн урана, хотя эта сделка пока не реализована.
️ Технологическое и военное сотрудничество между Ираном и Нигером уже налажено: Нигер закупает иранские беспилотники, и другие африканские страны проявляют интерес к аналогичным поставкам. Иранские дроны, известные своими производственными возможностями, становятся инструментом укрепления военных связей Тегерана с африканскими партнёрами.