️ Janubi-Sharqiy Osiyo davlatlari AQSh va Isroilning Eron hujumlaridan so‘ng ehtiyotkor ohangni saqlab, mojaroning kengayishi va Fors ko‘rfazidagi energiya tashishining buzilishi ortidan de-eskalatsiyani talab qilmoqda. Bu mintaqa uchun asosiy ustuvorlik o‘z fuqarolari va migrant ishchilarining xavfsizligini ta’minlashdir.
️ Malayziya Tashqi ishlar vazirligi o‘rtacha bayonot chiqarib, AQSh-Isroil hujumlari hamda Eronning javobiy zarbalarini qoraladi va “barcha tomonlarni maksimal cheklanishga” chaqirdi. Vyetnam, Kambodja va Tailand ham shunga o‘xshash pozitsiyani bildirishdi, Singapur esa muvaffaqiyatsiz muzokaralarni “afsusli” deb atadi. ASEAN tashqi ishlar vazirlarining 4-martdagi qo‘shma bayonoti eskalatsiyani “afsusli” va “fuqarolar hayoti va xavfsizligi, shuningdek mintaqaviy va global tinchlik va barqarorlik uchun jiddiy tahdid” deb baholadi.
️ Filippin rasmiylari va ommaviy axborot vositalari hisob-kitoblariga ko‘ra, Eronda 1600 ga yaqin, butun Yaqin Sharqda esa 2,2 milliondan ortiq filippinliklar bor. Bu raqamlar mintaqaviy tashvishlarni kuchaytiradi. Singapurdagi Lee Kuan Yew Jamoat siyosati maktabi dekani Jozef Liou Janubi-Sharqiy Osiyo javobini “odatiy, bashorat qilinadigan bayonotlar” deb tavsiflab, “Aytilmagan narsa esa Tramp ma’muriyatining xalqaro huquqqa e’tiborsizlik bilan AQShning ulkan qudvatini qanday qo‘llayotgani haqidagi tashvishdir” dedi.
️ Huquqiy masala Janubiy Xitoy dengizidagi hududiy nizolari bo‘lgan davlatlar uchun xalqaro huquqqa alohida ahamiyat beradigan mintaqada sezgir hisoblanadi. Ko‘plab tahlilchilar AQSh-Isroil zarbalarining BMT Nizomining kuch ishlatishni taqiqlovchi asosiy qoidasini buzganligini ta’kidlaydi. Markaziy Strategik va Xalqaro Tadqiqotlar markazining rezident bo‘lmagan yordamchi o‘qituvchisi Xanter Marston bu mojaroning “Janubi-Sharqiy Osiyoda AQSh va uning mintaqadagi munosabatlari haqidagi qarashlarga uzoq muddatli ta’sir ko‘rsatishini” aytdi.
️ Indoneziya eng murakkab vaziyatda: Prezident Prabovo Subianto, AQShning bir qator bahsli loyihalariga qo‘shilgan holda, AQSh va Eron o‘rtasida yangi muzokaralarni shaxsan vositachilik qilishni taklif qildi. Indoneziya Tashqi ishlar vazirligi 28-fevralda ijtimoiy tarmoqlarda “Agar ikkala tomon rozilik bersa, prezident Tehron sayohat qilib vositachilik harakatlarini amalga oshirishga tayyor” deb yozdi. Indoneziya, Kambodja va Vyetnam bilan birga, Trampning G‘azo uchun Tinchlik Kengashi sxemasiga qo‘shilgan bir nechta Janubi-Sharqiy Osiyo davlatlaridan biri bo‘lib, bu qaror mamlakatdagi ko‘plab islomiy guruhlar tomonidan qattiq qarshilik ko‘rsatilgan.
️ Prabovo o‘tgan oy Tinchlik Kengashining ochilish yig‘ilishida qatnashib, G‘azoda xavfsizlikni saqlashga yordam berish uchun 8000 indoneziyalik askar yuborishga va’da berdi. Kengash yig‘ilishidan bir necha kun oldin, Jakarta AQSh bilan o‘zaro savdo kelishuvini yakunladi, bu ko‘plab Indoneziya eksportiga bojlar pasaytirilgan holda Indoneziya AQSh tovarlari uchun keng bozor kirishini va’da qildi. Bu harakatlar, jumladan yirik islomiy tashkilotlardan, ichki tanqidlarga sabab bo‘ldi.
️ Biroq, Janubi-Sharqiy Osiyodagi musulmonlarning aksariyati sunniy, Eron esa asosan shia bo‘lib, Tehron uchun hamdardlik bir xil emas. Shunga qaramay, G‘azo mojarosiga g‘azab mintaqa bo‘ylab AQSh va Isroil bilan bog‘liq deb hisoblangan brendlarga qarshi bojkotlarni keltirib chiqardi. Bu mojaroning geosiyosiy natijasi mintaqada AQSh imijining pasayishi bo‘lishi mumkin, ammo eng dolzarb tashvish iqtisodiy hisoblanadi.

️ Страны Юго-Восточной Азии после совместных атак США и Израиля на Иран сохраняют сдержанный тон, призывая к деэскалации на фоне расширения конфликта и сбоев в энергоперевозках через Ормузский пролив. Основным приоритетом для региона является безопасность собственных граждан и трудовых мигрантов на Ближнем Востоке.
️ Министерство иностранных дел Малайзии выпустило взвешенное заявление, осудив атаки США и Израиля, а также ответные удары Ирана, и призвав «все стороны проявить максимальную сдержанность». Вьетнам, Камбоджа и Таиланд выразили схожие позиции, Сингапур назвал провал переговоров «прискорбным». Совместное заявление министров иностранных дел АСЕАН от 4 марта охарактеризовало эскалацию как «прискорбную» и «серьезную угрозу жизни и безопасности гражданских лиц, а также региональному и глобальному миру и стабильности».
️ По данным филиппинских официальных лиц и СМИ, в Иране находится около 1600 филиппинцев, а на всем Ближнем Востоке — более 2,2 миллиона, что усиливает региональные опасения. Декан Школы государственной политики Ли Куан Ю в Сингапуре Джозеф Лиоу охарактеризовал реакцию Юго-Восточной Азии как «обычные, предсказуемые заявления», добавив, что «невысказанным, конечно, является беспокойство по поводу того, как администрация Трампа использует огромную мощь США, а именно с пренебрежением к международному праву».
️ Правовой вопрос является чувствительным для региона, который придает первостепенное значение международному праву, особенно для стран с территориальными спорами с Китаем в Южно-Китайском море. Многие аналитики утверждают, что удары США и Израиля по Ирану нарушают основополагающий запрет Устава ООН на применение силы. Не являющийся резидентом адъюнкт-сотрудник Центра стратегических и международных исследований Хантер Марстон заявил, что этот конфликт «окажет долгосрочное влияние на восприятие США в Юго-Восточной Азии и их отношения в регионе».
️ Индонезия находится в наиболее сложном положении: президент Прабово Субианто, присоединившийся к нескольким спорным инициативам Вашингтона, предложил лично выступить посредником в новых переговорах между США и Ираном. Министерство иностранных дел Индонезии 28 февраля в социальных сетях написало, что «если обе стороны согласятся, президент готов поехать в Тегеран для проведения посреднических усилий». Индонезия, наряду с Камбоджей и Вьетнамом, была одной из немногих стран Юго-Восточной Азии, присоединившихся к схеме Совета мира президента США Дональда Трампа для Газы, что вызвало резкое противодействие многих исламских групп страны.
️ Прабово присутствовал на инаугурационном заседании Совета мира в прошлом месяце и обязался направить 8000 индонезийских войск для помощи в обеспечении безопасности в Газе. За несколько дней до заседания совета Джакарта заключила взаимное торговое соглашение с США, снизившее тарифы на многие индонезийские экспортные товары, в то время как Индонезия пообещала широкий доступ на рынок для американских товаров. Эти шаги вызвали внутреннюю критику, в том числе со стороны крупных исламских организаций.
️ Однако большинство мусульман Юго-Восточной Азии являются суннитами, тогда как Иран в основном шиитский, и симпатии к Тегерану неоднородны. Тем не менее, гнев из-за конфликта в Газе уже привел к бойкотам брендов, воспринимаемых как связанные с США и Израилем, по всему региону. Геополитическим итогом этого конфликта станет ухудшение имиджа США в регионе, но более непосредственной проблемой являются экономические последствия.