️ Eronning yarim rasmiy Fars axborot agentligi xabar berishicha, AQSh va Isroil tomonidan otilgan raketalar Tehronning janubi-g‘arbiy qismidagi Parand shahrida joylashgan ikki maktabni nishonga olgan. Agentlik sinf xonasiga o‘xshash joydagi vayronalar va shikastlangan binolarning fotosuratlarini tarqatdi va yaqin atrofdagi bir nechta turar-joy binolari ham hujumda zarar ko‘rganini aytdi.
️ Bu hujum, AQSh va Isroilning Eron ustiga urush boshlagan kuni, janubiy Minab shahridagi qizlar maktabiga AQSh-Isroil hujumi deb taʼriflangan voqeadan atigi olti kun o‘tgach sodir bo‘ldi. U yerda 165 nafar maktab o‘quvchisi va xodimi halok bo‘lgan. Eron rasmiylari Minab hujumidagi yakuniy o‘limlar sonini 165 kishi, ularning aksariyati 7 yoshdan 12 yoshgacha bo‘lgan qizlar, deb eʼlon qildi. Hujumda kamida 95 kishi yaralangan.
️ Vahshat tasvirlari ijtimoiy tarmoqlarda tarqalgani sayin, Isroil va AQSh hukumatlari hujumdan o‘zlarini uzoqlashtirishga harakat qildi. AQSh maktab urilganidan bexabar ekanligini aytdi, baʼzi Isroil manbalari esa bu joy "Islom inqilobiy gvardiyasi bazasining bir qismi" deb daʼvo qildi. Biroq, Al Jazeera raqamli tergov bo‘limining tahlili shuni ko‘rsatdiki, maktab yaqin atrofdagi harbiy obyektdan kamida 10 yil davomida aniq ajralib turgan. Tergov, shuningdek, zarba naqshlari bombardimon qilingan razvedka maʼlumotlarining aniqligi haqida asosiy savollar tug‘dirayotganini ko‘rsatdi.
️ Eron tashqi ishlar vaziri Abbos Aroqchi dushanba kuni hujumdan keyin: "Janob Tramp vaʼda qilgan "qutqarish" haqiqatda shunday ko‘rinadi. G‘ozodan Minabgacha, begunohlar sovuq qon bilan o‘ldirilmoqda", dedi. Bu voqea rivojlanayotgan yangilik hisoblanadi.

️ Полуофициальное иранское информационное агентство Fars сообщило, что ракеты, выпущенные Соединёнными Штатами и Израилем, попали в две школы в городе Паренд к юго-западу от Тегерана. Агентство распространило фотографии разрушений и обломков в том, что, по-видимому, является классной комнатой, и заявило, что несколько близлежащих жилых домов также пострадали в результате атаки в четверг.
️ Эта атака произошла всего через шесть дней после того, что Иран описал как совместный удар США и Израиля по школе для девочек в южном городе Минаб, где погибли 165 школьниц и сотрудников, в день, когда США и Израиль начали войну против Ирана, что спровоцировало перестрелки по всему Ближнему Востоку. Иранские власти объявили окончательное число погибших в результате атаки в Минабе — 165 человек, большинство из которых девочки в возрасте от 7 до 12 лет. По меньшей мере 95 человек были ранены в результате нападения.
️ По мере распространения изображений бойни в социальных сетях, израильские и американские власти попытались дистанцироваться от атаки: США заявили, что не знали о поражении школы, а некоторые израильские источники утверждали, что объект «является частью базы Корпуса стражей исламской революции». Однако анализ подразделения цифровых расследований Al Jazeera показал, что школа была чётко отделена от соседнего военного объекта по крайней мере в течение 10 лет. Расследование также показало, что характер удара вызывает фундаментальные вопросы о точности разведывательной информации, на основе которой проводилась бомбардировка.
️ «Вот как выглядит „спасение“, обещанное господином Трампом, в реальности. От Газы до Минаба — невинные люди хладнокровно убиты», — заявил министр иностранных дел Ирана Аббас Аракчи после атаки в понедельник. Это развивающаяся новость.