️ Eronning Oʻzbekistondagi elchisi Muhammad Ali Iskandari ommaviy axborot vositalari vakillari bilan uchrashuv oʻtkazdi. Uchrashuvda elchi AQSh va Isroilning hujumini "sadoqatsizlik" deb baholadi, chunki zarba kutilmaganda, muzokaralar davom etayotgan vaqtda va AQSh vitse-prezidentining mintaqaga kelishi kutilayotgan paytda amalga oshirilgan. Iskandari shuningdek, Eron hech qanday davlatdan yordam soʻramaganligini va oxirigacha kurashishini ta'kidladi.
️ Nutqining boshida elchi bu urush AQSh va Isroilga qarshi emas, balki butun bir dunyoqarashga qarshi ekanligini bildirdi. "Men faxr bilan aytishim mumkinki, biz hech qanday davlatdan yordam soʻramadik. Biz oʻzimizni himoya qilish kuchiga egamiz deb hisoblaymiz. Hozir biz Amerika va Isroil bilan emas, dunyoqarash bilan urushmoqdamiz. Ya'ni hamma narsani oʻzlashtirmoqchi boʻlgan dunyoqarashga qarshi kurashmoqdamiz. Biz, albatta, qiyinchiliklarga duch kelamiz, lekin bu qiyinchiliklarni yengib olamiz", dedi elchi.
️ Oʻzbekiston va Qozogʻiston prezidentlari mintaqadagi harbiy mojaro boshlanganidan keyin harbiy bazalari boʻlgan arab davlatlariga raketalar zarbasi tufayli yetkazilgan zarar uchun hamdardlik bildirdilar. Eron elchixonasi, shuningdek, Oʻzbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning oliy rahbar Ali Xomeneyning vafoti munosabati bilan hamdardlik bildirganini ma'lum qildi. Elchi oʻzbek xalqi va rasmiy Toshkentning Eron bilan birdam ekanligiga ishonch bildirdi.
️ Kun.uz nashri elchidan muqarrar boʻlgan va tomonlar buni bilgan urushdagi insoniy yoʻqotishlar haqida soʻradi. Uzoq va puxta tayyorgarlik olib borgan Isroil aholini tezda bomba panahlariga koʻchirishni tashkil etgani, bu esa insoniy yoʻqotishlarni sezilarli darajada kamaytirganini ta'kidladi. Biroq, Eronda koʻproq odamlar halok boʻlmoqda. Elchi bu holatni izohladi: "Bizning oldimizda AQSh, Isroil va butun Gʻarbning butun koalitsiyasi turibdi. Ular hammasi 1945-yildan beri Isroilni qoʻllab-quvvatlamoqda. Masalan, yaqinda ular Isroilga 50 milliard dollarlik yordam koʻrsatdilar. Faqatgina Amerikaning yillik harbiy byudjeti butun mamlakatimiz byudjetidan bir necha baravar koʻp. Agar biz butun Eron boʻylab aholini himoya qilish uchun bomba panahlari qursak ham, hammasini qamrab ola olmas edik. Hozir bu hujumlar sodir boʻlayotganda, eron xalqi uylarida yoki boshpanalarda yashirinish oʻrniga, koʻchalarga chiqib norozilik bildirmoqda. Ularning uylari yomon emas. Albatta, u erda oʻtirish koʻchada boʻlishdan xavfsizroq. Lekin ular koʻchaga chiqib, oʻz huquqlarini talab qilmoqda. Ikkinchi masala - yordam koʻrsatish. Masalan, qaerda bomba tushsa, odamlar yigʻilib, yordam berishga, jabrlanganlarni qoldiqlar ostidan chiqarishga harakat qiladi. Amerikaliklar buni kutib, odamlar toʻplangan joyga ikkinchi zarba beradi", dedi elchi.
️ Eron oliy rahbarining oʻldirilishi hech qanday huquqiy me'yorlarga mos kelmaydi. Elchi bu masalani ham izohladi va davlat rahbarlari asosan immunitetga ega boʻlishi kerakligini, ammo dushman buni hisobga olmaganligini aytdi. Xomeney oddiy uyda yashagan, uning qarorgohi kamtarona boʻlgan va oliy rahbar saroylarga koʻchishdan bosh tortgan. "Bizning oliy rahbarimiz 37 yil davomida bir xil joyda ishlagan. Agar koʻrgan boʻlsangiz, u erda uning turar joyi ham boʻlgan - bu juda kamtarona uy. Unda hech qanday murakkab inshootlar yoki qurilmalar yoʻq edi. U juda kamtarona yashadi. Bizning tuzumizning mafkurasi millat rahbarlari uchun hashamatli saroylar va oddiy xalq uchun kulbalarni nazarda tutmaydi - bu bizga mos kelmaydi. Islom inqilobidan oldin Eronda koʻplab saroylar boʻlib, ular hukmdorlar va yuqori tabaqa vakillari yashagan. Ammo bizning rahbarimiz ularning hech biriga koʻchmadi. Bizning avvalgi rahbarimiz ham shunday edi. Bu bizning mafkuramiz. Bundan tashqari, biz shahodatni (shahidlik) yomon narsa deb hisoblamaymiz. Albatta, biz harakat qilamiz, lekin agar shahid boʻlish holati yuzaga kelsa, biz buni faxr bilan qabul qilamiz, bunday oʻlimni sharaf deb hisoblaymiz. Ali Xomeneyi butun oilasi bilan shahid boʻldi. Va bizning xalqimiz uchun bu holat tushunarsiz narsa emas edi", dedi Muhammad Ali Iskandari.

️ Посол Ирана в Узбекистане Мухаммад Али Искандари провёл встречу с представителями средств массовой информации. На встрече посол охарактеризовал атаку США и Израиля как «вероломство», поскольку удар был нанесён внезапно, в то время как переговоры продолжались и ожидался приезд вице-президента США в регион. Искандари также подчеркнул, что Иран не просил помощи ни у одного государства и будет бороться до конца.
️ В начале своего выступления посол заявил, что эта война ведётся не против США и Израиля, а против целого мировоззрения. «Я могу с гордостью сказать, что мы не просили помощи ни у одного государства. Мы считаем, что обладаем силой защитить себя. Сейчас мы воюем не с Америкой и Израилем, мы воюем с мировоззрением. То есть боремся против мировоззрения, которое хочет присвоить себе всё. Мы, безусловно, столкнёмся с трудностями, но мы преодолеем эти трудности», — заявил посол.
️ Президенты Узбекистана и Казахстана после начала военного конфликта в регионе выразили соболезнования арабским странам, подвергшимся ракетным ударам из-за наличия там военных баз. Посольство Ирана в Узбекистане также сообщило, что президент Шавкат Мирзиёев направил соболезнование в связи с кончиной верховного лидера Али Хаменеи. Посол выразил уверенность, что узбекский народ и официальный Ташкент солидарны с Ираном.
️ Издание Kun.uz попросило посла рассказать о человеческих потерях в войне, которая была неизбежна и стороны знали об этом. Израиль, проводивший длительную и тщательную подготовку, наладил оперативное перемещение населения в бомбоубежища, что значительно снижает человеческие потери. Однако в Иране гибнет больше людей. Посол прокомментировал эту ситуацию: «Перед нами стоит целая коалиция США, Израиля и всего Запада. Все они поддерживают Израиль с 1945 года. Например, недавно они оказали Израилю помощь в размере 50 миллиардов долларов. Только годовой военный бюджет Америки в несколько раз превышает бюджет всей нашей страны. Даже если бы мы построили бомбоубежища для защиты населения по всему Ирану, мы не смогли бы охватить всех. Сейчас, когда происходят эти атаки, иранский народ вместо того, чтобы прятаться по домам и убежищам, выходит на улицы и протестует. Их дома неплохи. Конечно, сидеть там безопаснее, чем на улице. Но они выходят на улицу, требуя соблюдения своих прав. Второй вопрос — это оказание помощи. Например, если где-то падает бомба, люди собираются, чтобы помочь, извлечь пострадавших из-под завалов. Американцы ждут этого и наносят второй удар по месту скопления людей», — сказал посол.
️ Убийство верховного лидера Ирана не соответствует никаким правовым нормам. Посол также прокомментировал этот вопрос, заявив, что главы государств по сути должны обладать иммунитетом, но враг не принял это во внимание. Хаменеи жил в обычном доме, его резиденция была скромной, и верховный лидер отказывался переезжать во дворцы. «Наш верховный лидер работал в одном и том же месте 37 лет. Там же было и его жильё, если бы вы видели — это очень скромный дом. У него не было никаких сложных сооружений или построек. Он жил очень скромно. Идеология нашего строя не предполагает роскошных дворцов для лидеров нации и хижин для простого народа — это нам не подходит. До Исламской революции в Иране было много дворцов, где жили правители и представители высшего сословия. Но наш лидер ни в один из них не переехал. Наш предыдущий лидер тоже был таким. Это наша идеология. И кроме того, мы не считаем шахадат (мученичество) чем-то плохим. Конечно, мы предпринимаем усилия, но если сложится ситуация, в которой мы станем шахидами, мы с гордостью примем это, считая такую смерть честью. Али Хаменеи стал шахидом вместе со всей своей семьёй. И для нашего народа эта ситуация не была чем-то непостижимым», — заявил Мухаммад Али Искандари.