Birlashgan Arab Amirliklari (BAA) hukumati Eronga qarshi jiddiy sanksiyalar joriy etishni ko'rib chiqmoqda, bu esa mamlakatda joylashgan milliardlab dollar miqdoridagi eronlik aktivlarini muzlatishni o'z ichiga oladi. The Wall Street Journal gazetasining ma'lumotlariga ko'ra, BAA rasmiylari Eronga o'z hududiga raketalar va uchuvchisiz samolyotlar otilgani uchun javob choralari haqida xususiy ravishda ogohlantirishgan.
Ko'p yillar davomida BAA Eron kompaniyalari va shaxslari uchun asosiy moliyaviy markaz bo'lib kelgan, ular G'arb sanksiyalaridan qochish uchun bu mamlakatdan foydalangan. Erondan neft eksporti va qurollanish dasturlari va guruhlarni moliyalashtirish uchun mablag'lar o'tkazish BAA orqali amalga oshirilgan, bu esa mintaqaviy xavfsizlikka tahdid solgan.
Ko'rib chiqilayotgan choralar orasida BAAda joylashgan eronlik kompaniyalarning aktivlarini muzlatish va rasmiy bank kanallaridan tashqari pul o'tkazmalari uchun foydalaniladigan valyuta almashish punktlarini keng qamrovli tekshirishlar boshlash kiradi. WSJ manbalariga ko'ra, asosiy nishon Islom inqilobi gvardiyasi korpusi (KSEIR) bilan bog'liq hisoblar va tuzilmalar bo'ladi.
Bu rivojlanish AQSh va Isroilning 28-fevralda Eronga zarbalar boshlaganidan keyin sodir bo'ldi, buning javobida Eron Isroil va Vashingtonning ittifoqchilari deb hisoblagan davlatlarga hujum qildi. Eron raketalari va uchuvchisiz samolyotlari BAA, Bahrayn, Quvayt va mintaqaning boshqa davlatlariga yo'naltirildi, bu esa BAAning javob choralarini kuchaytirishga olib keldi.

Правительство Объединенных Арабских Эмиратов (ОАЭ) изучает возможность введения жестких санкций против Ирана, включая заморозку иранских активов на миллиарды долларов, размещенных на территории страны. По данным газеты The Wall Street Journal, официальные лица ОАЭ в частном порядке уже предупредили Тегеран о возможных ответных мерах на запуски ракет и беспилотников по территории Эмиратов.
На протяжении многих лет ОАЭ оставались ключевым финансовым центром для иранских компаний и частных лиц, которые использовали страну для обхода западных санкций. Через финансовые структуры ОАЭ Тегеран осуществлял экспорт нефти и направлял средства на финансирование программ вооружений и поддерживаемых им группировок, что создавало угрозы региональной безопасности.
Среди рассматриваемых мер — заморозка активов подставных иранских компаний, базирующихся в ОАЭ, а также масштабные проверки местных пунктов обмена валюты, через которые средства выводятся в обход официальных банковских каналов. По словам источников WSJ, основной целью станут счета и структуры, связанные с Корпусом стражей исламской революции (КСИР).
Эти шаги происходят на фоне эскалации напряженности в регионе после того, как США и Израиль начали наносить удары по территории Ирана 28 февраля, что спровоцировало ответные атаки Тегерана на Израиль и государства, которые он считает союзниками Вашингтона. Иранские ракеты и беспилотники были направлены в сторону ОАЭ, Бахрейна, Кувейта и других стран, что усилило давление на власти Эмиратов для принятия ответных мер.