Eronning Oʻzbekistondagi elchisi Muhammad Ali Iskandari Toshkentda ommaviy axborot vositalari vakillari bilan uchrashuv oʻtkazdi. Uchrashuvda elchi AQSh va Isroilning Eron hududiga qilgan hujumini “xiyonat” deb baholadi, chunki zarba toʻsatdan, muzokaralar davom etayotgan va AQSh vitse-prezidentining mintaqaga kelishi kutilayotgan paytda amalga oshirilgan. Iskandari shuni taʼkidladi: “Biz hech qanday davlatdan yordam soʻramadik va oxirigacha kurashamiz.”
Elchi oʻz nutqining boshida bu urush AQSh va Isroilga qarshi emas, balki butun bir dunyoqarashga qarshi ekanligini aytdi. U: “Men faxr bilan aytishim mumkinki, biz hech qanday davlatdan yordam soʻramadik. Biz oʻzimizni himoya qilish kuchiga egamiz, deb hisoblaymiz. Hozir biz Amerika va Isroil bilan emas, dunyoqarash bilan urushmoqdamiz. Yaʼni hamma narsani oʻzlashtirmoqchi boʻlgan dunyoqarashga qarshi kurashmoqdamiz. Biz, albatta, qiyinchiliklarni boshdan kechiramiz, lekin ularni yengib oʻtamiz,” dedi.
Mintaqadagi harbiy mojaro boshlanganidan keyin Oʻzbekiston va Qozogʻiston prezidentlari harbiy bazalar borligi sababli raketa zarbalariga uchragan arab mamlakatlariga hamdardlik bildirdilar. Eron elchixonasi, shuningdek, Oʻzbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning oliy rahbar Ali Xomeniy vafoti munosabati bilan hamdardlik bildirganini maʼlum qildi. Elchi oʻzbek xalqi va rasmiy Toshkentning Eronga birdamligiga ishonch bildirdi.
Kun.uz nashri elchidan muqarrar boʻlgan va tomonlar buni bilgan urushdagi insoniy yoʻqotishlar haqida soʻzlab berishni soʻradi. Uzoq va puxta tayyorgarlik olib borgan Isroil aholini tezda bomboʻpanalarga koʻchirishni tashkil etgani, bu insoniy yoʻqotishlarni sezilarli darajada kamaytirganini, ammo Eronda koʻproq odamlar halok boʻlayotganini taʼkidladi. Elchi bu holatni izohladi: “Bizning oldimizda AQSh, Isroil va butun Gʻarbning butun koalitsiyasi turibdi. Ular 1945-yildan beri Isroilni qoʻllab-quvvatlamoqda. Masalan, yaqinda ular Isroilga 50 milliard dollarlik yordam koʻrsatdi. Faqat Amerikaning yillik harbiy byudjeti butun mamlakatimiz byudjetidan bir necha baravar koʻp. Agar biz butun Eron boʻylab aholini himoya qilish uchun bomboʻpanalar qursak ham, hammasini qamrab ola olmas edik. Hozirgi hujumlar sodir boʻlayotganda, eronliklar uylarida yashirinish oʻrniga koʻchalarga chiqib norozilik bildirmoqda. Ular oʻz huquqlarini talab qilmoqda. Ikkinchi masala – yordam koʻrsatish. Masalan, qaerda bomba tushsa, odamlar yigʻilib, jabrlanganlarni qoldiqlar ostidan chiqarishga yordam beradi. Amerikaliklar buni kutib, odamlar toʻplangan joyga ikkinchi zarba beradi.”
Eron oliy rahbarining oʻldirilishi hech qanday huquqiy meʼyorlarga mos kelmasligini elchi ham taʼkidladi. U davlat rahbarlari asosan immunitetga ega boʻlishi kerakligini, ammo dushman buni hisobga olmaganini aytdi. Xomeniy oddiy uyda yashagan, uning qarorgohi kamtarona boʻlib, oliy rahbar saroylarga koʻchishdan bosh tortgan. Iskandari: “Bizning oliy rahbarimiz 37 yil davomida bir xil joyda ishladi. Uning turar joyi ham oʻsha edi, agar koʻrgan boʻlsangiz – bu juda kamtarona uy. Unda hech qanday murakkab inshootlar yoki qurilmalar yoʻq edi. U juda kamtarona yashadi. Bizning tuzilmamizning mafkurasi millat rahbarlari uchun hashamatli saroylar va oddiy xalq uchun kulbalarni nazarda tutmaydi – bu bizga mos kelmaydi. Islom inqilobidan oldin Eronda koʻp saroylar bor edi, ular hukmdorlar va yuqori tabaqa vakillari yashagan. Ammo bizning rahbarimiz ularning hech biriga koʻchmadi. Bizning oldingi rahbarimiz ham shunday edi. Bu bizning mafkuramiz. Bundan tashqari, biz shahodatni (shahidlik) yomon narsa deb hisoblamaymiz. Albatta, biz harakat qilamiz, lekin agar shahid boʻlish holati yuzaga kelsa, biz buni faxr bilan qabul qilamiz, bunday oʻlimni sharaf deb hisoblaymiz. Ali Xomeniy butun oilasi bilan shahid boʻldi. Va bu bizning xalqimiz uchun tushunarsiz narsa emas edi,” dedi.

Посол Ирана в Узбекистане Мухаммад Али Искандари провёл встречу с представителями СМИ в Ташкенте. На встрече посол охарактеризовал удар США и Израиля по территории Ирана как “вероломство”, поскольку атака была внезапной, переговоры продолжались, и ожидался приезд вице-президента США в регион. Искандари подчеркнул: “Мы не просили помощи ни у одного государства и будем бороться до конца.”
В начале своего выступления посол заявил, что эта война – не против США и Израиля, а против целого мировоззрения. Он сказал: “Я могу с гордостью сказать, что мы не просили помощи ни у одного государства. Мы считаем, что обладаем силой защитить себя. Сейчас мы воюем не с Америкой и Израилем, мы воюем с мировоззрением. То есть боремся против мировоззрения, которое хочет присвоить себе всё. Мы, безусловно, столкнёмся с трудностями, но мы преодолеем эти трудности.”
После начала военного конфликта в регионе президенты Узбекистана и Казахстана выразили соболезнования арабским странам, подвергшимся ракетным ударам из-за наличия там военных баз. Посольство Ирана также сообщило, что президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев направил соболезнование в связи с кончиной верховного лидера Али Хаменеи. Посол выразил уверенность в солидарности узбекского народа и официального Ташкента с Ираном.
Издание Kun.uz попросило посла рассказать о человеческих потерях в войне, которая была неизбежна и стороны знали об этом. Было отмечено, что Израиль, проводивший длительную подготовку, наладил оперативное перемещение населения в бомбоубежища, что снижает потери, но в Иране гибнет больше людей. Посол прокомментировал эту ситуацию: “Перед нами стоит целая коалиция США, Израиля и всего Запада. Все они поддерживают Израиль с 1945 года. Например, недавно они оказали Израилю помощь в размере 50 миллиардов долларов. Только годовой военный бюджет Америки в несколько раз превышает бюджет всей нашей страны. Даже если бы мы построили бомбоубежища для защиты населения по всему Ирану, мы не смогли бы охватить всех. Сейчас, когда происходят эти атаки, иранский народ вместо того, чтобы прятаться по домам и убежищам, выходит на улицы и протестует. Они требуют соблюдения своих прав. Второй вопрос – это оказание помощи. Например, если где-то падает бомба, люди собираются, чтобы помочь, извлечь пострадавших из-под завалов. Американцы ждут этого и наносят второй удар по месту скопления людей.”
Посол также затронул вопрос убийства верховного лидера Ирана, заявив, что это не соответствует никаким правовым нормам. Он отметил, что главы государств должны обладать иммунитетом, но враг не принял это во внимание. Хаменеи жил в обычном доме, его резиденция была скромной, и он отказывался переезжать во дворцы. Искандари сказал: “Наш верховный лидер работал в одном и том же месте 37 лет. Там же было и его жильё, если бы вы видели – это очень скромный дом. У него не было никаких сложных сооружений. Он жил очень скромно. Идеология нашего строя не предполагает роскошных дворцов для лидеров нации и хижин для простого народа – это нам не подходит. До Исламской революции в Иране было много дворцов, где жили правители. Но наш лидер ни в один из них не переехал. Наш предыдущий лидер тоже был таким. Это наша идеология. И кроме того, мы не считаем шахадат (мученичество) чем-то плохим. Конечно, мы предпринимаем усилия, но если сложится ситуация, в которой мы станем шахидами, мы с гордостью примем это, считая такую смерть честью. Али Хаменеи стал шахидом вместе со всей своей семьёй. И для нашего народа эта ситуация не была чем-то непостижимым.”