AQShning Texas shtatidan boʻlgan respublikachi kongressmen Tony Gonzales oʻzining yordamchisi bilan nikohdan tashqari munosabatlarni tan oldi, bu haqda ilgari rad etgan edi. Olti farzandli, turmush qurgan Gonzales, oʻtgan yili oʻz joniga qasd qilgan turmush qurgan xodim Regina Santos-Aviles bilan munosabatlarni "xato" va "hukm qilishdagi zaiflik" deb atadi. 45 yoshli siyosatchi podkastda "Men oʻz harakatlarim uchun toʻliq mas'uliyatni qabul qilaman" dedi.
Uning tan olishi Vakillar palatasi qoʻmitasi munosabatlarni tekshirish uchun axloqiy tergov boshlaganidan soatlar oʻtib va boshlangʻich saylov oldidan sodir boʻldi. Gonzales ilgari bu da'volarni uni oʻrnidan tushirish uchun "shantaj" va "muvofiqlashtirilgan" hujum deb rad etgan edi. Gonzales va uning raqibi Brandon Herrera oʻtgan hafta 50% ovoz chegarasidan oshmaganligi sababli, respublikachi nomzodni aniqlash uchun boshlangʻich saylov may oyidagi qayta saylovga boradi.
Partiya nomzodi boʻlgan kishi noyabr oyidagi oraliq saylovda qatnashadi, bu tuman AQSh-Meksika chegarasi boʻylab joylashgan va kuchli respublikachilarga moyil. Gonzales munosabatlar haqidagi da'volar paydo boʻlishidan oldin AQSh prezidenti Donald Tramp tomonidan qoʻllab-quvvatlangan edi, ammo endi u iste'foga chaqiruvlar va respublikachi rahbariyatning uning qayta saylov kampaniyasini toʻxtatish talabiga duch keldi.
Vakillar palatasi spikeri Mayk Jonson va boshqa respublikachi rahbarlarning birgalikdagi bayonotida Gonzalesga qayta saylov uchun kurashdan voz kechish soʻralgan. Santos-Aviles 2025-yil sentyabr oyida Texas shtatidagi Uvalde shahri yaqinida oʻzini yoqib yuborib vafot etdi, tibbiy ekspert uning oʻlimini oʻz joniga qasd qilish deb topdi. Gonzales podkastda uning oʻlimi munosabatlar bilan hech qanday aloqasi yoʻqligini va u ishda "gullab-yashnagan"ligini aytdi.
Vakillar palatasining Axloq qoʻmitasi Gonzalesning xodimiga nisbatan "jinsiy zoʻravonlik" va "maxsus imtiyozlar berish" boʻyicha tergov boshladi. Gonzales Santos-Avilesga berilgan maosh oshirilishi "butun xodimlar uchun maosh oshirish"ning bir qismi ekanligini ta'kidladi. Santos-Avilesning advokati Bobbi Barrera esa, uning ruhiy salomatligi kongressmen bilan munosabatlari tugagandan keyin keskin yomonlashganini aytdi, bu Gonzalesning ish joyidagi bezovtalik bilan bogʻliq deb da'vo qilindi.

Конгрессмен-республиканец от штата Техас Тони Гонсалес признался во внебрачной связи со своей сотрудницей, что ранее отрицал. Женатый отец шестерых детей Гонсалес назвал отношения с замужней сотрудницей Региной Сантос-Авилес, покончившей с собой в прошлом году, "ошибкой" и "провалом в суждении". 45-летний политик в подкасте заявил: "Я беру на себя полную ответственность за свои действия".
Его признание последовало через несколько часов после того, как комитет Палаты представителей начал этическое расследование отношений, и накануне второго тура праймериз. Ранее Гонсалес отвергал обвинения как "шантаж" и "скоординированную" атаку с целью сместить его. Праймериз для определения республиканского кандидата от округа переходит в майский второй тур, поскольку ни Гонсалес, ни его соперник Брэндон Эррера не преодолели 50-процентный порог голосов на этой неделе.
Кандидат от партии будет участвовать в промежуточных выборах в ноябре; округ, расположенный вдоль границы США и Мексики, сильно склоняется к республиканцам. Гонсалес ранее получил поддержку президента США Дональда Трампа до появления обвинений в связи, но теперь сталкивается с растущими призывами к отставке и требованием республиканского руководства в Конгрессе прекратить его кампанию по переизбранию.
В совместном заявлении спикера Палаты представителей Майка Джонсона и других республиканских лидеров Гонсалесу предложили отказаться от участия в выборах. Сантос-Авилес умерла в сентябре 2025 года, поджег себя возле своего дома в Ювалде, Техас; медицинский эксперт признал её смерть самоубийством. Гонсалес в подкасте утверждал, что её смерть не связана с отношениями, и что она "процветала" на работе.
Комитет по этике Палаты представителей начал расследование возможного "сексуального проступка" Гонсалеса в отношении сотрудницы и несправедливого предоставления "особых привилегий". Гонсалес заявил, что повышение зарплаты Сантос-Авилес было частью "общештатного повышения". Адвокат Сантос-Авилес Бобби Баррера утверждал, что её психическое здоровье резко ухудшилось после окончания отношений с конгрессменом, усугублённое домогательствами на рабочем месте.