Eron Tashqi ishlar vazirligi matbuot kotibi Esmoil Bagʻayining xabar berishicha, Tehrondagi Nilufar maydonidagi boshlangʻich maktab AQSh-Isroil hujumlariga uchragan. Bagʻay juma kuni X ijtimoiy tarmogʻida maktabning hujumdan oldin va keyingi holatini koʻrsatuvchi videoni joylashtirdi, biroq hujumning aniq sharoitlari va jabrlanganlar soni haqida maʼlumot bermadi.
Agar bu tasdiqlansa, bu urush boshlanganidan beri Eron hududida hujumga uchragan toʻrtinchi maktab boʻladi. Buning oldin, AQSh va Isroilning birinchi hujum kuni boʻlgan shanba kuni Janubiy Minab shahridagi Shajarai Tayyiba qizlar maktabi vayron qilingan edi. BMT ekspertlarining maʼlumotlariga koʻra, ushbu hujumda 160 nafar bola va 5 nafar xodim halok boʻlgan.
Baʼzi veb-saytlar va Isroil bilan bogʻliq ijtimoiy tarmoq hisoblari maktabni “Islom inqilobiy gvardiyasi bazasining bir qismi” deb daʼvo qilmoqda. Biroq, Al Jazeera raqamli tergov boʻlimining oʻn yildan ortiq vaqt davomida toʻplangan sunʼiy yoʻldosh tasvirlari, soʻnggi video lavhalar, nashr etilgan yangiliklar hisobotlari va Eron rasmiy manbalarining bayonotlarini tahlil qilish shuni koʻrsatdiki, maktab kamida 10 yil davomida qoʻshni harbiy obyektdan aniq ajralgan.
Tergov shuni ham koʻrsatdiki, zarba naqshlari bombardimon qilish uchun asos boʻlgan razvedka maʼlumotlarining aniqligi haqida asosiy savollar tugʻdiradi. Topilmalar hatto zarbaning maktabni ataylab nishonga olinganmi yoki yoʻqmi degan savollarni ham koʻtardi. Voqea atrofidagi tekshiruvlar davomida, AQSh oʻz harbiylari buni tergov qilayotganini tan oldi. Reuters axborot agentligi ikki AQSh rasmiysiga tayanib xabar berishicha, AQSh harbiy tergovchilari koʻrinishidan zarba uchun AQSh kuchlari masʼul boʻlishi mumkin deb hisoblashadi, ammo hali yakuniy xulosaga kelishmagan.
BMTning inson huquqlari boʻyicha bosh kotibi Volker Turk juma kuni Vashingtondan tergovni “juda tez” olib borishni talab qildi va uning tashkiloti AQShdan “tezkor, shaffof va xolis tergovlar”ni soʻraganini aytdi. U Jenevadagi muxbirlarga: “Bizga buning juda tez sodir boʻlishi kerak va shuningdek, jabrlanganlar uchun javobgarlik hamda qonuniy yordam taʼminlanishiga ishonch hosil qilishimiz kerak”, dedi.
Eron davlat ommaviy axborot vositalarining xabar berishicha, payshanba kuni AQSh va Isroil tomonidan otilgan raketalar Tehrondan janubi-gʻarbda joylashgan Parand shahridagi yana ikkita maktabni nishonga oldi. Fars axborot agentligi sinfxonaga oʻxshagan joydagi zarar va qoldiqlarning fotosuratlarini ulashdi va payshanba kuni boʻlib oʻtgan hujumda bir nechta yaqin turar-joy binolari ham zarar koʻrganini aytdi.
Juma kuni UNICEF Eron hududidagi zarbalarda hozirgacha 1300 dan ortiq odam halok boʻlganini, ulardan kamida 181 nafari bolalar ekanligini maʼlum qildi. Maktabni ataylab hujum qilish urush jinoyati hisoblanadi va agar AQShning roli tasdiqlansa, bu zarba oʻn yilliklar davomida AQShning Yaqin Sharqdagi urushlaridagi fuqarolik qurbonlari holatlarining eng yomoniylaridan biri boʻlib qoladi.

По данным официального представителя Министерства иностранных дел Ирана Эсмаила Багаи, начальная школа на площади Нилуфар в столице Тегеране подверглась ударам со стороны США и Израиля. В пятницу Багаи разместил в социальной сети X видео, предположительно показывающее школу имени Шахида Хамедани до и после удара, не уточняя обстоятельства или количество жертв.
Если это подтвердится, это станет четвёртой школой, пострадавшей в Иране с начала войны. Ранее, в субботу, в первый день атак США и Израиля, была поражена школа для девочек Шаджараи Таййиба в южном городе Минаб. По данным экспертов ООН, в результате этого удара погибли 160 детей и 5 сотрудников.
Некоторые веб-сайты и аккаунты в социальных сетях, связанные с Израилем, утверждали, что объект был «частью базы Корпуса стражей исламской революции». Однако анализ цифрового расследовательского подразделения Al Jazeera спутниковых снимков, собранных за более чем десятилетие, а также недавних видеороликов, опубликованных новостных отчётов и заявлений официальных иранских источников показал, что школа была чётко отделена от соседнего военного объекта как минимум 10 лет.
Расследование также показало, что характер удара вызывает фундаментальные вопросы о точности разведывательной информации, на основе которой проводилась бомбардировка. Выводы могут даже поднять вопросы о том, был ли удар преднамеренным нацеливанием на школу. На фоне проверок этого инцидента США признали, что их военные расследуют его. Агентство Reuters сообщило со ссылкой на двух американских чиновников, что военные следователи США считают вероятным, что за удар несут ответственность американские силы, но ещё не пришли к окончательному выводу.
Верховный комиссар ООН по правам человека Фолькер Тюрк в пятницу призвал Вашингтон действовать «очень быстро» в своём расследовании, заявив, что его орган запросил у США «оперативные, прозрачные и беспристрастные расследования». Он сказал журналистам в Женеве: «Нам нужно, чтобы это произошло очень быстро, и нам также необходимо обеспечить подотчётность, а также возмещение ущерба для жертв».
По данным иранских государственных СМИ, в четверг ракеты, выпущенные США и Израилем, поразили ещё две школы в городе Паранд к юго-западу от Тегерана. Агентство Fars опубликовало фотографии повреждений и обломков в том, что, по-видимому, было классной комнатой, и сообщило, что несколько близлежащих жилых единиц также пострадали в результате атаки в четверг.
В пятницу ЮНИСЕФ заявил, что из более чем 1300 человек, погибших в результате ударов по Ирану на данный момент, по меньшей мере 181 были детьми. Преднамеренное нападение на школу является военным преступлением, и если роль США будет подтверждена, этот удар станет одним из худших случаев гибели гражданских лиц за десятилетия войн США на Ближнем Востоке.