AQSh razvedka xizmati CIA, neftga boy va Vashingtonga qarshi chiqadigan mamlakat rahbari Nicolás Maduroni uning poytaxti Karakasdagi qattiq himoyalangan qarorgohida kuzatib, maxsus kuchlar tomonidan 3-yanvar tongida o‘g‘irlab ketildi. Bu voqea sobiq prezident Donald Trumpning 'rejimni qo‘lga olish' deb atalgan strategiyasining amalga oshirilishi edi.
Maduro o‘rniga uning o‘rinbosari Delcy Rodríguez, Trumpning roziligi bilan hokimiyat tepasiga keldi va u ijtimoiy tarmoqlarda AQSh rahbariga minnatdorchilik bildirish orqali yangi, Vashingtonga sodiq davrni boshlab berdi. Rodríguezning bu harakati Janubiy Amerikada uzoq vaqtdan beri 'Yanki' imperializminiga qarshi chiqqan mamlakatda kutilmagan o‘zgarish sifatida baholandi.
Maduroning ag‘darilishidan uch oy o‘tgach, Trump Eronning oliy rahbari Ayatollah Ali Khamenei Isroil-AQSh operatsiyasida halok bo‘lganidan keyin ushbu modelni takrorlash niyatida ekanligini bildirdi. U Axios veb-saytiga bergan intervyusida: "Men uning vorisini tayinlashda ishtirok etishim kerak, xuddi Venesuelada Delcy bilan bo‘lgani kabi" deb ta'kidladi.
Biroq, Janubiy Amerika va Yaqin Sharq mutaxassislari Karakasda muvaffaqiyatli bo‘lgan usulning Tehron uchun 7000 mil masofada ishlashi haqida jiddiy shubhalar bildirmoqda. Stimson Center Lotin Amerikasi dasturi direktori Benjamin Gedan: "Eronda qulay qo‘g‘irchoq rejim yaratish Venesuelaga qaraganda ancha qiyin, chunki u yerda hukumat tarixiy hamkor sifatida AQSh bilan ishlashga moyil edi" deb ta'kidladi.
Eron mutaxassislari Trumpning mamlakatning keyingi rahbarini tanlashda ishtirok etish talabi mahalliy siyosatga ochiq aralashuv sifatida rad etilishini aytmoqda. Mamlakatda tashqi kuchlarning aralashuvi, jumladan Britaniya, Rossiya va AQShning o‘tmishdagi aralashuvlari haqida achchiq xotiralar mavjud. 1979-yilgi inqilob tashqi aralashuvga qarshi millatchilik noroziligi natijasida yuzaga kelgan edi.
Vashington DCdagi Yaqin Sharq instituti Eron dasturi rahbari Alex Vatanka Trumpning o‘zini Eron rahbariyat tanloviga aralashtirishga urinishini "g‘ayritabiiy" deb atadi va uning Venesuela tipidagi stsenariyni amalga oshirish uchun ishlaydigan rejasi borligiga shubha bildirdi. U: "Rejimni o‘zgartirish mavjud shia militsioner islomchilarni Maga harakatiga aylantirishdan osonroq bo‘lardi" deb qo‘shimcha qildi.

ЦРУ США отследило лидера богатой нефтью страны, выступающей против Вашингтона, Николáса Мадуро в его хорошо охраняемой резиденции в столице Каракас, после чего американские спецподразделения похитили его на рассвете 3 января. Это событие стало реализацией стратегии, названной бывшим президентом Дональдом Трампом «захватом режима».
На место Мадуро с благословения Трампа пришла его вице-президент Дельси Родригес, которая начала новую, проамериканскую эру в южноамериканской стране, чьи лидеры долгое время выступали против «янки»-империализма. Родригес выразила благодарность Трампу в социальных сетях, что было расценено как знак подчинения Вашингтону.
Спустя три месяца после свержения Мадуро Трамп выразил намерение повторить эту модель в Иране после гибели верховного лидера аятоллы Али Хаменеи в результате израильско-американской операции. В интервью Axios он заявил: «Я должен участвовать в назначении [его преемника], как с Дельси в Венесуэле».
Однако эксперты по Южной Америке и Ближнему Востоку выражают серьёзные сомнения в том, что метод, сработавший в Каракасе, будет эффективен в Тегеране на расстоянии 7000 миль. Бывший директор по Южной Америке в Совете национальной безопасности Белого дома Бенджамин Гедан отметил: «Превращение Ирана в послушный марионеточный режим гораздо менее практично, чем в Венесуэле, где правительство даже при Мадуро было склонно работать с США как историческим партнёром».
Иранские эксперты считают, что требование Трампа участвовать в выборе следующего лидера страны, вероятно, будет отвергнуто местными властями как грубое вмешательство во внутренние дела. В стране сохраняются горькие воспоминания о вмешательстве внешних сил, включая Великобританию, Россию и США. Иранская революция 1979 года во многом была вызвана националистическим негодованием из-за воспринимаемого иностранного вмешательства.
Глава иранской программы Института Ближнего Востока в Вашингтоне Алекс Ватанка назвал попытку Трампа вмешаться в выбор лидера Ирана «запредельно бредовой» и усомнился в наличии у него рабочего плана для реализации венесуэльского сценария. Он добавил, что внешнее влияние возможно через отдельных лиц в окружении Хаменеи, но для этого нужна чёткая стратегия.