Eron hukumati o'zining Shahed dronlarining o'n minglab zaxiralarini yer osti ishlab chiqarish inshootlarida saqlayotgani haqidagi tasvirlar e'lon qilindi, bu esa ushbu qurollarni uzoq muddatga mo'ljallanganligini ko'rsatmoqda. Eron bu dronlarni Yaqin Sharq mamlakatlarida AQSh va Isroilga qarshi javoban qo'llamoqda, ularning urushi allaqachon 1000 dan ortiq odamning hayotiga zomin bo'lgan va Eronning oliy rahbari o'ldirilgan.
Ukraina esa to'rt yildan beri Rossiyaning to'liq bosqini davomida dron texnologiyalarini jang maydonlarida qo'llagan. Endi ukrainaliklar bu tahdidlarga qarshi kurashishning arzon va samarali usullarini ishlab chiqdilar. Lashkarlar loyli dalada P1-SUN deb nomlangan, qozondan katta bo'lmagan, soatiga 310 km tezlikka erisha oladigan va 3D printerda ishlab chiqarilgan qurbon dronlarni sinab ko'rmoqda. Ushbu tizim million dollarlik havo himoya raketalariga nisbatan atigi 50 000 dollarlik dronlarni yo'q qilish uchun mo'ljallangan.
Yaqin Sharqda kengayib borayotgan urush davomida Eron ishlab chiqqan dronlar Saudiya Arabistoni, Bahrayn, Qatar va Birlashgan Arab Amirliklari kabi mamlakatlar ustida paydo bo'ldi. 5-mart holatiga ko'ra, BAA 1072 ta dronni aniqlagan, ulardan 1001 tasi yo'q qilingan. Qatar 39 ta dronni aniqlagan, 24 tasi yo'q qilingan, Bahrayn esa 123 ta dronni yo'q qilgan. Kuvayt 384 ta dronni kuzatib, ularni yo'q qilgan.
Ukraina o'zining jangovar tajribasi va qurbon dronlarini ushbu muammoning yechimi sifatida taklif etmoqda. Skyfall kompaniyasining vakili aytishicha, ularning P1-SUN droni to'rt oy oldin birinchi marta qo'llanilgan va u Shahed yoki boshqa qanotli dronlarga to'qnashish uchun dasturlashtirilgan. "Biz bu muammo bilan to'rt yildan ortiq vaqt davomida shug'ullanganmiz. Biz Rossiya qo'llaydigan barcha Shahed turlarini bilamiz," deydi u.
Ukraina hukumati dushman dronlariga qarshi arzon himoya texnologiyalarini qidiruvchi hamkorlarga yordam taklif qilmoqda. AQSh prezidenti Donald Trump Reuters axborot agentligiga Ukraina taklifiga nisbatan har qanday mamlakatdan yordamni qabul qilishini aytgan. Shu kuni Ukraina prezidenti Volodimir Zelenskiy esa Kiyevga Yaqin Sharqdagi dronlar bilan kurashishda yordam so'rovi kelganini va kerakli mutaxassislarni yuborishni buyurganini e'lon qilgan.
Skyfall vakili dunyoga aniq maslahat beradi: "Ular tushunishlari kerakki, qurbon dronlar har bir mamlakatning himoya strategiyasining bir qismidir va bu darhol amalga oshirilishi kerak. Faqat dronlar emas, balki butun ekotizim ham."

Недавно опубликованные кадры иранских СМИ, по-видимому, демонстрируют обширные запасы дронов Shahed на подземных производственных объектах, что сигнализирует о возможности их долгосрочного развертывания. Иранские власти заявляют, что используют эти дроны против активов США на Ближнем Востоке в ответ на войну, якобы развязанную США и Израилем, в результате которой, по их утверждениям, погибло более 1000 человек и был убит верховный лидер.
В Украине дроны используются на полях сражений с начала полномасштабного вторжения России четыре года назад. Теперь украинцы утверждают, что нашли ответ на эту угрозу. На грязном поле молодые люди испытывают оружие, которое они надеются никогда не применять — дрон-перехватчик P1-SUN, размером не больше чайника, развивающий скорость до 310 км/ч. Вся конструкция, включая антенну, головную часть, крылья и отсек для полезной нагрузки, печатается на 3D-принтере, что делает производство дешевым и масштабируемым.
На Ближнем Востоке, где расширяющийся конфликт с участием США, Израиля и Ирана привел к появлению иранских дронов в небе над Саудовской Аравией, Бахрейном, Катаром и ОАЭ, Украина неожиданно становится источником решений. По данным министерств обороны стран Персидского залива, по состоянию на 5 марта в ОАЭ было обнаружено 1072 дрона, из которых 1001 перехвачен. Катар сообщил о 39 обнаруженных и 24 перехваченных дронах, Бахрейн уничтожил 123 дрона, Кувейт отследил и перехватил 384 дрона.
Украина позиционирует свой боевой опыт и дроны-перехватчики как часть решения этой проблемы. Представитель частного украинского производителя Skyfall заявил, что система перехвата впервые была развернута около четырех месяцев назад. «Мы имеем дело с этой проблемой уже более четырех лет. Мы знаем все типы Shahed, которые развертывает Россия», — сказал он. По данным украинских официальных лиц, только за последнюю зиму Россия запустила более 19 000 атакующих дронов по Украине, а в 2025 году Москва использовала 54 000 дронов типа Shahed (переименованных в Geran-3).
С понедельника Украина предложила помощь партнерам, ищущим экономически эффективные технологии ПВО. В четверг президент США Дональд Трамп заявил агентству Reuters, что примет помощь от любой страны, когда его спросили о предложении Украины помочь в защите от иранских дронов. В тот же день президент Украины Владимир Зеленский сообщил, что Киев получил конкретный запрос от США о помощи в борьбе с дронами на Ближнем Востоке, и дал указания предоставить необходимые средства и обеспечить присутствие украинских специалистов.
Представитель Skyfall дает миру прямой совет: «Они должны понимать, что дроны-перехватчики являются частью оборонительной стратегии каждой страны, и это должно быть реализовано прямо сейчас. Не только дроны, но и вся экосистема».