Keyptaun, Janubiy Afrika – 46 yoshli Tandi Jolingana, eri bir kecha hammomga borayotib, qurol bilan talon-toroj qilinganidan so‘ng, o‘zining temir barakasida qurgan hammomidan faxrlanib ko‘rsatmoqda. U Keyptaun chekkasidagi Xayelitsha shaharchasi yaqinidagi Tayvan deb nomlangan qashshoq aholi punktida yashaydi, bu yerda shaxsiy hojatxona hashamat hisoblanadi.
Jolingana hamshira yordamchisi bo‘lib ishlaydi va davlat xizmatchisi maoshi bilan u norasmiy aholi punktidagi ichki suv ta’minotiga qodir bo‘lgan ozchilardan biridir. Uning qo‘shnilari esa shahar hokimiyati tomonidan har 10 xonadonga taxminan bir hojatxona hisobida taqdim etilgan tashqi hojatxonalardan foydalanmoqda. Jolingana uchun bu jamoat inshootlari munitsipalitetning buzilgan va’dalarini doimiy eslatib turadi.
Aholi punktidagi xizmatlarning yetishmasligi yana diqqat markaziga tushdi, chunki Keyptaun meri Geordin Xill-Lyuys, N2 avtomagistrali bo‘ylab, bir qator shaharchalar va Keyptaun xalqaro aeroporti yaqinida, jinoyatchilarni to‘sish uchun devor qurish bo‘yicha bahsli rejalarni e’lon qildi. Jolingana: “Men hayronman, ular devor uchun pul topa oladi, lekin er sotib olish uchun pul yo‘q”, deb aytdi, bu uning jamoasini to‘g‘ri uy-joy bilan ta’minlangan joyga ko‘chirish va’dalariga ishora qilgan holda.
Xayelitshadagi xizmatlarga nisbatan noroziligi shunchalikki, u faqat o‘zini ish bilan ta’minlovchi agentlik orqali yaxshi jihozlangan, ilgari oq tanlilar yashagan shaharchalarda ishlashni qabul qiladi. Besh yoshli o‘g‘li kasal bo‘lsa, u eng yaqin kunlik kasalxonadagi uzun navbat va olomonni chetlab o‘tish uchun 20 km dan ortiq masofani bosib, Bellvilga boradi. U: “Jarohatlar bo‘limida odamlar yerda yotganini, kechadan beri o‘tirganini ko‘rasiz, shuning uchun men buni qila olmayman”, deydi.
Mer Xill-Lyuys, milliy birlik hukumatining (GNU) bir qismi bo‘lgan Demokratik Alyans (DA) partiyasining a’zosi, 29-yanvar kuni shahar kengashiga Keyptaunning N2 Chekka loyihasi deb nomlanuvchi jinoyatga qarshi tashabbusga 108 million rand (6,5 million dollar) sarflash niyatida ekanligini aytdi. Ammo mahalliy ommaviy axborot vositalari xabarlariga ko‘ra, loyiha aslida 180 million randgacha (10,8 million dollar) tushishi mumkin. Devordan tashqari, loyihaga xavfsizlik kameralari, yaxshilangan yoritish, dam olish joylari uchun xavfsizlik to‘siqlari va metro politsiyasi patrullari kiradi.
Xayelitsha va atrofdagi shaharchalar uzoq vaqtdan beri jinoyat bilan azoblangan, bu yaqinda Prezident Sirl Ramafosani G‘arbiy Keypda to‘daga bog‘liq zo‘ravonlik to‘lqinini to‘xtatish uchun armiyani joylashtirishga undadi, ammo aholi ma’muriyat faqat o‘rta sinf avtomobil haydovchilari jabrlanuvchi bo‘lganda e’tibor berishini aytmoqda. Dekabr oyidagi bir voqea milliy sarlavhalarga chiqdi, chunki talonchilar iste’fodagi oq tanli o‘qituvchi Karin van Aardtni (64 yosh) boshqa viloyatdan ta’til uchun Keyptaunga qo‘nganidan ko‘p o‘tmay, yomon mashhur N2 yo‘lida pichoqlab o‘ldirishdi.
Rasmiy statistikaga ko‘ra, parlamentda taqdim etilgan ma’lumotlarga asosan, 2024-yil 1-apreldan 2025-yil 31-martgacha Keyptaun xalqaro aeroportida politsiyaga 42 ta jinoyat ishi haqida xabar berilgan. Janubiy Afrika Milliy Yo‘llar Agentligining G‘arbiy Keyp vakili o‘tgan yili mahalliy ommaviy axborot vositalariga N2 va yaqinidagi R300 tezyurar yo‘li bo‘ylab agentlik 2024-yilda 564 ta jinoyatga oid voqea va 2025-yil yanvar-avgust oylarida 362 ta voqeani qayd etganini aytdi. Bu Janubiy Afrikada butun mamlakat bo‘ylab xabar qilingan jinoyatlarning juda kichik qismini tashkil qiladi, bu dunyodagi eng yuqori jinoyat va qotillik darajasiga ega mamlakatlardan biridir.

Кейптаун, Южная Африка – 46-летняя Танди Джолингана с гордостью демонстрирует ванную комнату, которую она построила в своей лачуге из гофрированного железа, после того как её муж однажды ночью вышел в общественный туалет и был ограблен под дулом пистолета. Она живёт в трущобах, известных как Тайвань, на окраине тауншипа Кхайелитша в Кейптауне – месте, где личный туалет считается роскошью.
Джолингана работает помощницей медсестры, и с зарплатой государственного служащего она одна из немногих в неформальном поселении, кто может позволить себе внутреннюю сантехнику. Между тем, её соседи пользуются рядом уличных туалетов, которые городские власти предоставляют из расчёта примерно одна кабинка на каждые 10 домохозяйств. Для Джолинганы эти общественные объекты являются постоянным напоминанием о невыполненных обещаниях муниципалитета.
Недостаток услуг в поселении снова оказался в центре внимания после того, как мэр Кейптауна Геордин Хилл-Льюис объявил спорные планы по строительству стены для сдерживания преступников вдоль шоссе N2, которое примыкает к ряду тауншипов, а также к международному аэропорту Кейптауна. Джолингана заявила: «Я удивлена, что у них есть деньги на стену, но нет денег на покупку земли», имея в виду обещания переселить её общину в район, где им предоставят надлежащее жильё.
Её недовольство услугами в Кхайелитше настолько велико, что она соглашается на работу только в лучше оборудованных, ранее «белых» пригородах через агентство, которое её нанимает. Когда её пятилетний сын болеет, она проезжает более 20 км до Белвилла – одного из таких ранее исключительно «белых» пригородов – чтобы избежать длинных очередей и переполненности в ближайшей дневной больнице. Она говорит: «В травматологическом отделении вы увидите людей, лежащих на полу, сидящих со вчерашнего дня, так что я не могу этого вынести».
Мэр Хилл-Льюис, член партии Демократический альянс (ДА), которая входит в правительство национального единства (GNU), сообщил городскому совету 29 января, что Кейптаун намерен потратить 108 миллионов рандов (6,5 млн долларов) на инициативу по борьбе с преступностью, известную как проект «Край N2». Однако, по сообщениям местных СМИ, проект может фактически стоить до 180 миллионов рандов (10,8 млн долларов). Помимо стены, проект также включает камеры безопасности, улучшенное освещение, защитные ограждения для рекреационных зон и патрули метрополитенской полиции, заявил мэр.
Кхайелитша и окружающие тауншипы давно страдают от преступности, что недавно побудило президента Сирила Рамафосу направить армию для прекращения волны бандитского насилия в Западном Кейпе, но жители утверждают, что власти обращают внимание только тогда, когда жертвами становятся автомобилисты среднего класса. Один конкретный инцидент в декабре попал в национальные заголовки после того, как грабители зарезали на печально известной дороге N2 вышедшую на пенсию белую учительницу Карин ван Аардт (64 года), вскоре после того как она и её муж прилетели в Кейптаун на отдых из другой провинции.
Согласно официальной статистике, представленной в парламенте, с 1 апреля 2024 года по 31 марта 2025 года в полицию международного аэропорта Кейптауна было сообщено о 42 уголовных делах. Представитель Южноафриканского национального агентства дорог в Западном Кейпе также сообщил местным СМИ в прошлом году, что вдоль N2 и близлежащего шоссе R300 агентство зафиксировало 564 преступных инцидента в 2024 году и 362 с января по август 2025 года. Это всё ещё крошечная доля преступлений, о которых сообщается по всей Южной Африке, которая имеет один из самых высоких уровней преступности и убийств в мире.