AQSH Mudofaa vaziri Pete Hegseth Lotin Amerikasi davlatlarini narkotik kartellarga qarshi kurashda yanada tajovuzkor yondashuvni qabul qilishga chaqirdi va agar ular bunday qilmasa, Tramp maʼmuriyati mintaqada yakkama-yakka harakat qilishi mumkinligi haqida ogohlantirdi. Uning bu bayonotlari AQSHning mintaqadagi harbiy va saylov aralashuvlarining kuchayishi fonida kelmoqda, bu esa Venesueladagi rahbar Nikolás Maduroning qoʻlga olinishi bilan yakunlandi – bu Janubiy Amerikadagi mamlakatga birinchi AQSH quruqlikdagi harbiy hujumi edi.
Hegseth Mayamidagi AQSH Janubiy Qoʻmondonligida Donald Tramp bilan hamkorlik qiluvchi davlatlarning mudofaa rahbarlariga qilgan nutqida: „Amerika bu tahdidlarga qarshi kurashishga va agar kerak boʻlsa, yakkama-yakka hujumga oʻtishga tayyor. Biroq, bizning afzal koʻrishimiz va bu konferensiyaning maqsadi shundaki, ushbu mahallaning manfaatlari uchun biz buni siz bilan birgalikda amalga oshiramiz“, dedi. Tadbirga 16 ta Lotin Amerikasi va Karib davlatlarining vakillari, jumladan Argentina, Boliviya, Ekvador, Chili, Paragvay, Salvador, Gonduras va Dominikan Respublikasi delegatsiyalari qatnashdi, ammo narkotik ishlab chiqarish yoki savdosi boʻyicha muhim ulushga ega boʻlgan uchta asosiy davlat – Kolumbiya, Meksika va Braziliya ishtirok etmadi.
Soʻnggi oʻn yilliklarda AQSH Lotin Amerikasi ittifoqchilariga milliardlab dollar harbiy yordam sarmoya kiritgan boʻlsa-da, kokain ishlab chiqarish rekord darajada yuqori va global narkotik narxlari tarixiy past darajada. Oq uy xavfsizlik maslahatchisi Stiven Miller – koʻpchilik tomonidan Venesuelaga hujumning asosiy tarafdorlaridan biri sifatida koʻriladi – narkotik kartellarni faqat harbiy kuch bilan magʻlub etish mumkinligini taʼkidladi. U: „Oʻnlab yillik urinishlardan soʻng biz nima oʻrgandik: kartellar muammosiga jinoiy adliya yechimi yoʻq... Bu harbiy rahbarlar konferensiyasi boʻlganining sababi shundaki, bu tashkilotlarni faqat harbiy qudrat bilan magʻlub etish mumkin“, dedi.
Braziliya Jamoat Xavfsizligi Forumi dastur menejeri David Markes narkotik savdosiga faqat harbiy yondashuvni „juda gʻalati soddalashtirish“ deb taʼrifladi. U: „Harbiy kuch yolgʻiz bu muammoni hal qilish uchun etarli emas“, deb qoʻshimcha qilib, narkotik savdosi murakkab transmilliy taʼminot zanjirlarini oʻz ichiga oladi, dedi. Markes shuningdek, Meksika kabi davlatlar „oʻnlab yilliklar davomida kartellarga qarshi kurashda harbiy kuchlardan foydalangan va natija ijobiy boʻlmagan“ va AQSH oʻtmishda „narkotiklarga qarshi urush“ tushunchasini yaratgan, ammo ichki ishlarda endi bu ramkadan foydalanmaydi – masalan, kannabisni qanday boshqarganiga qarang – lekin tashqi tomondan aralashuvchi gʻayrat bilan uni majburlashda davom etayotganini qoʻshdi.
Hegseth oʻz nutqida: „Vashingtondagi rahbarlar Monroe doktrinasining oddiy donishmandligini juda uzoq vaqt davomida tark etishdi“, deb aytdi, bu 1823-yilda AQSH prezidenti Jeyms Monroe tomonidan belgilangan „Amerika amerikaliklar uchun“ tashqi siyosatiga ishora qilib, keyinchalik Lotin Amerikasidagi AQSH qoʻllab-quvvatlagan harbiy toʻntarishlarni oqlash uchun chaqirilgan. Mudofaa vaziri davlatlarni „Xudo ostidagi nasroniy davlatlar boʻlib, umumiy merosimizdan faxrlanib, kuchli chegaralarga ega“ boʻlishga va „radikal narko-kommunizm, anarxo-zulm... va nazoratsiz ommaviy migratsiya“ tomonidan adashtirilmaslikka chaqirdi.

Министр обороны США Пит Хегсет призвал страны Латинской Америки принять более агрессивный подход в борьбе с наркокартелями, предупредив, что в противном случае администрация Трампа может действовать в регионе в одностороннем порядке. Его заявления прозвучали на фоне эскалации военного и электорального вмешательства США в регион, которое достигло апогея с захватом венесуэльского лидера Николаса Мадуро – первой наземной военной атакой США на страну Южной Америки.
Хегсет в речи перед руководителями обороны стран, сотрудничающих с Дональдом Трампом, в Командовании вооружённых сил США в Южном полушарии в Майами заявил: «Америка готова противостоять этим угрозам и перейти в наступление в одиночку, если это необходимо. Однако наше предпочтение и цель этой конференции заключаются в том, чтобы в интересах этого соседства мы делали это вместе с вами». В мероприятии приняли участие представители 16 стран Латинской Америки и Карибского бассейна, включая делегации из Аргентины, Боливии, Эквадора, Чили, Парагвая, Сальвадора, Гондураса и Доминиканской Республики, но три ключевые страны с значительной долей производства или трафика наркотиков – Колумбия, Мексика и Бразилия – не присутствовали.
За последние десятилетия США инвестировали миллиарды долларов в военную помощь латиноамериканским союзникам, однако производство кокаина находится на рекордно высоком уровне, а глобальные цены на наркотики – на исторически низких. Советник Белого дома по национальной безопасности Стивен Миллер – которого многие считают одним из главных сторонников атаки на Венесуэлу – утверждал, что наркокартели можно победить только военной силой. Он заявил: «То, что мы узнали после десятилетий усилий, – это то, что не существует уголовно-правового решения проблемы картелей… Причина, по которой это конференция с военным руководством, а не конференция юристов, заключается в том, что эти организации можно победить только военной мощью».
Программный менеджер Бразильского форума по общественной безопасности Давид Маркес охарактеризовал исключительно военный подход к наркоторговле как «очень абсурдное упрощение». Он отметил: «Военная сила сама по себе недостаточна для решения этой задачи», добавив, что наркоторговля включает сложные транснациональные цепочки поставок. Маркес также сказал, что такие страны, как Мексика, «использовали военные силы для борьбы с картелями на протяжении десятилетий, и результат не был положительным», и что США «создали концепцию „войны с наркотиками“ в прошлом и больше не используют эту рамку внутри страны – посмотрите, как они обращаются с каннабисом, например, – но продолжают пытаться навязать её извне с интервенционистским рвением».
В своей речи Хегсет заявил, что «слишком долго лидеры в Вашингтоне отказывались от простой мудрости доктрины Монро», ссылаясь на внешнюю политику «Америка для американцев», изложенную в 1823 году президентом США Джеймсом Монро и впоследствии использованную для оправдания поддерживаемых США военных переворотов в Латинской Америке. Министр обороны призвал страны оставаться «христианскими нациями под Богом, гордыми нашим общим наследием с сильными границами» и не сбиваться с пути «радикальным нарко-коммунизмом, анархо-тиранией… и неконтролируемой массовой миграцией».