Eron hukumati o‘zining Shahed dronlarining o‘n minglab zaxiralarini yer osti ishlab chiqarish ob’ektlarida saqlayotgani haqidagi tasvirlar e‘lon qilindi, bu esa ushbu qurollarni uzoq muddatga mo‘ljallanganligini ko‘rsatmoqda. Bu dronlar yaqinda Yaqin Sharq mamlakatlarida, jumladan, Saudiya Arabistoni, Bahrayn, Qatar va Birlashgan Arab Amirliklarida qo‘llanildi, bu esa mintaqada kengayib borayotgan mojaroni aks ettiradi.
Ukrainada, Rossiyaning to‘liq bosqinidan beri to‘rt yil davomida dron texnologiyalari jang maydonlarida qo‘llanilib kelinmoqda. Ukrainaning Skyfall kompaniyasi kabi xususiy ishlab chiqaruvchilar, zaruratdan kelib chiqqan holda, arzon mudofaa tizimini ishlab chiqdilar: P1-SUN deb nomlangan interceptor dronlar, ular 310 km/soat tezlikka erisha oladi va 3D bosma texnologiyasi yordamida ishlab chiqariladi, bu ularni arzon va ommaviy ishlab chiqarish imkonini beradi.
Ukrainaning bu tajribasi endi chegaralardan tashqariga chiqmoqda, chunki Yaqin Sharqdagi yangi urush Eron dronlarini keng qo‘llashni o‘z ichiga oladi. Ukrainaning rasmiylari, jumladan, Prezident Volodymyr Zelenskiy, AQSh kabi sheriklarga dronlarga qarshi kurashda yordam berishni taklif qilishdi, bu esa Ukrainaning jangovar tajribasini global miqyosda qo‘llash istagini ko‘rsatadi.
Skyfall vakilining ta‘kidlashicha, Ukrainaning Shahed dronlariga qarshi kurashdagi to‘rt yillik tajribasi uni ushbu vazifaga noyob moslashtiradi. U shuni ta‘kidladi: "Biz bu muammo bilan to‘rt yildan ortiq vaqt davomida shug‘ullanamiz. Biz Rossiya qo‘llaydigan barcha Shahed turlarini bilamiz." Bu ekspertiza Ukrainaning o‘z hududida 19,000 dan ortiq hujum dronlarini qayd etganligi asosida shakllangan.
Urushning kengayishi fonida, Ukrainaning arzon interceptor dronlari million dollarlik havo mudofaa raketalariga muqobil sifatida ko‘rilmoqda, bu esa iqtisodiy jihatdan samarali yechimni taqdim etadi. Skyfall vakili dunyoga ogohlantirish berdi: "Interceptor dronlar har bir mamlakatning mudofaa strategiyasining bir qismi ekanligini tushunishlari kerak va bu darhol amalga oshirilishi kerak. Faqat dronlar emas, balki butun ekotizim."

Иранские власти, как показывают недавно опубликованные кадры, хранят десятки тысяч дронов Shahed на подземных производственных объектах, что сигнализирует о долгосрочных планах по их развёртыванию. Эти дроны были использованы на этой неделе в нескольких странах Ближнего Востока, включая Саудовскую Аравию, Бахрейн, Катар и Объединённые Арабские Эмираты, что отражает расширяющийся конфликт в регионе.
На Украине, с начала полномасштабного вторжения России четыре года назад, дроны активно применяются на полях сражений. Частные производители, такие как Skyfall, разработали систему противодействия, рождённую из необходимости: перехватчики-дроны, предназначенные для столкновения с угрозами в воздухе. Модель P1-SUN развивает скорость до 310 км/ч и изготавливается с помощью 3D-печати, что делает её дешёвой и легко масштабируемой.
Украинский опыт теперь выходит за пределы страны, поскольку новая, более широкая война охватывает Ближний Восток с использованием иранских дронов. Украинские официальные лица, включая президента Владимира Зеленского, предложили помощь партнёрам, таким как США, в борьбе с дронами, что демонстрирует стремление Киева экспортировать свои боевые знания на глобальный уровень.
Как заявил представитель Skyfall, уникальная пригодность Украины для этой задачи основана на более чем четырёхлетнем опыте противостояния дронам Shahed. Он отметил: "Мы занимаемся этой проблемой уже более четырёх лет. Мы знаем все типы Shahed, которые развёртывает Россия." Эта экспертиза подкреплена данными: только за зиму Россия запустила более 19 000 атакующих дронов по Украине.
На фоне расширения конфликта, украинские дешёвые перехватчики-дроны рассматриваются как альтернатива миллионным ракетам ПВО, предлагая экономически эффективное решение. Представитель Skyfall прямо предупредил мир: "Они должны понимать, что перехватчики-дроны являются частью оборонной стратегии каждой страны, и это должно быть реализовано прямо сейчас. Не только дроны, но и вся экосистема."