AQSh va Isroilning Eronga qarshi urushi kuchayib borayotgan bir paytda, Yevropa Ittifoqi (YI) tobora ko‘proq tanqid va tahdidlar ostida qolmoqda. YI, uning asosiy davlatlari va Buyuk Britaniya xalqaro huquqqa rioya qilinishini talab qilib, Eronga qarshi bayonotlar berishdi, ammo haligacha o‘rtacha strategiya shakllantira olmagan holda, Yaqin Sharqdagi inqirozda chetda qolib, samarasiz ko‘rinishmoqda.
Eronning Kipr (YI hududi) va Fors ko‘rfazi davlatlaridagi obyektlarga dron hujumlari Yevropani befarq qolish imkoniyati yo‘qligini ko‘rsatdi. Mutaxassislarning fikricha, Yevropa davlatlari harbiy aralashuvdan ko‘ra mudofaa strategiyasini olmoqda. Germaniya Tashqi Aloqalar Kengashi (DGAP) eksperti Kornelius Adebahrning so‘zlariga ko‘ra, YI a’zolari va Buyuk Britaniya Yevropa davlatiga hujum bo‘lsa, mudofaa choralarida va Fors ko‘rfazi davlatlariga yordam berishda birlashadi, lekin AQShning urush maqsadlari va Eronga qarshi harakatlarni qo‘llab-quvvatlash darajasi haqida kelisha olmaydi.
Oq uy matbuot kotibi Karolin Levitt chorshanba kuni AQSh prezidenti Donald Trampning "barcha Yevropa ittifoqchilarimiz" AQSh va Isroilning Eronga qarshi urushini qo‘llab-quvvatlashini kutayotganini bildirdi. Uning aytishicha, maqsad "nafaqat Amerikani, balki Yevropa ittifoqchilarimizni ham tahdid qilayotgan betartib Eron rejimini yo‘q qilish"dir. Tramp esa Yevropaning urushni qo‘llab-quvvatlashdagi sustligidan norozi bo‘lib, Buyuk Britaniya bosh vaziri Kier Starmerni "Uinston Cherchill emas" deb atadi.
Yevropa davlatlarining pozitsiyalari keskin farq qilmoqda: Germaniya kansleri Fridrix Merts Trampni qo‘llab, AQShga Germaniyadagi Ramsteyn havo bazasidan foydalanishga ruxsat berdi, Fransiya esa AQSh samolyotlariga faqat "hududdagi sheriklarimizni himoya qilish" uchun foydalanish sharti bilan muayyan bazalarda vaqtincha joylashishga ruxsat berdi. Italiya bosh vaziri Jorja Meloni esa AQShdan bazalardan foydalanish so‘rovi olmaganini, ammo Fors ko‘rfazi davlatlariga havo mudofaasi tizimlarini taqdim etishi mumkinligini aytdi.
Eronning Kiprdagi Britaniya Qirollik havo kuchlari bazasiga dron hujumi Yevropaliklarni qo‘rqitdi, Italiya, Gretsiya, Niderlandiya va Fransiya Kiprga harbiy kemalar yubordi. Kvinsi Instituti rahbori Trita Parsining ta’kidlashicha, Eron urushni nafaqat Fors ko‘rfazi davlatlariga, balki Yevropaga ham kengaytirmoqchi. NATO bosh kotibi Mark Rutte ham Eronni "betartiblik eksportchisi" deb atab, Yevropa uchun tahdid ekanligini ta’kidladi. Bundan tashqari, energiya narxlarining keskin oshishi va Erondan Turkiya orqali Yevropaga migratsiya oqimi kabi qo‘shimcha tashvishlar mavjud.

На фоне эскалации войны США и Израиля против Ирана Европейский союз (ЕС) оказывается под всё более пристальным вниманием и сталкивается с серьёзными вызовами. Ключевые державы блока, включая Великобританию, призвали соблюдать международное право и осудили иранские власти, однако до сих пор не смогли выработать единый подход, оставаясь разобщёнными и неэффективными в условиях крупного ближневосточного кризиса, который может иметь последствия для Европы и всего мира.
Иранские атаки дронами на Кипр (территорию ЕС) и объекты в странах Персидского залива поставили под вопрос возможность Европы оставаться в стороне. Эксперты отмечают, что европейские державы скорее придерживаются оборонительной стратегии, избегая прямого военного вовлечения. Как заявил DW Корнелиус Адебахр, научный сотрудник Германского совета по внешней политике (DGAP), страны ЕС и Великобритания едины в готовности принимать оборонительные меры в случае атаки на европейское государство и помогать странам Залива, но расходятся во мнениях относительно целей войны администрации Трампа и степени поддержки действий США против Ирана.
Пресс-секретарь Белого дома Каролин Ливитт в среду предупредила, что президент США Дональд Трамп ожидает, что «все наши европейские союзники» поддержат войну США и Израиля против Ирана. Она заявила, что цель состоит в том, чтобы «разгромить иранский режим-изгой, который угрожает не только Америке, но и нашим европейским союзникам». Трамп, в свою очередь, выразил раздражение задержкой европейской поддержки, назвав премьер-министра Великобритании Кира Стармера «не Уинстоном Черчиллем» после его заявления о неприятии «смены режима с воздуха».
Позиции европейских государств значительно различаются: канцлер Германии Фридрих Мерц, посетивший Белый дом в среду, получил похвалу от Трампа за поддержку в устранении «ужасного режима» и разрешение использовать авиабазу Рамштайн в Германии. Франция, со своей стороны, разрешила временное базирование американских самолётов на некоторых своих базах только после получения гарантий, что они не будут использоваться для атак на Иран, а лишь для «поддержки обороны наших партнёров в регионе». Премьер-министр Италии Джорджа Мелони заявила, что Рим пока не получал запросов от США об использовании баз, но может предоставить странам Залива системы ПВО.
Иранская атака дронами на базу британских ВВС на Кипре вызвала тревогу в Европе, побудив Италию, Грецию, Нидерланды и Францию направить военные корабли к острову. Как отметил Трита Парси, сооснователь Института Квинси, Иран, по-видимому, намерен расширить войну не только на страны Персидского залива, но и на Европу. Генсек НАТО Марк Рютте также предупредил, что Тегеран представляет угрозу для Европы, назвав его «экспортёром хаоса». Дополнительные опасения связаны с резким ростом цен на энергоносители и потенциальной миграцией из Ирана через Турцию в Европу.