AQSh Adliya Vazirligi kecha soat 21:00 da (Vashington vaqti) sobiq prezident Donald Trump va vafot etgan moliyachi Jeffrey Epstein bilan bog'liq bo'lgan yangi FBI hujjatlarini ommaga e'lon qildi. Hujjatlarda bir ayolning guvohligi tasvirlangan bo'lib, u 13-15 yoshida Epstein orqali Trump bilan tanishtirilganini va ular tomonidan jinsiy zo'ravonlikka uchraganini da'vo qilgan.
Adliya Vazirligi ma'lumotlariga ko'ra, bu hujjatlar ilgari Kongress tomonidan tasdiqlangan Epstein fayllari chiqarilishida 'takroriy' deb belgilanganligi sababli ommaga chiqarilmagan. Hujjatlarda ayolning 2019-yilda FBI bilan bo'lgan bir necha suhbatlari qayd etilgan. Bir suhbatda u Trump uni og'iz jinsiy aloqaga majburlashga urinayotganda uni tishlaganini aytgan.
Ayol, shuningdek, o'zi va yaqinlariga yillar davomida jim qolishni talab qiluvchi tahdidli qo'ng'iroqlar qilinganini, ularni Epstein bilan bog'liq deb hisoblaganini aytgan. FBI yozuvlariga ko'ra, agentlar 2019-yil oktabr oyida, Trumpning birinchi prezidentligi davrida, unga Trump haqida qo'shimcha ma'lumot berishga tayyorligini so'ragan, ammo ayol 'hayotining bu bosqichida hech narsa qilish mumkin bo'lmasa, ma'lumot berishning ma'nosi nima?' deb javob qaytargan.
Oq uy matbuot kotibi Karolin Levitt bu da'volarni 'hech qanday ishonchli dalilga asoslanmagan mutlaqo asossiz ayblovlar' deb atadi. Trump o'z navbatida Epstein da'volari bilan bog'liq har qanday noto'g'ri harakatlarni rad etgan. Adliya Vazirligi ilgari chiqarilgan ba'zi hujjatlar 'Trump prezidentiga qarshi haqiqiy bo'lmagan va sensatsion da'volarni o'z ichiga oladi' deb e'lon qilgan.
Demokratlar hozirda Trump ma'muriyatining Epstein fayllarini qanday boshqarganini tergov qilmoqda. Respublikachi kongressmen Tomas Massie o'tgan yili Epstein Fayllari Shaffoflik Qonunini qabul qilishga yordam bergan va 'dunyoning narigi tomonidagi mamlakatni bombardimon qilish Epstein fayllarini yo'q qilmaydi' deb e'lon qilgan, urushga tanqidiy munosabat bildirgan. Tahlilchi Shayel Ben-Efraim esa Trumpning 'ichki muammolaridan chalg'itish uchun urushga muhtoj' ekanligini va Epstein fayllari bo'yicha Google qidiruvlari urush boshlanganidan keyin keskin kamayganini ta'kidlagan.

Министерство юстиции США вчера вечером опубликовало новые документы ФБР, связанные с бывшим президентом Дональдом Трампом и осуждённым сексуальным преступником Джеффри Эпштейном. В документах описаны показания женщины, утверждающей, что в возрасте 13-15 лет она была представлена Трампу через Эпштейна и подверглась сексуальному насилию с их стороны.
По данным министерства юстиции, эти документы ранее не публиковались в рамках конгрессомандированных выпусков файлов Эпштейна, поскольку были ошибочно помечены как «дубликаты». В документах описаны несколько интервью, которые ФБР провело с женщиной в 2019 году. В одном из интервью она заявила, что укусила Трампа, когда он пытался заставить её совершить оральный секс.
Женщина также сообщила, что она и её близкие на протяжении многих лет получали угрожающие звонки с требованием молчать, которые она связывала с Эпштейном. Согласно записям ФБР, агенты прекратили общение с ней в октябре 2019 года, во время первого президентского срока Трампа, когда она на вопрос о готовности предоставить дополнительную информацию о Трампе ответила: «Какой смысл предоставлять информацию на этом этапе жизни, если есть большая вероятность, что ничего нельзя будет сделать?»
Пресс-секретарь Белого дома Каролин Ливитт назвала эти утверждения «совершенно безосновательными обвинениями, не подкреплёнными никакими достоверными доказательствами». Трамп, со своей стороны, отрицал любые правонарушения, связанные с обвинениями Эпштейна. Министерство юстиции ранее заявляло, что некоторые из опубликованных документов «содержат не соответствующие действительности и сенсационные заявления против президента Трампа».
Демократы в настоящее время расследуют, как администрация Трампа обращалась с файлами Эпштейна. Конгрессмен-республиканец Томас Масси, который помог провести в прошлом году Закон о прозрачности файлов Эпштейна, заявил, что «бомбардировка страны на другом конце света не заставит файлы Эпштейна исчезнуть», критикуя войну. Аналитик Шаиль Бен-Эфраим отметил, что Трампу «действительно нужно отвлечение от внутренних проблем в виде войны», и что поисковые запросы по файлам Эпштейна в Google резко упали с начала конфликта, временно отвлекая внимание Конгресса и СМИ.