Italiyaning shimoliy qismi, yaqinda Qishki Olimpiya o‘yinlarini o‘tkazganidan so‘ng, 2026-yilgi Qishki Paralimpiya o‘yinlariga mezbonlik qilmoqda. O‘yinlar 6-15 mart kunlari orasida 10 kun davomida Milanda, Kortina d’Ampezzoda va Val di Fiemmeda bo‘lib o‘tadi. Taxminan 665 nafar sportchi 56 mamlakatdan kelib, 6 ta sport turi bo‘yicha 79 medal uchun kurash olib boradi: Para-alp chang‘isi, Para-biatlon, Para-tog‘ chang‘isi, Para-xokkey, Para-snoubord va nogironlar aravachasi kerlingi. Har bir sport turi sportchilarning nogironligi turi va darajasiga qarab bir nechta toifalarga bo‘lingan.
Bu Qishki Paralimpiya o‘yinlarining 14-nashri bo‘lib, ular birinchi marta Shvetsiyaning Ornskoldsvik shahrida o‘tkazilganining 50 yilligini nishonlaydi. Qishki o‘yinlar Italiyaga ikkinchi marta, 2006-yilda Torinodan keyin 20 yil o‘tib qaytmoqda. Italiya poytaxti Rim 1960-yilda birinchi Yozgi Paralimpiya o‘yinlariga mezbonlik qilgan. Yangi medal musobaqasi — nogironlar aravachasi aralash juftlik kerlingi — bu o‘yinlarda birinchi marta namoyish etiladi, bu 2018-yilda PyeongChangda Qishki Olimpiya o‘yinlariga qo‘shilgan aralash juftlik kerlingiga o‘xshash variant.
Beshta mamlakat — Salvador, Gaiti, Chernogoriya, Shimoliy Makedoniya va Portugaliya — Qishki Paralimpiadaga birinchi marta sportchilar yubormoqda. Rossiya va Belarus sportchilari o‘z bayroqlari va madhiyalari ostida ishtirok etishga ruxsat berilgan, bu Xalqaro Paralimpiya Qo‘mitasining (IPC) 2022-yilda Rossiyaning Ukrainaga to‘liq bosqini boshlanganidan keyin qo‘yilgan taqiqni bekor qilish to‘g‘risidagi qaroriga asoslanadi. Rossiyaga alp chang‘isi, tog‘ chang‘isi va snoubord bo‘yicha 6 ta, Belarusga esa tog‘ chang‘isida 4 ta joy berilgan.
Bir qator milliy Paralimpiya qo‘mitalari IPCning Rossiya va Belarus sportchilariga nisbatan taqiqni bekor qilish qarori tufayli Verona Arenada bo‘lib o‘tadigan ochilish marosimini boykot qilishlarini e’lon qildi. Ukraina birinchi bo‘lib boykot e’lon qildi, keyin Estoniya, Finlandiya, Latviya va Polsha kabi davlatlar qo‘shildi. Germaniya Paralimpiya qo‘mitasi o‘z sportchilari marosimdan chetda qolishini, ammo ochilish marosimi davomida efirga uzatiladigan oldindan yozib olingan segmentlarda ishtirok etishini bildirdi.
Qishki Paralimpiyaning eng yulduz sportchisi Oksana Masters bo‘lib, u 2026-yilgi O‘yinlarda Para-biatlon va Para-tog‘ chang‘isi bo‘yicha kurash olib boradi. 36 yoshli amerikalik sportchi o‘zining to‘rtinchi Qishki Paralimpiadasida ishtirok etmoqda va uning nomi allaqachon 14 ta medalga ega, shu jumladan 5 ta oltin. U, shuningdek, 2020-yilda Tokioda va 2024-yilda Parijda Para-velosport bo‘yicha to‘rtta oltin medalni qo‘lga kiritgan. Mastersning hayotiy hikoyasi ham qiziqarli: u Ukrainada tug‘ilgan va bolaligida amerikalik tomonidan asrab olingan, keyin esa AQShga olib ketilgan. U Milano Kortinada o‘zining unashtirilgani, hamkasbi paralimpiyachi Aaron Payk bilan birga kurash olib boradi.
Yana bir diqqatga sazovor yulduz — Norvegiyalik Para-alp chang‘ichisi Jesper Pedersen bo‘lib, u 2022-yilda Pekinda to‘rtta oltin medalni qo‘lga kiritgan yagona sportchi edi. Para-xokkey tomosha qilish uchun eng yuqori darajadagi musobaqalardan biri hisoblanadi, chunki Olimpiadadagi xokkeydan farqli o‘laroq, bu musobaqa erkaklar va ayollar turnirlariga bo‘linmagan, balki aralash jamoalar yagona tizimda kurash olib boradi. AQSh va Kanada, o‘tgan oydagi Qishki Olimpiya o‘yinlarida oltin medal o‘yinlarida AQSh Kanadani mag‘lub etgani kabi, Paralimpiya turnirida ham eng yuqori urug‘lar hisoblanadi, bu esa siyosiy keskinliklar fonida qiziqarli raqobatni keltirib chiqaradi.

Северная Италия, недавно принимавшая Зимние Олимпийские игры, готовится к проведению Зимних Паралимпийских игр 2026 года. Соревнования пройдут с 6 по 15 марта в течение 10 дней в Милане, Кортина-д’Ампеццо и Валь-ди-Фьемме. Примерно 665 спортсменов из 56 стран будут соревноваться в 6 видах спорта по 79 медальным дисциплинам: пара-горнолыжный спорт, пара-биатлон, пара-лыжные гонки, пара-хоккей, пара-сноуборд и керлинг на колясках. Каждый вид спорта включает несколько категорий в зависимости от типа и степени инвалидности спортсменов.
Это 14-е издание Зимних Паралимпийских игр, отмечающее 50-летие с момента их первого проведения в Орнсколдсвике, Швеция. Игры возвращаются в Италию во второй раз, спустя 20 лет после Турина в 2006 году. Столица Италии, Рим, принимала первые Летние Паралимпийские игры в 1960 году. Новая медальная дисциплина — керлинг на колясках в смешанных парах — дебютирует на этих Играх, что является вариантом, аналогичным смешанным парам в керлинге на Зимних Олимпийских играх, добавленным в Пхёнчхане в 2018 году.
Пять стран — Сальвадор, Гаити, Черногория, Северная Македония и Португалия — впервые отправляют спортсменов на Зимние Паралимпийские игры. Спортсменам из России и Беларуси разрешено участвовать под своими флагами и с гимнами, что связано с решением Международного паралимпийского комитета (МПК) от сентября прошлого года о снятии запрета на участие, введённого после полномасштабного вторжения России в Украину в 2022 году. России предоставлено 6 мест в горнолыжном спорте, лыжных гонках и сноуборде, а Беларуси — 4 места в лыжных гонках.
Ряд национальных паралимпийских комитетов объявили о бойкоте церемонии открытия в Веронской арене из-за решения МПК снять запрет на участие спортсменов из России и Беларуси. Украина первой объявила о бойкоте, за ней последовали Эстония, Финляндия, Латвия и Польша. Паралимпийский комитет Германии заявил, что его спортсмены также не будут присутствовать на церемонии, но примут участие в заранее записанных сегментах для трансляции. По сообщениям, флаги на церемонии будут нести волонтёры вместо спортсменов по логистическим причинам.
Главной звездой Зимних Паралимпийских игр является Оксана Мастерс, которая будет соревноваться в пара-биатлоне и пара-лыжных гонках на Играх 2026 года. 36-летняя американка участвует в своих четвёртых Зимних Паралимпийских играх и уже имеет 14 медалей, включая 5 золотых. Она также выиграла 4 золотые медали в пара-велоспорте на Играх в Токио-2020 и Париже-2024. У Мастерс захватывающая история жизни: она была отдана на усыновление на родине в Украине, а затем усыновлена американцем, который привёз её в США в детстве. Она также будет соревноваться вместе со своим женихом, паралимпийцем Аароном Пайком, в Милано-Кортина.
Ещё одна звезда, на которую стоит обратить внимание, — пара-горнолыжник Йеспер Педерсен из Норвегии, единственный спортсмен, выигравший 4 золотые медали в Пекине в 2022 году. Пара-хоккей является одним из самых зрелищных событий, поскольку, в отличие от хоккея на Олимпийских играх, соревнования не разделены на мужские и женские турниры, а смешанные команды соревнуются в единой сетке. США и Канада, как и на прошлогодних Зимних Олимпийских играх, где США победили Канаду в золотых матчах, являются фаворитами паралимпийского турнира, что создаёт напряжённое соперничество на фоне политических трений.