AQSh razvedka xizmati (CIA) neftga boy va AQShga qarshi chiqadigan mamlakat rahbari joylashgan mustahkam himoyalangan majmuani aniqladi. Keyin, AQSh harbiy kuchlari o'z kuchini namoyish etib, ushbu rahbarni hokimiyatdan chetlatdi. Nihoyat, Vashingtonning talablariga bo'ysunadigan yangi rahbar o'rnatildi. Bu Donald Trampning so'nggi paytlarda Venezuelada amalga oshirgan 'rejimni o'zgartirish' modelining retsepti bo'ldi. Mamlakat prezidenti Nikolas Maduro 3-yanvar kuni erta tongda Karakasda o'g'irlab ketildi.
Maxsus kuchlar Maduroni qo'lga olgandan so'ng, uning o'rinbosari Delsi Rodriges Trampning roziligi bilan hokimiyat tepasiga chiqdi va Janubiy Amerikada uzoq vaqtdan beri 'Yankilar' imperializmiga qarshi chiqqan mamlakat uchun AQShga moyil davrni boshladi. Rodriges o'tgan payshanba kuni X ijtimoiy tarmog'ida: 'Men Donald Tramp prezidentga uning hukumati bilan birgalikda ishlashga ko'rsatgan mehribon irodasi uchun minnatdorman' deb yozdi.
Maduro hokimiyatdan chetlatilganidan uch oy o'tgach, Tramp ushbu 'rejimni o'zgartirish' modelini Eronda takrorlashga intilayotganga o'xshaydi. Eronning oliy rahbari Oyatulloh Ali Xomeneyning Tehronda Isroil-AQSh operatsiyasi natijasida halok bo'lganidan so'ng, Tramp AQSh yangiliklar veb-sayti Axiosga: 'Men uning vorisini tayinlashda ishtirok etishim kerak, xuddi Venezuelada Delsi bilan bo'lgani kabi' dedi.
Biroq, Janubiy Amerika va Yaqin Sharq mutaxassislari Karakasda ishlagan usulning Tehranda ham ishlashi haqida jiddiy shubhalarga ega. Stimson Markazining Lotin Amerikasi dasturi direktori va sobiq Oq uy xavfsizlik kengashi xodimi Benjamin Gedan: 'Erondan AQShga bo'ysunadigan qo'g'irchoq rejim yaratish Venezuelaga qaraganda ancha qiyin, chunki Venezuelada (hatto Maduro davrida ham) ... hukumat allaqachon AQSh bilan ishlashga moyil edi' dedi.
Eron mutaxassislari Trampning mamlakatning keyingi rahbarini tanlashda ishtirok etish talabini mamlakatning omon qolgan amaldorlari tomonidan ularning ichki siyosatiga ochiq aralashuv sifatida rad etilishi mumkinligiga ishonishadi. Mamlakat Britaniya, Rossiya va AQSh kabi tashqi kuchlarning aralashuvi haqida achchiq xotiralarga ega. 1979-yilgi inqilob, katta darajada, tashqi aralashuvga qarshi millatchi norozilikdan kelib chiqqan edi.
Trampning maslahat so'rashi hatto yanada murakkab ko'rinadi, chunki ikki mamlakat o'rtasida 46 yildan beri diplomatik munosabatlar yo'q - bu Venezueladan farqli, u erda AQSh bilan aloqalar 2019-yilgacha saqlanib qolgan edi. Vashington DC'dagi Yaqin Sharq institutining Eron dasturi rahbari Aleks Vatanka Trampning o'zini Eron rahbari tanlash jarayoniga aralashish urinishini 'g'ayrioddiy' deb atadi va uning Venezuelaga o'xshash stsenariyni amalga oshirish uchun ishlaydigan rejasi borligiga shubha bildirdi.

Разведывательная служба США (ЦРУ) отследила лидера богатой нефтью страны, выступающей против США, до тщательно охраняемого комплекса в столице, окруженной горами. Затем вооруженные силы США продемонстрировали свою силу, устранив этого лидера от власти. Наконец, был установлен более податливый преемник для выполнения указаний Вашингтона. Это был рецепт недавней 'смены режима' Дональда Трампа в Венесуэле. Президент страны Николас Мадуро был похищен в Каракасе на рассвете 3 января.
После того как спецназ захватил Мадуро, его вице-президент Дельси Родригес с благословения Трампа вступила в должность, начав маловероятную для Южноамериканской страны, чьи лидеры долгое время выступали против 'янки'-империализма, проамериканскую эпоху. Родригес в четверг разместила в X сообщение: 'Я благодарю президента Дональда Трампа за добрую волю его правительства работать вместе'.
Спустя три месяца после устранения Мадуро, Трамп, по-видимому, стремится повторить модель 'смены режима' в Иране после того, как верховный лидер страны аятолла Али Хаменеи был убит в Тегеране в результате разрушительной израильско-американской операции. Трамп на этой неделе заявил американскому новостному сайту Axios: 'Я должен участвовать в назначении [его преемника], как с Дельси в Венесуэле'.
Однако эксперты по Южной Америке и Ближнему Востоку серьезно сомневаются, сработает ли в Тегеране то, что пока сработало в Каракасе. Бывший сотрудник Совета национальной безопасности Белого дома, а ныне директор программы по Латинской Америке Центра Стимсона Бенджамин Гедан заявил: 'Превращение Ирана в податливый марионеточный режим гораздо менее практично, чем в Венесуэле, где [даже при Мадуро] ... правительство уже было склонно работать с США, своим историческим партнером по энергетике и ключевым игроком в регионе'.
Эксперты по Ирану считают, что требование Трампа участвовать в выборе следующего лидера страны, вероятно, будет отвергнуто выжившими официальными лицами страны как наглое вмешательство в их внутреннюю политику. Страна имеет горькие воспоминания о вмешательстве внешних сил, включая Великобританию, Россию и США. В значительной степени революция 1979 года, приведшая к власти исламский режим, была вызвана националистическим негодованием из-за воспринимаемого иностранного вмешательства.
Настойчивость Трампа в том, чтобы с ним консультировались, кажется еще более нереалистичной, учитывая, что у стран не было дипломатических отношений в течение 46 лет — в отличие от Венесуэлы, где связи с США сохранялись до 2019 года. Руководитель иранской программы Института Ближнего Востока в Вашингтоне Алекс Ватанка назвал попытку Трампа вмешаться в выбор лидера Ирана 'запредельно бредовой' и усомнился, есть ли у него рабочий план для навязывания сценария по венесуэльскому типу.