AQSh va Isroilning Eronga qarshi urushi kuchayib borayotgan bir paytda, Yevropa Ittifoqi (YI) tobora ko'proq tanqid va tahdidlar ostida qolmoqda. YI, uning asosiy davlatlari va Buyuk Britaniya xalqaro huquqqa rioya qilishga chaqirib, Eron hukumatini qoralashgan bo'lsa-da, ular hozircha umumiy yondashuvni shakllantira olmagan va Yaqin Sharqdagi inqirozda bo'linib, chetda qolgan va samarasiz ko'rinishmoqda.
Eronning YI hududi bo'lgan Kiprga dron hujumi va Fors ko'rfazi davlatlaridagi ob'ektlarga zarbalari Yevropani harakatga undamoqda. Mutaxassislarning ta'kidlashicha, Yevropa davlatlari harbiy aralashuv o'rniga mudofaa strategiyasini qo'llamoqda. Germaniya Tashqi Aloqalar Kengashi (DGAP) eksperti Kornelius Adebahrning so'zlariga ko'ra, YI a'zolari va Buyuk Britaniya Yevropa davlatiga hujum bo'lsa, mudofaa choralarida va Fors ko'rfazi davlatlariga yordam berishda birlashadi, lekin AQShning urush maqsadlari va Eron hukumatiga qarshi harakatlarni qo'llab-quvvatlash darajasi bo'yicha kelishmovchiliklar mavjud.
Oq uy matbuot kotibi Karolin Levitt chorshanba kuni AQSh prezidenti Donald Trumpning "barcha Yevropa ittifoqchilarimiz"ni AQSh va Isroilning Eron hukumatiga qarshi urushini qo'llab-quvvatlashini kutayotganini bildirdi. Uning so'zlariga ko'ra, maqsad "nafaqat Amerikani, balki Yevropa ittifoqchilarimizni ham tahdid qilayotgan qonunsuz Eron hukumatini yo'q qilish"dir. Trump Buyuk Britaniya Bosh vaziri Kier Starmerning "osmondan hukumatni o'zgartirishga" ishonmasligi haqidagi bayonotidan keyin g'azablangan edi.
Buyuk Britaniya YI tarkibida emas, lekin Fransiya va Germaniya bilan birga "Yevropa Uchligi" (E3) ning asosiy a'zosi bo'lib, ular AQSh-Eron yadro kelishuvi va YIning birgalikdagi Eron siyosatining imzochilari hisoblanadi. Germaniya kansleri Fridrix Merts Oq uyda Trump tomonidan maqtovga sazovor bo'ldi, chunki u "dahshatli" hukumatdan xalos bo'lish haqida Trump bilan hamfikr bo'lib, Germaniyadagi Ramsteyn havo bazasidan foydalanishga ruxsat berdi. Fransiya esa AQSh samolyotlariga faqat "mintaqadagi hamkorlarimizni himoya qilish" uchun foydalanishga cheklangan ruxsat berdi.
Eronning Kiprdagi Britaniya Qirollik Harbiy-havo kuchlari bazasiga dron hujumi Yevropaliklarni qo'rqitdi, Italiya, Gretsiya, Niderlandiya va Fransiya Kiprga harbiy kemalar yubordi. Kvinsi Instituti rahbari Tritta Parsining ta'kidlashicha, Eron urushni nafaqat Fors ko'rfazi davlatlariga, balki Yevropaga ham kengaytirish niyatida. NATO bosh kotibi Mark Rutte Tehronni nafaqat Isroil, balki Yevropa uchun ham tahdid sifatida tavsifladi, uni "betartiblik eksportchisi" deb atadi.

На фоне эскалации конфликта между США, Израилем и Ираном Европейский союз (ЕС) оказывается под всё более пристальным вниманием и сталкивается с растущими угрозами. Ключевые державы блока и Великобритания призвали соблюдать международное право и осудили иранские власти, однако до сих пор не смогли выработать единый подход, демонстрируя разобщённость, маргинализацию и неэффективность в условиях крупного ближневосточного кризиса, имеющего потенциальные последствия для Европы и мира.
Иранская атака дронами на Кипр — территорию ЕС — и продолжающиеся удары по объектам в странах Персидского залива ставят под вопрос возможность Европы оставаться в стороне. Эксперты отмечают, что европейские державы придерживаются оборонительной стратегии, избегая прямого военного вовлечения. Ассоциированный сотрудник Германского совета по внешним отношениям (DGAP) Корнелиус Адебахр заявил, что государства-члены ЕС и Великобритания едины в принятии оборонительных мер в случае атаки на европейскую страну и в оказании помощи странам Залива, но расходятся во мнениях относительно целей войны администрации Трампа и степени поддержки действий США против Ирана.
Пресс-секретарь Белого дома Каролин Левитт в среду предупредила, что президент США Дональд Трамп ожидает, что «все наши европейские союзники» поддержат войну США и Израиля против Ирана. Она заявила, что цель — «разгромить режим-изгой в Иране, который угрожает не только Америке, но и нашим европейским союзникам». Это последовало после того, как Трамп выразил раздражение из-за задержки европейской поддержки войны, раскритиковав британского премьер-министра Кира Стармера за высказывание о неверии в «смену режима с воздуха».
Великобритания, не входящая в ЕС, является ключевым участником «Европейской тройки» (E3) вместе с Францией и Германией — соавторами ядерной сделки с Ираном и архитекторами совместной политики ЕС. Канцлер Германии Фридрих Мерц получил похвалу от Трампа во время визита в Белый дом, поддержав идею избавления от «ужасного» режима и разрешив использование авиабазы Рамштайн. Франция, в свою очередь, разрешила ограниченное использование своих баз американскими самолётами только после гарантий, что они не будут использоваться для атак на Иран.
Иранская атака на базу британских ВВС на Кипре вызвала тревогу в Европе, побудив Италию, Грецию, Нидерланды и Францию направить военные корабли для поддержки. Сооснователь Института Квинси Тритта Парси отметил, что Тегеран, по-видимому, намерен расширить войну не только на страны Персидского залива, но и на Европу. Генеральный секретарь НАТО Марк Рютте охарактеризовал Иран как «экспортёра хаоса», представляющего угрозу для Израиля и Европы, что усугубляется рисками роста цен на энергоносители и потенциальной миграцией из Ирана через Турцию.