Braziliyaning shimoli-sharqiy mintaqasida yangi ochilgan Caminhos da Ibiapaba piyoda yo‘li 186 kilometr uzunlikda bo‘lib, 19-asr savdogarlari tomonidan foydalanilgan yo‘llar bo‘ylab cho‘ziladi. Bu yo‘l Braziliyadagi standart belgilarga ega bo‘lgan birinchi uzoq masofali piyoda yo‘li hisoblanib, mamlakatning milliy bog‘lariga kirishni osonlashtirish, mahalliy iqtisodiyotni rivojlantirish va atrof-muhitni muhofaza qilish maqsadida qurilgan.
Atrof-muhitni muhofaza qilish vazirligi himoyalangan hududlar bo‘yicha direktori Pedro Cunha e Menezesning ta‘kidlashicha, piyoda yo‘llari odamlarga tabiatni tanishish imkoniyatini berib, ularni muhofaza qilishga undaydi. Menezes: "Odamlar faqat tanish narsani himoya qiladi, shuning uchun ularga tanishish vositalarini berish kerak. Yo‘l aynan shu vositadir. Piyoda sayr qiluvchilar va lager quruvchilar ko‘pincha atrof-muhit himoyachisiga aylanadi", deb izoh berdi.
Caminhos da Ibiapaba yo‘li Ceará shtatidagi Ubajara milliy bog‘idan boshlanib, Piauí shtatidagi Sete Cidades milliy bog‘igacha davom etadi, tropik Atlantika o‘rmoni, quruq Caatinga va biologik xilma-xillikka boy Cerrado savannasi kabi uch xil biomni kesib o‘tadi. Yo‘l bo‘ylab o‘rmonlarni tiklash ishlari olib borilmoqda, bu esa turlarning migratsiyasiga yordam berib, yo‘qolib ketish xavfini kamaytiradi.
Hozirgi kunda Braziliyada rasmiy tan olingan 22 ta uzoq masofali piyoda yo‘li mavjud bo‘lib, ularning umumiy uzunligi 7,000 kilometrni tashkil qiladi. Bundan tashqari, yuzlab qisqa yo‘llar ham sariq fonda qora oyoq izi belgisini qo‘llagan holda faoliyat yuritmoqda. Menezesning so‘zlariga ko‘ra, yangi yo‘llar har kuni paydo bo‘lib, bu jarayon fuqarolik jamiyati va mahalliy hamjamiyatlar tomonidan boshlanganligi sababli sekin, ammo mustahkam rivojlanmoqda.
Yo‘l mahalliy iqtisodiyotga ham ijobiy ta‘sir ko‘rsatmoqda. São João da Fronteira munitsipalitetida mahalliy aholi ikkinchi darajali yo‘l yaratib, sayyohlarni qadimiy qoya rasmlari va karnavba yog‘och palmalari bo‘ylab olib boradigan belgilarni o‘rnatdi. Darlene Glória Fausto: "Bu yo‘l nafaqat mahalliy tarix va madaniyatni boyitadi, balki hamjamiyatimizga iqtisodiy foyda ham keltiradi", deb ta‘kidladi. Yo‘l sayyohlar va velosipedchilar uchun ovqatlanish, turar joy va mahalliy madaniyatni tatib ko‘rish imkoniyatlarini yaratib, kichik fermerlarga o‘rmonlarni himoya qilish orqali daromad olish imkoniyatini ko‘rsatmoqda.

Новая пешеходная тропа Caminhos da Ibiapaba, открытая на северо-востоке Бразилии, протянулась на 186 километров по маршрутам, которые использовались торговцами в XIX веке. Это первая размеченная дальняя тропа в стране со стандартизированной разметкой — черными и желтыми следами, созданная для улучшения доступа к национальным паркам, развития местной экономики и сохранения окружающей среды.
Директор по охраняемым территориям министерства окружающей среды Педро Кунья э Менезес подчеркивает, что пешеходные тропы служат инструментом для знакомства людей с природой, что способствует её защите. Менезес заявил: «Люди защищают то, что знают, поэтому им нужно дать инструменты для познания. Тропа — это такой инструмент. Люди, которые ходят в походы или разбивают лагеря, часто становятся защитниками окружающей среды».
Тропа Caminhos da Ibiapaba начинается в национальном парке Убажара в штате Сеара и заканчивается в национальном парке Сете Сидадиш в штате Пиауи, проходя через контрастные ландшафты трёх различных биомов: тропического атлантического леса, сухой Каатинги и биоразнообразной саванны Серрадо. Вдоль участков тропы ведутся работы по восстановлению лесов, что помогает видам мигрировать и избегать вымирания.
На сегодняшний день в Бразилии официально признаны 22 дальние пешеходные тропы общей протяжённостью 7 000 километров, а также сотни более коротких маршрутов, которые приняли отличительную разметку с чёрным следом на жёлтом фоне. Менезес отметил, что новые тропы появляются ежедневно, и этот процесс, инициированный гражданским обществом и местными сообществами, хоть и медленный, но более устойчивый, так как создаёт чувство сопричастности.
Тропа также оказывает положительное влияние на местную экономику. В муниципалитете Сан-Жуан-да-Фронтейра местные жители создали дополнительный маршрут с указателями, ведущими туристов к древним наскальным рисункам и карнаубским пальмам. Дарлен Глория Фаусто, руководившая этими усилиями, сказала: «Тропа не только обогащает нашу местную историю и культуру, но и приносит экономическую выгоду нашему сообществу». Тропа предоставляет возможности для малого бизнеса, предлагающего питание, проживание и знакомство с местной культурой, а также показывает фермерам, что они могут получать доход, защищая лес.