AQSh iqtisodiyoti fevral oyida kutilmaganda 92 ming ish o‘rnini yo‘qotdi, ishsizlik darajasi esa 4,4 foizga ko‘tarildi. Bu AQSh ish bozorining Tramp ma’muriyati davrida oltinchi marta qisqarishi bo‘ldi.
Fevral oyidagi ish o‘rinlari hisoboti AQSh Mehnat departamenti tomonidan juma kuni e’lon qilindi. Iqtisodchilar oldindan 50-59 ming ish o‘rni qo‘shilishini kutishgan, ammo haqiqiy natija salbiy bo‘lib chiqdi. Ishsizlik darajasi yanvar oyidagi 4,3 foizdan 0,1 foizga oshdi, ishsizlarning 25 foizdan ortig‘i 27 haftadan ortiq vaqt davomida ishsiz qolmoqda.
Fevral oyidagi pasayish yanvar oyidagi tuzatilgan o‘sishdan keyin kuzatildi, o‘sha oyda AQSh iqtisodiyoti 126 ming ish o‘rni qo‘shgan edi. Sog‘liqni saqlash sohasi eng katta zarbani oldi – 28 ming ish o‘rni yo‘qoldi. Federal hukumat ham qisqarishni davom ettirdi, fevral oyida ushbu sohada 10 ming ish o‘rni kamaydi, bu Kaliforniya, Gavayi va Nyu-Yorkdagi ish tashlashlar bilan bog‘liq.
Sog‘liqni saqlash sohasidagi qisqarishlar, ADPning xususiy ish haqi hisobotiga qaramay sodir bo‘ldi, u erda ta’lim va sog‘liqni saqlash xizmatlari 58 ming ish o‘rni qo‘shganligi ko‘rsatilgan. Tariflarga ta’sir qiluvchi sohalar, jumladan transport va omborxona, fevral oyida 11 ming ish o‘rni yo‘qotdi va bu soha o‘tgan yilga nisbatan 157 ming ish o‘rnini yo‘qotdi.
Qurilish, ulgurji savdo, chakana savdo, dam olish va mehmondo‘stlik kabi sohalar o‘tgan oyga nisbatan o‘zgarishsiz qoldi. AQSh Oliy sudi fevral oyida import bojlarini bekor qilgan bo‘lsa-da, Tramp 10 foizlik global tarif joriy qildi va uni tez orada 15 foizga ko‘tarishni aytdi.
AQSh markaziy banki keyingi siyosat yig‘ilishini 17-18 mart kunlari o‘tkazadi, iqtisodchlar Fedning asosiy stavkasini 3,50–3,75 foiz oralig‘ida saqlashini kutmoqda. Biroq, juma kuni chiqqan ma’lumotlar iyun oyida stavkani pasaytirish ehtimolini oshirdi. Dollar valyuta savatiga nisbatan deyarli o‘zgarmadi, AQSh davlat qimmatli qog‘ozlari daromadlari pasaydi.

Экономика США неожиданно потеряла 92 000 рабочих мест в феврале, а уровень безработицы вырос до 4,4%, что стало шестым сокращением рынка труда за время администрации Трампа. Отчёт по занятости за февраль был опубликован Министерством труда США в пятницу, тогда как экономисты прогнозировали незначительный рост в 50–59 000 рабочих мест.
Уровень безработицы незначительно повысился на 0,1% с 4,3% в январе, при этом более 25% безработных остаются без работы более 27 недель. Февральское снижение последовало за пересмотренным в сторону понижения ростом в январе, когда экономика США добавила 126 000 рабочих мест.
Наиболее пострадал сектор здравоохранения, потерявший 28 000 рабочих мест в феврале. Сокращения в федеральном правительстве также продолжились, с уменьшением на 10 000 рабочих мест в отрасли, что отчасти связано с забастовками в Калифорнии, Гавайях и Нью-Йорке. Эти потери произошли вопреки отчёту ADP по частной занятости, который показал добавление 58 000 рабочих мест в образовании и здравоохранении.
Секторы, подверженные влиянию тарифов, всё ещё сильно пострадали, включая транспорт и складское хозяйство, которые потеряли 11 000 рабочих мест за месяц. Эта отрасль потеряла 157 000 рабочих мест с прошлого года. Такие отрасли, как строительство, оптовая торговля, розничная торговля, а также досуг и гостеприимство, не показали изменений по сравнению с прошлым месяцем.
Хотя Верховный суд США отменил импортные пошлины ранее в феврале, Трамп ввёл 10% глобальный тариф и заявил, что вскоре он повысится до 15%. Федеральная резервная система проведёт своё следующее заседание по политике 17–18 марта, и экономисты ожидают, что ФРС сохранит ключевую ставку в диапазоне 3,50–3,75%. Однако вероятность снижения ставки в июне увеличилась после данных пятницы.
Доллар практически не изменился по отношению к корзине валют, доходности казначейских облигаций США снизились. Эллен Зентер, главный экономический стратег Morgan Stanley Wealth Management, заявила Reuters: «Сегодняшние цифры могли поставить ФРС в затруднительное положение. Значительное ослабление рынка труда поддержало бы снижение ставки, но с учётом риска, что высокие цены на нефть могут спровоцировать новый всплеск инфляции, ФРС может чувствовать себя вынужденной оставаться в стороне». Белый дом не ответил на запрос Al Jazeera.
Рынки США пострадали на фоне стагнации рынка труда. В середине торгового дня индекс Nasdaq упал на 0,8%, S&P 500 — на 1%, а промышленный индекс Доу-Джонса — на 1,1%.