Braziliyaning shimoli-sharqiy mintaqasida joylashgan Caminhos da Ibiapaba deb nomlangan yangi piyoda yo‘li ochildi. Bu yo‘l 186 kilometr uzunlikda bo‘lib, 19-asr savdogarlari tomonidan foydalanilgan yo‘llar bo‘ylab cho‘ziladi. Yo‘l tropik Atlantika o‘rmonlari, quruq Caatinga va Cerrado savannasi kabi uch xil biom orqali o‘tadi, Ubajara milliy bog‘idan boshlanib Sete Cidades milliy bog‘ida tugaydi.
Hukumatning 2018-yilda boshlangan siyosati doirasida standartlashtirilgan belgilar – qora va sariq izlar – o‘rnatilib, milliy bog‘larga kirishni oshirish, mahalliy iqtisodiyotni rivojlantirish va atrof-muhitni yaxshiroq muhofaza qilish maqsad qilinmoqda. Atrof-muhitni muhofaza qilish vazirligi himoyalangan hududlar bo‘yicha direktor Pedro Cunha e Menezesning ta‘kidlashicha, odamlar faqat bilgan narsalarini himoya qiladi, shuning uchun yo‘llar bu bilimni berish vositasi hisoblanadi.
Hozirgi kunda Braziliyada rasmiy ravishda tan olingan 22 ta uzoq masofali piyoda yo‘li mavjud bo‘lib, ularning umumiy uzunligi 7,000 kilometrni tashkil etadi. Bundan tashqari, yuzlab qisqa yo‘llar ham standart belgilarni qo‘llaydi. Menezesning aytishicha, yangi yo‘llar har kuni paydo bo‘lmoqda, bu jarayon fuqarolik jamiyati va mahalliy hamjamiyatlar tomonidan boshlanganligi sababli sekin, ammo mustahkam rivojlanmoqda.
Yo‘l mahalliy iqtisodiyotga ham ijobiy ta‘sir ko‘rsatmoqda. Masalan, São João da Fronteira munitsipalitetida mahalliy aholi ikkinchi darajali yo‘l yaratib, sayyohlarni qadimiy tosh o‘ymakorliklari va karnavba palmalari atrofiga olib boradigan belgilarni o‘rnatdi. Darlene Glória Fausto kabi mahalliy rahbarlar bu yo‘lning madaniy va iqtisodiy ahamiyatini ta‘kidlaydi, chunki u turizm orqali daromad olish imkoniyatlarini kengaytiradi.
Ubajara bog‘i direktori Diego Rodrigesning ta‘kidlashicha, yo‘l fermerlarga o‘rmonni himoya qilish orqali daromad olish mumkinligini ko‘rsatadi, bu esa kichik dehqonchilik bilan bog‘liq muammolarni kamaytirishga yordam beradi. Mahalliy yo‘lboshchi Francisco Welio Gomes bog‘ yaratilgandan keyin hamjamiyatlar va muhofaza organlari o‘rtasidagi munosabatlarning yaxshilanganini qayd etadi.
Menezesning so‘zlariga ko‘ra, yo‘llar atrof-muhitni muhofaza qilishning yagona yechimi emas, lekin ular turizmni boshqarish orqali ijobiy natijalarga erishish mumkin. Braziliya bu sohada yolg‘iz emas – Gretsiya, Ruminiya, Livan va Iordaniya kabi mamlakatlar ham yo‘llarni rivojlanish va muhofaza vositasi sifatida qo‘llamoqda.

В северо-восточном регионе Бразилии открылась новая пешеходная тропа под названием Caminhos da Ibiapaba. Этот маршрут протяженностью 186 километров проходит по путям, которые использовались торговцами в XIX веке. Тропа пересекает три различных биома – тропический атлантический лес, сухую Каатингу и биоразнообразную саванну Серрадо, начинаясь в национальном парке Убажара и заканчиваясь в национальном парке Сете Сидадиш.
В рамках политики правительства, запущенной в 2018 году, установлены стандартизированные знаки – черные и желтые следы – с целью увеличения доступа к национальным паркам, развития местной экономики и лучшего сохранения окружающей среды. Как отмечает директор по охраняемым территориям министерства окружающей среды Педро Кунья э Менезес, люди защищают только то, что знают, поэтому тропы служат инструментом для предоставления этих знаний.
В настоящее время в Бразилии официально признаны 22 дальние пешеходные тропы общей протяженностью 7 000 километров. Кроме того, сотни более коротких маршрутов также используют стандартные знаки. По словам Менезеса, новые тропы появляются каждый день, и этот процесс, инициированный гражданским обществом и местными сообществами, развивается медленно, но устойчиво, создавая чувство принадлежности.
Тропа также оказывает положительное влияние на местную экономику. Например, в муниципалитете Сан-Жуан-да-Фронтейра местные жители создали вторичный маршрут, установив знаки, которые ведут туристов к древним наскальным рисункам и карнаубским пальмам. Местные лидеры, такие как Дарлен Глория Фаусто, подчеркивают культурное и экономическое значение тропы, поскольку она расширяет возможности для получения дохода через туризм.
Как отмечает директор парка Убажара Диего Родригес, тропа показывает фермерам, что они могут получать доход, защищая лес, что помогает снизить проблемы, связанные с мелким сельским хозяйством. Местный гид Франсиско Велио Гомес отмечает улучшение отношений между сообществами и органами охраны природы после создания парка.
По словам Менезеса, тропы не являются панацеей для сохранения природы, но при надлежащем управлении туризмом они могут дать положительные результаты. Бразилия не единственная страна, использующая тропы в качестве инструмента развития – такие страны, как Греция, Румыния, Ливан и Иордания, также применяют их для сохранения и развития сельских районов.