Avstraliyaning mashhur radio boshlovchisi Jackie Henderson o'zining 'Kyle va Jackie O' shousidan chiqib ketgani haqidagi mish-mishlarga javob berdi. U o'z bayonotida: 'Men juda xafa bo'ldim, chunki o'tgan hafta sodir bo'lgan voqealar va shouning tugashi mumkinligi meni ham, boshqalarni ham hayratda qoldirdi', dedi.
Hendersonning bu bayonoti Avstraliya Radio Tarmog'i (ARN) kompaniyasining oldingi bayonotiga zid kelmoqda. ARN kompaniyasi Henderson 'Kyle Sandilands bilan ishlashni davom ettira olmasligini' aytgani va uning shartnomasi bekor qilinganini e'lon qilgan edi. Kompaniya shuningdek, Sandilandsga 'jiddiy qoidabuzarlik' ayblovi qo'yilganini va shou darhol efirdan olib tashlanganini ma'lum qilgan.
Henderson o'zining chiqish sabablarini aniqlamagan bo'lsa-da, u ommaviy axborot vositalarida tarqalgan 'noto'g'ri ma'lumotlar' haqida gapirdi. Uning so'zlariga ko'ra, u 'ishdan ketmagan yoki iste'foga chiqmagan'. Henderson bu masalani huquqiy yo'l bilan hal qilishni rejalashtirayotganini aytdi, lekin da'vo qaysi tomonga qaratilganligini aniqlamadi.
Voqealar ikki hafta oldin boshlangan, Sandilands Hendersonning astrologiyaga qiziqishini masxara qilganida. Henderson bu holatdan juda xafa bo'lgan va keyingi hafta ishga qaytmagan. ARN kompaniyasi 10 kun o'tgach, shouni to'xtatgan. Henderson: 'Hozirgi ommaviy axborot vositalaridagi hikoya haqiqatni aks ettirmaydi va bu qanday rivojlanganini ko'rish juda qalbni ezdi', dedi.
Har bir boshlovchi 2023 yilda 10 yillik shou uchun rekord darajadagi 100 million dollarlik shartnoma imzolagan. Sandilands hozirda ARN bilan shartnoma ostida, lekin 14 kunlik diskvalifikatsiyaga uchragan. U o'zining 'qoidabuzarligini' qanday tuzatishini ko'rsatishi kerak, aks holda uning shartnomasi bekor qilinishi mumkin. Shu bilan birga, radioeshittirish regulyatori KIIS tarmog'iga qo'shimcha litsenziya shartlarini joriy qilishi kutilmoqda, chunki ular o'tgan yili shouda 'vulgarlik' va 'chuqur haqoratli' kontentni efirga uzatgan.

Известная австралийская радиоведущая Джекки Хендерсон высказалась по поводу слухов о её уходе из шоу 'Кайл и Джекки О'. В своём заявлении она сказала: 'Я глубоко опечалена событиями прошлой недели и возможностью завершения шоу. Это стало шоком для меня, как и для всех остальных'.
Заявление Хендерсон противоречит объяснению, данному ранее на этой неделе материнской компанией вещателя, Australian Radio Network (ARN), которая заявила, что Хендерсон 'уведомила, что она не может продолжать работать с г-ном Кайлом Сэндилендсом', и её контракт был расторгнут. Компания также сообщила, что шоу было снято с эфира, а Сэндилендсу предъявлено обвинение в 'серьёзном проступке'.
Хендерсон не уточнила причины своего ухода, но упомянула о 'распространённой дезинформации' в СМИ. По её словам, она 'не увольнялась и не уходила в отставку'. Хендерсон заявила, что планирует решить этот вопрос через правовые каналы, но не конкретизировала, против кого направлен её иск.
Инцидент начался две недели назад, когда Сэндилендс высмеял интерес Хендерсон к астрологии. Хендерсон была глубоко расстроена и не вернулась на работу на следующей неделе. Через 10 дней ARN приостановила шоу. Хендерсон отметила: 'Текущий медийный нарратив не отражает того, что произошло на самом деле, и было truly heartbreaking видеть, как это разворачивалось'.
Каждый ведущий подписал рекордный контракт на 100 миллионов долларов в 2023 году на десятилетие утренних шоу. Сэндилендс технически всё ещё находится по контракту с ARN, но отстранён на 14 дней из-за 'серьёзного проступка'. Ему необходимо показать, как он 'исправит' предполагаемое нарушение 'сервисного соглашения', в противном случае его контракт будет расторгнут. Кроме того, регулятор вещания рассматривает вопрос о введении дополнительных условий лицензии для сети KIIS из-за прошлогодних нарушений, связанных с 'вульгарным' и 'глубоко оскорбительным' контентом в шоу.