Tailandda yashovchi kriptovalyuta investor va siyosiy donor Kristofer Harborne Guardian gazetasiga bergan intervyusida, Reform UK partiyasiga 12 million funt sterling miqdorida mablagʻ ajratganidan soʻng, endi bu partiyaning Konservativ partiya bilan kelishuviga qiziqmasligini aytdi. Harborne bu haqda elektron pochta orqali bergan bayonotida: "Avval bu mumkin edi, lekin endi bunday emas" deb taʼkidladi.
Manbalarning xabar berishicha, Harborne ilgari Nigel Farajni ikki partiya oʻrtasidagi kelishuvni ochiq qoldirishga undagan, ammo bu pozitsiya oʻzgargan. Harborne shuningdek, Buyuk Britaniyada kriptovalyutalar tartibga solinishi kerakligiga ishonishini bildirdi. Faraj esa oʻz navbatida, mamlakatda kriptovalyutalarni kengroq qoʻllashni targʻib qilgan va Bank of England rahbari Endryu Beyliga bu borada "biroz sekin harakat qilayotganini" aytgan.
Reform UK partiyasi Buyuk Britaniyani kriptovalyuta uchun "yetakchi markaz"ga aylantirish va uning boʻyicha kapital daromad soligʻini asosiy stavka 18% yoki yuqori stavka 24% dan 10% gacha pasaytirishni vaʼda qilgan. Harborne Farajning uning xayriyalari uchun hech qanday qaytarilmasligi haqidagi soʻzlarini "toʻgʻri" deb tan oldi.
Harbornening boyligining katta qismi kriptovalyuta sarmoyalaridan kelib chiqadi, jumladan, u Tether stablecoinining 12% ulushiga ega va uning Bitfinex almashinuvida ham ulushi bor. U shuningdek, AML Global aviatoplanish yoqilgʻisi kompaniyasiga asos solgan va Britaniya mudofaa kompaniyasi QinetiQda aktsiyador hisoblanadi. U Buyuk Britaniyada tugʻilgan, ammo Tailand fuqaroligini ham olgan va Chakrit Sakunkrit nomi bilan ham tanilgan.
Harbornening soʻnggi xayriyasi – noyabr oyidagi 3 million funt sterling – payshanba kuni oshkor qilindi. Saylov komissiyasi maʼlumotlariga koʻra, u avvalroq avgust oyida 9 million funt sterling ajratgan. Bu xayriyalar Reform UK partiyasining mablagʻ yigʻish harakatlarini boshqa yirik partiyalardan ancha oldinga olib chiqdi: oʻtgan yilning soʻnggi uch oyida partiya 5,5 million funt sterling olgan, bu esa Leyboristlar partiyasining 1,9 million, Konservativlarning 2,4 million va Liberal Demokratlarning 1,3 million funt sterlinglaridan yuqori.
YouGov soʻrov kompaniyasining maʼlumotlariga koʻra, Reform UK hozirda Buyuk Britaniyada siyosiy soʻrovlarda yetakchilik qilmoqda, ammo uning mashhurligi biroz pasaygan: oʻtgan yil kuzida 29% dan bu yilning fevral oyida 23% gacha tushgan. Harborne ilgari Konservativ partiyaga ham mablagʻ ajratgan va sobiq bosh vazir Boris Jonsonning shaxsiy idorasiga 1 million funt sterling bergan.

Криптовалютный инвестор и политический донор Кристофер Харборн, проживающий в Таиланде, заявил газете Guardian, что после пожертвования 12 миллионов фунтов стерлингов партии Reform UK он «больше не заинтересован» в сделке между этой партией и Консервативной партией перед следующими всеобщими выборами. В электронном заявлении Харборн подчеркнул: «Раньше это было возможно, но теперь это не так».
По данным источников, знакомых с переговорами, Харборн ранее хотел, чтобы Найджел Фараж сохранял открытость к пакту между двумя партиями, но эта позиция изменилась. Харборн также выразил убеждение, что «криптовалюта должна регулироваться в Великобритании». Фараж, в свою очередь, активно выступает за более широкое внедрение криптовалют в стране, заявив в прошлом году на встрече с управляющим Банка Англии Эндрю Бейли, что центральный банк «движется слишком медленно» в этом вопросе.
Партия Reform UK пообещала превратить Великобританию в «ведущий хаб» для криптовалют и снизить налог на прирост капитала с них с базовой ставки 18% или повышенной 24% до 10%. Харборн подтвердил, что Фараж «прав», говоря, что он не просил ничего взамен за свои пожертвования.
Значительная часть состояния Харборна происходит от инвестиций в криптовалюты, включая 12%-ную долю в стейблкоине Tether, который привязан к доллару США, а также долю в связанной бирже Bitfinex. Он также основал компанию по авиационному топливу AML Global и является акционером британской оборонной компании QinetiQ. Родившийся в Великобритании, Харборн также известен под тайским именем Чакрит Сакункрит и получил гражданство Таиланда.
Последнее пожертвование Харборна – 3 миллиона фунтов стерлингов в ноябре – было раскрыто в четверг. По данным Избирательной комиссии, ранее он пожертвовал 9 миллионов фунтов в августе. Эти взносы значительно опередили сборы других крупных партий: за последние три месяца прошлого года Reform UK получила 5,5 миллиона фунтов, в то время как Лейбористская партия – 1,9 миллиона, Консервативная – 2,4 миллиона, а Либеральные демократы – 1,3 миллиона фунтов.
Согласно данным опросов YouGov, Reform UK в настоящее время лидирует в политических опросах Великобритании, но её популярность несколько снизилась: с пика в 29% осенью прошлого года до 23% в этом месяце. Харборн ранее также жертвовал деньги Консервативной партии и 1 миллион фунтов в частный офис бывшего премьер-министра Бориса Джонсона после его ухода из правительства.
Масштаб пожертвований Харборна возродил вопросы о необходимости ограничения взносов от частных лиц или компаний. Старшие депутаты от Лейбористской партии также призвали к срочному запрету политических пожертвований в криптовалюте после того, как Избирательная комиссия согласилась разрешить такие взносы. По словам Фаража, Reform UK стала первой партией, принявшей пожертвования в цифровой валюте осенью прошлого года.