Eron bilan mojaro sababli neft narxi har bir barrel uchun $90 dan oshib, COVID-19 pandemiyasidan beri eng yuqori haftalik o‘sishni qayd etdi. Bu global inflyatsiyaning yangi ko‘tarilishiga tahdid solmoqda. Kuvayt baʼzi konlarda neft qazib olishni to‘xtatgani haqidagi xabarlar Brent neft narxini juma kuni $91.89 gacha ko‘tardi, bu 2024-yil aprelidan beri eng yuqori ko‘rsatkich bo‘lib, urush boshlanishidan oldingi $72.50 dan ancha yuqori.
Xalqaro standart narx AQSh-Isroilning Eron hujumidan keyin 25% dan ortiq oshdi, bu 2020-yil 3-aprel haftasidan beri eng katta haftalik sakrash. Endi Yaqin Sharqda kengroq saqlash inqirozi haqida qo‘rquvlar o‘sib bormoqda, bu dunyoning eng yirik neft ishlab chiqaruvchilarini qazib olishni to‘xtatishga majbur qilishi mumkin. Kpler maslahatchilarining maʼlumotlariga ko‘ra, Saudiya Arabistoni va Birlashgan Arab Amirliklaridagi saqlash inshootlari 20 kun ichida chegarasiga yetishi mumkin, bu yana to‘xtatishlarga olib kelishi mumkin.
Qatarning energetika vaziri Saad al-Kaabi urush davom etsa, barcha Fors ko‘rfazi energiya eksportchilari haftalar ichida ishlab chiqarishni to‘xtatishi va neft narxi $150 gacha ko‘tarilishi mumkinligini bashorat qildi. U Financial Times gazetasiga bergan intervyusida, urush darhol tugasa ham, Eron dron hujumi muhim terminalga zarar yetkazganligi sababli, Fors ko‘rfazi davlatining suyuq tabiiy gaz eksportini tiklash uchun „haftalardan oylargacha“ vaqt ketishini aytdi. Qatar global LNG eksportining taxminan 20% ini taʼminlaydi.
Britaniya o‘zining umumiy gaz taʼminotining faqat 2% ini Qatardan oladi, ammo Buyuk Britaniya gaz bozoridagi narxlar bu hafta uch yillik eng yuqori darajaga ko‘tarildi, chunki yetkazib berishlar tezda tiklanmasa, Yevropa Osiyodagi xaridorlar bilan raqobatlashish uchun qo‘shimcha to‘lov to‘lashi kerak bo‘lishi mumkin. Eronning Islom inqilobi qo‘riqchilari korpusi G‘arb tankerlarini „yoqib yuborish“ bilan tahdid qildi, bu bo‘g‘oz dunyo nefti va LNG ning beshdan bir qismi uchun muhim savdo yo‘lidir.
Bozor Tramp maʼmuriyatining tankerlar uchun sug‘urta va harbiy hamrohlik taklifini ishonchsiz deb qabul qildi, deb FP Markets bosh bozor tahlilchisi Aaron Hill aytdi. Lloydʼs List maʼlumotlariga ko‘ra, Fors ko‘rfazida kamida 600 ta kemalar, jumladan 15 ta LNG tashuvchisi va 195 ta neft tankeri mavjud. Gaz bozoridagi yuqori narxlar Buyuk Britaniya hukumat obligatsiyalari narxlariga zarba berib, inflyatsiya qo‘rquvlarini kuchaytirdi, bu besh va o‘n yillik obligatsiyalar bo‘yicha foiz stavkalarini 2022-yil sentyabrdan beri eng katta haftalik sakrashga yo‘naltirdi.
Buyuk Britaniyada foiz stavkalarini pasaytirish umidlari bu hafta zaiflashdi; pul bozorlari buni endi faqat 15% ehtimol deb ko‘rmoqda, bu o‘tgan haftadagi 80% dan past. Yevrozona hukumat obligatsiyalari narxlari ham bu hafta tushdi, bu foiz stavkalarini o‘tgan yil martidan beri eng katta haftalik o‘sishga yo‘naltirdi. Pul bozorlari endi Yevropa Markaziy Banki tomonidan yil oxirigacha foiz stavkasini ko‘tarishni deyarli to‘liq narxlamoqda.
Fors ko‘rfazi mintaqasidan energiya importiga tayanadigan Osiyo-Tinch okeani mamlakatlaridagi fond bozorlari COVID-19 pandemiyasi boshlanganidan beri eng yomon haftani boshdan kechirdi. Buyuk Britaniyada FTSE 100 indeksi 5% dan ortiq tushdi, bu 2025-yil aprelidan beri eng yomon hafta bo‘lib, Donald Tramp global tariflar eʼlon qilganda edi. Pan-Yevropa Stoxx 600 indeksi ham hafta davomida 5% dan ortiq tushdi. Aviakompaniya aktsiyalari og‘ir haftani boshdan kechirdi: British Airways kompaniyasi IAG 12% dan ortiq tushdi, Wizz Air esa o‘z qiymatining beshdan bir qismini yo‘qotdi.

Конфликт с Ираном привел к росту цены на нефть выше $90 за баррель, что стало самым высоким недельным приростом со времен пандемии COVID-19 шесть лет назад, угрожая новым всплеском глобальной инфляции. Сообщения о том, что Кувейт начал сокращать добычу нефти на некоторых месторождениях из-за нехватки места для хранения, подняли стоимость барреля Brent до $91,89 в пятницу – это самый высокий уровень с апреля 2024 года и значительный рост по сравнению с примерно $72,50 до начала войны.
Цена международного эталона выросла более чем на 25% после атаки США и Израиля на Иран на прошлой неделе, что стало самым большим недельным скачком с недели по 3 апреля 2020 года. Теперь растут опасения по поводу более широкого кризиса хранения на Ближнем Востоке, который может вынудить крупнейших мировых производителей нефти остановить добычу. По данным консультантов Kpler, хранилища в Саудовской Аравии и ОАЭ могут достичь предела в течение 20 дней, что потенциально приведет к дальнейшим остановкам. Это считается крайней мерой для производителей, поскольку дорогостоящий процесс перезапуска может занять недели, усиливая давление на рынки.
Опасения усугубились заявлением министра энергетики Катара, который предсказал, что если война продолжится без снижения, все экспортеры энергии из стран Персидского залива остановят производство в течение недель, а нефть поднимется до $150 за баррель. Саад аль-Кааби заявил Financial Times, что даже если война немедленно закончится, потребуются «недели или месяцы», чтобы государство Персидского залива возобновило экспорт сжиженного природного газа после того, как иранский удар дроном повредил важный терминал. Страна обеспечивает около 20% мирового экспорта СПГ.
Великобритания зависит от Катара только примерно на 2% от общего объема поставок газа, но цены на британском газовом рынке достигли трехлетних максимумов на этой неделе из-за опасений, что Европе, возможно, придется платить надбавку, чтобы конкурировать с покупателями в Азии за грузы газа, если поставки не возобновятся в ближайшее время. Корпус стражей исламской революции Ирана пригрозил «поджечь» любые западные танкеры, пытающиеся пройти через пролив, который обеспечивает жизненно важный торговый путь для примерно пятой части мировой нефти и СПГ. По данным Lloyd’s List, с начала ударов США и Израиля по Ирану в субботу 28 февраля было атаковано не менее девяти судов в заливе.
Рынок остался не убежден попыткой администрации Трампа успокоить нервы, предложив страховку и военный эскорт для танкеров, которые решат пройти через узкий водный путь, как заявил главный рыночный аналитик FP Markets Аарон Хилл. По оценкам Lloyd’s List, в заливе находится не менее 600 судов, включая 15 газовозов СПГ и 195 нефтяных танкеров. Рекорды на газовом рынке подогрели опасения инфляции, что ударило по ценам на британские государственные облигации, направив доходности – процентные ставки по долгу – по пяти- и десятилетним облигациям на путь к самому большому недельному скачку со времен «мини-бюджета» тогдашнего премьер-министра Лиз Трасс в сентябре 2022 года.
Надежды на снижение процентных ставок в Великобритании в этом месяце ослабли в течение недели; денежные рынки теперь видят в этом всего 15% вероятность, по сравнению с 80% на прошлой неделе. Цены на государственные облигации еврозоны также упали на этой неделе, направив доходности на путь к самому большому недельному росту с марта прошлого года. Денежные рынки теперь почти полностью учитывают повышение ставки Европейским центральным банком к концу этого года.
Тем временем фондовые рынки стран Азиатско-Тихоокеанского региона, которые зависят от импорта энергии из региона Персидского залива, пережили худшую неделю с начала пандемии COVID-19 шесть лет назад. В Великобритании индекс акций FTSE 100 упал более чем на 5%, что стало худшей неделей с апреля 2025 года, когда Дональд Трамп объявил о всеобъемлющих глобальных тарифах. Паневропейский индекс Stoxx 600 также упал более чем на 5% за неделю. Акции авиакомпаний пережили тяжелую неделю: IAG, материнская компания British Airways, упала более чем на 12%, а бюджетная авиакомпания Wizz Air потеряла около пятой части своей стоимости после предупреждения о прибыли в среду и прогноза, что кризис на Ближнем Востоке может сократить ее прибыль на €50 млн (£43 млн).