AQShning sobiq prezidenti Donald Trumpning ma'muriyati tomonidan amalga oshirilgan Venesueladagi amaliyot – mamlakat rahbari Nikolas Maduroni maxsus kuchlar yordamida ag'darib, uning o'rniga AQShga sodiq Delsi Rodrigesni hokimiyatga olib kelish – hozirda Eron uchun ham namuna sifatida ko'rib chiqilmoqda. Trump o'zining so'nggi intervyularida Eronning yangi rahbari tanlash jarayonida ham ishtirok etishni istaganini bildirdi, bu esa ekspertlar tomonidan amalga oshirish juda qiyin deb baholanmoqda.
Eron mutaxassislari, Trumpning bunday talabi mamlakat ichki ishlariga ochiq aralashuv sifatida qabul qilinmasligini ta'kidlaydilar. Eronning 1979-yilgi inqilobi, asosan, tashqi kuchlarning aralashuviga qarshi milliy g'azab natijasida yuzaga kelgan va o'shandan beri anti-Amerikanizm mamlakat hukumatining asosiy mafkurasiga aylangan. AQSh bilan diplomatik aloqalar 46 yildan beri uzilgan bo'lib, bu Venesuela bilan solishtirganda ancha murakkab vaziyatni ko'rsatadi.
Vashington shimolidagi Yaqin Sharq instituti Eron dasturi rahbari Aleks Vatanka, Trumpning o'zini Eron rahbariyat tanlashiga aralashish urinishini "g'ayritabiiy" deb atadi. Uning fikricha, mavjud shia militan islomchilarni AQShga sodiq rahbarlarga aylantirish, hatto to'liq rejim o'zgarishidan ham qiyinroq vazifa bo'lishi mumkin. Biroq, u, Ayatolloh Xomeniyning qolgan yaqin doirasida xorijiy razvedka xizmatlari bilan ishlaydigan shaxslar bo'lishi mumkinligini tan oldi.
Xalqaro inqirozlar guruhining katta Eron tahlilchisi Neysan Rafati, AQSh va Eronning qolgan hukumat a'zolari o'rtasida uzluksizlikni saqlash uchun umumiy manfaatlar bo'lishi mumkinligini aytdi, ammo bu ko'pchilik eronliklarning noroziligiga olib kelishi mumkinligi haqida ogohlantirdi. Uning so'zlariga ko'ra, eng yaxshi natija – o'zgarishni uzluksizlik doirasida amalga oshirish, ammo bu ikki qiyinchilikni keltirib chiqaradi: hukumat ichida o'zgarishni qabul qiladigan etarli ovozlar topish va ko'pchilik eronliklarni noroz qoldirish.
Janubiy Amerika mutaxassislari, Trumpning "Delsi modeli"ni takrorlash istagi uning Venesueladagi amaliyotning muvaffaqiyatidan jasorat topganligini aks ettiradi, deb hisoblaydilar. Biroq, sobiq Oq uy maslahatchisi Benjamin Gedan, Eronning Venesuelaga qaraganda ancha uzoqda va yaxshi qurollanganligidan tashqari, Trumpning janubiy Amerikadagi rejasi hatto u yerda ham muvaffaqiyatli bo'lganmi yoki yo'qmi, buni aytish uchun hali juda erta ekanligini ta'kidladi. Uning bashoratiga ko'ra, Yaqin Sharqdagi mojarolar e'tiborini chalg'itishi, hatto Maduroning vorislariga Trumpdan omon qolish va o'z hukmronligini uzaytirish imkoniyatini berishi mumkin.

Операция, проведенная администрацией бывшего президента США Дональда Трампа в Венесуэле – свержение лидера страны Николаса Мадуро с помощью спецназа и замена его лояльной США Дельси Родригес – в настоящее время рассматривается как модель для возможного применения в Иране. Трамп в своих последних интервью заявил о желании участвовать в выборе нового руководителя Ирана, что эксперты оценивают как крайне сложную для реализации задачу.
Иранские эксперты подчеркивают, что такое требование Трампа будет воспринято как грубое вмешательство во внутренние дела страны. Иранская революция 1979 года во многом была вызвана национальным возмущением внешним вмешательством, и с тех пор антиамериканизм стал стержнем идеологии иранского правительства. Дипломатические отношения с США прерваны уже 46 лет, что создает гораздо более сложную ситуацию по сравнению с Венесуэлой.
Глава иранской программы Института Ближнего Востока в Вашингтоне Алекс Ватанка назвал попытку Трампа вмешаться в выбор руководства Ирана «запредельно иллюзорной». По его мнению, превращение существующих шиитских исламистов в лояльных США лидеров может оказаться даже сложнее, чем полная смена режима. Однако он признал, что в оставшемся окружении аятоллы Хаменеи могут быть лица, сотрудничающие с иностранными разведслужбами.
Старший аналитик по Ирану Международной группы по кризисам Найсан Рафати отметил, что у США и оставшихся членов иранского руководства могут быть общие интересы в сохранении преемственности, но это рискует оттолкнуть большинство иранского населения. По его словам, наилучшим исходом для Вашингтона было бы обеспечение изменений в рамках преемственности, но это сталкивается с двумя проблемами: найти достаточно голосов внутри режима для принятия изменений и оставить многих иранцев недовольными сохранением статус-кво.
Специалисты по Южной Америке считают, что желание Трампа повторить «модель Дельси» отражает его воодушевление кажущимся успехом операции в Венесуэле. Однако бывший советник Белого дома Бенджамин Гедан подчеркивает, что помимо того, что Иран находится гораздо дальше и лучше вооружен, чем Венесуэла, еще слишком рано говорить, сработала ли авантюра Трампа даже в Южной Америке. По его прогнозу, отвлечение внимания конфликтом на Ближнем Востоке может даже помочь преемникам Мадуро пережить Трампа и продлить свое 27-летнее правление.