Avstraliyaning antisemitizm elchisi Jillian Segal, universitetlarni antisemitizm bilan kurashish bo‘yicha baholash jarayonini boshqarish uchun ochiq tender jarayonida beshta firma murojaatiga javob bermagach, Greg Cravenni tanladi. Hujjatlar shuni ko‘rsatadiki, Segalning idorasi dastlab uchta mustaqil konsalting firmasi va ikkita huquq firmasiga murojaat qilgan, ammo ularning barchasi tenderda qatnashishdan bosh tortgan.
Manbalarga ko‘ra, firmalarning universitet sektoridagi aloqalari tufayli manfaatlar to‘qnashuvi ularning taklif berishiga to‘sqinlik qilgan. Shundan so‘ng, Segalning idorasi rolni bajarish uchun beshta individual nomzod ro‘yxatini tuzgan. Konstitutsiyaviy huquqshunos va Avstraliya Katolik Universitetining sobiq rektori Greg Craven ushbu ro‘yxatda birinchi o‘rinda turgan, hujjatlar shuni ko‘rsatadiki, u birinchi bo‘lib murojaat qilingan, boshqalarga faqat u rad etsa murojaat qilinishi rejalashtirilgan.
Segal bu hisobot tizimini antisemitizmga qarshi kurashish uchun federal hukumatga taqdim etilgan keng qamrovli rejaning bir qismi sifatida ishlab chiqqan. U antisemitizmni “qulaylashtiradigan, imkon beradigan yoki unga qarshi chora ko‘rmaydigan” universitetlardan davlat mablag‘larini ushlab qolishni taklif qilgan. Hujjatlarga ko‘ra, Ichki ishlar vazirligining yordamchi kotibi o‘tgan oktabr oyida Segalning bosh kotibiga elektron xat yuborgan, unda “qanday qilib ma’lum bir shaxs tanlanganligi va ularning zarur ko‘nikmalarni ta’minlash qobiliyatini asoslash” uchun “kuchli va yaxshi hujjatlashtirilgan biznes ishi” talab qilingan.
Segalning bosh kotibi javoban, ikki hafta davom etgan asl tender “hech qanday rasmiy taklif” olmaganligini va ularning idorasining keyinchalik “jarayonni qayta o‘ylab ko‘rganini” tasdiqlagan. Ular: “Biz loyihani malakali, taniqli avstraliyalik tomonidan bir xil darajada bajarilishi mumkin deb hisoblaymiz. Odatda bunday shaxslar nafaqadagi sudyalar yoki universitet rektorlari bo‘ladi”, deb aytishgan. Ular Craven bilan boshlanadigan beshta shaxs ro‘yxatini taqdim etgan va “bu shaxslarning tabiati” tufayli ularning barchasiga bir vaqtda murojaat qilish va ularni “raqobatlashtirish” “noo‘rin” bo‘lishini aytishgan.
Uch hafta o‘tgach, Craven 232,466 dollarlik rol uchun Hamdo‘stlik shartnomasini olgan, uning muddati 2027-yil 30-iyungacha davom etadi. 2023-yilda Craven “The Australian” gazetasidagi maqolalarida Go8 universitetlarini “elitist”, “o‘z manfaatlarini ko‘zlovchi” va “ochko‘z” muassasalar deb ta’riflagan, ular “G‘arb tsivilizatsiyasini pastlatgan, antisemitizmni minimallashtirgan va trotskist talaba ittifoqlariga sig‘inishgan”. Bondi otishmasidan keyin u universitetlarni antisemitizmni “hurmatli” qilishning “asosiy omili” deb atagan va kampus norozilarini “mutant radikal guruhlar” deb nomlagan.
Milliy Oliy Ta’lim Ittifoqi (NTEU) rahbari Dr Alison Barnes, Cravenning “o‘z platformasidan foydalanib, u endi xolis baholashi kerak bo‘lgan aynan shu muassasalar va odamlarga hujum qilish uchun yillar sarflaganini” da’vo qilgan. U: “Biz yordamchi kotib bilan to‘liq roziyizmiz – bu tayinlash uchun kuchli, yaxshi hujjatlashtirilgan biznes ishi bo‘lishi kerak”, deb qo‘shimcha qilgan.
“Guardian Australia” tomonidan o‘tgan oy ko‘rilgan hujjatlar universitetlarning hisobot tizimi doirasida noroziliklar, lagerlar va bayroqlarni ko‘rsatishni qanday “hal qilishlari” bo‘yicha baholanadiganligini tasdiqlagan, bu tizim Bondi terror hujumidan keyin Albanese hukumat tomonidan qabul qilingan. Uning mezonlari baholanishi kerak bo‘lgan to‘rtta “ustuvor soha”ni o‘z ichiga oladi, jumladan, siyosatlar “kampus maydonlariga kirishni samarali hal qilishi, ochiq noroziliklarni tartibga solishi” talab qilinadi. Universitetlar, shuningdek, ularning “kampus va binolardagi barcha noroziliklar, lagerlar va bayroqlar, tasvirlar va reklama materiallarini ko‘rsatish”ga javoblariga qarab baholanadi. Birinchi hisobotlar may oyida universitetlarga taqdim etilishi kutilgan. Segal va Craven izoh berish uchun murojaat qilingan.

Специальный посол Австралии по борьбе с антисемитизмом Джиллиан Сигал назначила Грега Крейвена для руководства процессом оценки университетов после того, как пять фирм, к которым она обратилась в ходе открытого тендера, не ответили. Документы, опубликованные в соответствии с законами о свободе информации, показывают, что офис Сигал первоначально обратился к трем независимым консалтинговым фирмам и двум юридическим фирмам для потенциального проведения оценки австралийских университетов и того, насколько хорошо они справляются с антисемитизмом в кампусах, но все они отказались участвовать в тендере.
По имеющимся данным, конфликты интересов помешали фирмам подать заявки из-за их связей с университетским сектором. Впоследствии офис Сигал разработал короткий список из пяти индивидуальных кандидатов для этой роли. Крейвен, конституционный юрист и бывший вице-канцлер Австралийского католического университета, который регулярно пишет для News Corp's The Australian, возглавил этот список. Документы предполагают, что к нему обратились первым, а другие из списка должны были быть contacted только в случае его отказа.
Сигал разработала систему отчетности как часть широкомасштабного плана, представленного федеральному правительству для борьбы с антисемитизмом. Он предлагал удерживать государственное финансирование от университетов, которые «способствуют, позволяют или не действуют против антисемитизма». Согласно документам, помощник секретаря департамента внутренних дел отправил электронное письмо начальнику штаба Сигал в октябре прошлого года, в котором запрашивалось «сильное и хорошо документированное бизнес-обоснование», оправдывающее, как «конкретный индивидуум … был идентифицирован и предоставляющее обоснование, почему они … способны предоставить необходимые навыки».
Начальник штаба Сигал в ответ подтвердил, что первоначальный тендер, который длился две недели, не получил «официальных заявок», и ее офис впоследствии «пересмотрел процесс». Они заявили: «Мы … считаем, что проект может быть одинаково хорошо выполнен … квалифицированным, выдающимся австралийцем. Типичными индивидуумами были бы вышедшие в отставку судьи или вице-канцлеры университетов». Они предоставили список из пяти человек, начиная с Крейвена, и сказали, что учитывая «природу этих индивидуумов», было бы «неуместно» обращаться ко всем одновременно и заставлять их «конкурировать».
Три недели спустя Крейвен получил контракт Содружества на роль стоимостью 232 466 долларов, срок его полномочий продлится до 30 июня 2027 года. В 2023 году Крейвен описал университеты Go8 в The Australian как «элитистские», «эгоистичные» в одной колонке и как «жадные» учреждения, которые «пренебрегли западной цивилизацией, минимизировали антисемитизм и преклонились перед троцкистскими студенческими союзами» в другой. После стрельбы в Бонди он заявил, что университеты были «основным фактором в том, чтобы сделать антисемитизм уважаемым», и назвал протестующих в кампусах «мутантными радикальными группами».
Национальный союз высшего образования (NTEU), доктор Элисон Барнс, утверждает, что Крейвен «потратил годы, используя свою платформу для атак на самые институты и людей, которых он теперь должен оценивать беспристрастно». Она добавила: «Мы полностью согласны с помощником секретаря – должно быть сильное, хорошо документированное бизнес-обоснование для этого назначения».
Документы, просмотренные Guardian Australia в прошлом месяце, подтвердили, что университеты будут оцениваться по тому, насколько хорошо они «справляются» с протестами, лагерями и демонстрацией флагов в рамках системы отчетности, которая была принята правительством Албанезе после теракта в Бонди. Ее критерии определяют четыре «приоритетные области» для оценки, включая требование, чтобы политики «эффективно решали доступ к территории кампуса, регулировали уличные протесты». Университеты также будут оцениваться по их ответам на «все протесты, лагеря и демонстрацию флагов, изображений и рекламных материалов в пределах университетских кампусов и зданий». Первая часть отчетов ожидается к предоставлению университетам в мае. Сигал и Крейвен были approached для комментариев.