AQShning sobiq prezidenti Donald Trump Eron hukumatiga qarshi boshlangan qo‘shma AQSh-Isroil hujumlari to‘g‘risida keskin bayonot berdi. U o‘zining Truth Social platformasida: "Eron bilan shartsiz taslim bo‘lishidan boshqa hech qanday kelishuv bo‘lmaydi" deb yozdi. Bu e‘lon AQShning strategik bombardimonchilari Eron ustida parvoz qilayotgan va Isroilning Livandagi kuchli zarbalari bir milliondan ortiq odamni uylaridan qochishga majbur qilayotgan paytda keldi.
Isroil va AQSh rasmiylari mojaroni yanada kuchaytirish bilan tahdid qilishdi. AQSh mudofaa vaziri Pete Hegseth AQShning otish quvvati "keskin oshish arafasida" ekanligini aytdi. Isroil Qurolli Kuchlari bosh shtab boshlig‘i Eyal Zamir esa Isroil hujumining yangi bosqichiga o‘tayotganini va bu "hukumat va uning harbiy imkoniyatlarini yanada parchalashini" ta‘kidladi. Zamir: "Bizda ochiqlamoqchi bo‘lmagan qo‘shimcha syurprizlar bor" dedi.
Eron javob zarbasi sifatida Quvayt, Qatar, Saudiya Arabistoni, Bahraynga raketa va dronlar uchirdi, ular AQSh bazalari va neft quvurlari kabi fuqarolik infratuzilmasini nishonga olganga o‘xshaydi. Eronning Inqilobiy gvardiyasi Tel-Avivga raketa otganini va Isroildagi harbiy aerodrom va radar joylarini nishonga olganini e‘lon qildi. Shuningdek, ular Isroil va AQSh tajovuziga qarshi kurashish uchun yangi tashabbuslar va qurollarni tez orada joylashtirishga va‘da berdi.
Livanda, Isroil va Eron tomonidan qo‘llab-quvvatlanadigan Hizbulloh harakati o‘rtasidagi janglarning qayta kuchayishi fonida, Isroil armiyasi hozirgacha eng keng qamrovli ko‘chirish buyrug‘ini chiqarganidan so‘ng, yuz minglab odamlar janubiy Livandan va Bekaa vodiysidan qochmoqda. Isroil armiyasi janubiy Bayrutdagi Hizbulloh qal’asi bo‘lgan Dahiyaning 600 000 dan ortiq aholisiga "hayotingizni saqlang va darhol uylaringizni tark eting" degan ogohlantirish berdi. Qizil Xoch matbuot kotibi Hashem Osseiran vahima va chalkashlik manzaralarini tasvirlab, ko‘pchilikning hech qanday narsasiz va qayerga borishni bilmasdan piyoda qochayotganini aytdi.
Harbiy ma‘lumotlarga ko‘ra, Isroilning Bayrutdagi zarbalari Hizbulloh shtab-kvartirasi va dronlar saqlanadigan turar-joy binolarini, Eron esa qo‘mondonlik bunkerlari, raketa uchirish joylari va boshqa harbiy infratuzilmani nishonga olmoqda. AQSh Markaziy qo‘mondonligi boshlig‘i admiral Brad Cooper B-2 yashirin bombardimonchilarining Erondagi chuqur yashirilgan ballistik raketa uchirgichlariga o‘nlab 2000 funtlik "kiruvchi" bombalar tashlaganini aytdi. Shuningdek, dronlar uchun uchirish platformasi sifatida foydalanilgan katta Eron harbiy kemasi ham zararlangan va ehtimol cho‘kkan.
Mo‘tadil ma‘lumotlarga ko‘ra, mojaro davomida eng katta fuqarolik halok bo‘lishi Eron qizlar maktabiga havo hujumi natijasida yuz berdi, bu 100 dan ortiq o‘quvchining hayotiga zomin bo‘ldi. Reuters xabar berishicha, AQSh harbiy tergovchilari ehtimol AQSh kuchlari javobgar deb hisoblashadi, ammo hali yakuniy xulosaga kelishmagan. Mojaro Eron rasmiylariga ko‘ra kamida 1230 kishining, Isroilda esa o‘nlab kishining hayotiga zomin bo‘ldi, oltita AQSh askari halok bo‘ldi. Neft yetkazib berish buzildi, o‘n minglab reyslar bekor qilindi va xalqaro fond bozorlari tebranishlarga uchradi.

Бывший президент США Дональд Трамп сделал резкое заявление о совместном американо-израильском наступлении против иранских властей. На своей платформе Truth Social он написал: «С Ираном не будет никакой сделки, кроме БЕЗОГОВОРОЧНОЙ КАПИТУЛЯЦИИ». Это заявление прозвучало в то время, когда американские стратегические бомбардировщики действовали над Ираном, а интенсивные израильские удары по Ливану вынудили более миллиона человек покинуть свои дома.
Израильские и американские официальные лица угрожали дальнейшей эскалацией, поскольку Иран ответил новыми атаками по всему Ближнему Востоку. Министр обороны США Пит Хегсет заявил, что огневая мощь США «вот-вот резко возрастет», а начальник Генштаба Армии обороны Израиля Эяль Замир сказал, что Израиль переходит к новой фазе своего наступления, которая «еще больше разрушит режим и его военные возможности». Замир добавил: «У нас впереди дополнительные сюрпризы, которые я не намерен раскрывать».
Тегеран запустил ракеты и дроны по Кувейту, Катару, Саудовской Аравии, Бахрейну, по-видимому, нацелившись на американские базы и гражданскую инфраструктуру, включая нефтепроводы. Иранская Корпус стражей исламской революции заявил, что выпустил ракеты по Тель-Авиву после предыдущей волны взрывов, вызвавших пожар в жилом здании города. Также были атакованы военная авиабаза и радиолокационный объект в Израиле, и обещаны новые инициативы и оружие для противодействия израильской и американской агрессии.
В Ливане, где возобновились бои между Израилем и поддерживаемым Ираном исламистским движением «Хезболла», огромное количество людей находится в движении после того, как израильская армия издала самые масштабные на сегодняшний день приказы о перемещении и нанесла множественные удары по Бейруту. Сотни тысяч уже бежали от израильских ударов на юге страны и в долине Бекаа. Израильская армия предупредила жителей Дахие, оплота «Хезболлы» в южном Бейруте, где проживает более 600 000 человек, «спасать свои жизни и немедленно эвакуировать свои дома». Пресс-секретарь Красного Креста Хашем Оссеиран описал сцены паники и неразберихи, отметив, что многие бегут пешком, без вещей и без четкого понимания, куда идти.
По военным данным, израильские удары по Бейруту нацелены на жилые здания, используемые «Хезболлой» в качестве штаб-квартир и для хранения дронов, а в Иране — на командные бункеры, пусковые установки ракет и другую военную инфраструктуру. Глава Центрального командования США адмирал Брэд Купер сообщил, что бомбардировщики B-2 сбросили десятки 2000-фунтовых «проникающих» бомб на глубоко закопанные пусковые установки баллистических ракет внутри Ирана. Также был поражен крупный иранский военный корабль, использовавшийся как платформа для запуска дронов, возможно, потоплен.
Самая крупная единичная потеря гражданских жизней в конфликте, по сообщениям, произошла в результате авиаудара по иранской школе для девочек, в котором погибло более 100 учениц. По данным Reuters, американские военные следователи считают, что, вероятно, ответственность несут силы США, но окончательный вывод еще не сделан. По официальным данным, война унесла жизни не менее 1230 человек в Иране и около десятка в Израиле, шесть американских военнослужащих погибли. Поставки нефти нарушены, десятки тысяч рейсов отменены, международные фондовые рынки потрясены.