Shri-Lanka hukumati Eron harbiy-dengiz flotining IRIS Bushehr yordamchi kemasining 208 nafar ekipaj a'zosini evakuatsiya qildi. Bu hodisa AQSh suv osti kemasi tomonidan Eronning IRIS Dena harbiy kemasini cho'ktirilishi va undagi 84 dan ortiq dengizchining halok bo'lishidan bir kun o'tgach sodir bo'ldi.
Shri-Lanka prezidenti Anura Kumara Dissanayake mamlakat harbiy-dengiz kuchlarining Trincomalee portiga kirishga ruxsat berishini tasdiqladi. Kemaning portga kirish so'rovi dvigatel nosozligi bilan bog'liq ekanligi aytilgan. Biroq, Shri-Lanka hukumati ikkinchi Eron kemasining AQSh hujumiga uchraishi mumkinligidan xavotir olgan holda so'rovni ko'rib chiqish uchun bir necha soat sarfladi.
Dissanayake o'zining televizion bayonotida: "Biz bu mojaroda hech qaysi tomonga o'tmaymiz, lekin betarafligimizni saqlab, odamlarning hayotini saqlash uchun harakat qilmoqdamiz. Hech kim bunday urushda o'lishi kerak emas. Har bir hayot bir xil qadrlidir" dedi. U, shuningdek, Shri-Lankaning harakatlari "hech qanday davlatga nisbatan tarafkashlik yoki bo'ysunish emasligini" ta'kidladi.
Eron tashqi ishlar vaziri Abbos Aragchi AQSh hujumini "dengizda qilgan vahshiylik" deb atadi va AQSh bu hujumdan "achinishini" aytdi. Dena kemasi Hindiston dengiz flotining mehmoni sifatida xalqaro suvlarda ogohsiz holda hujumga uchragan edi.
Shri-Lanka harbiy-dengiz kuchlari va qirg'oq qo'riqlash xizmati Dena kemasidan chaqiruv olgan, ammo ular yetib kelganida kema cho'kkan va faqat yog' izi qolgan edi. Halok bo'lgan dengizchilarni qidirish operatsiyasi davom etmoqda, Galle shahridagi asosiy kasalxonada 32 nafar qutqarilgan eronlik davolanmoqda.
Mahalliy aholi hodisadan keyin qo'rquv hissi haqida gapirdi. Galle kasalxonasidagi morg bu falokat qurbonlarining ko'pligi tufayli to'lib ketish xavfi ostida, shuning uchun sovutilgan konteynerlar o'rnatilmoqda. Eron diplomatik vakillari voqea haqida izoh bermayapti, Shri-Lanka hukumati esa halok bo'lgan dengizchilarning jasadlarini qaytarishda yordam so'raganini tasdiqladi.

Правительство Шри-Ланки эвакуировало 208 членов экипажа вспомогательного судна ВМС Ирана IRIS Bushehr. Это произошло через день после того, как американская подводная лодка потопила иранский фрегат IRIS Dena, в результате чего погибло более 80 человек.
Президент Шри-Ланки Анура Кумара Диссанаяке подтвердил, что военно-морские силы страны разрешили судну зайти в порт Тринкомали. Запрос на заход в порт был связан с неисправностью двигателя, однако правительство Шри-Ланки несколько часов обсуждало этот запрос из-за опасений, что второе иранское судно может стать целью очередной атаки со стороны США.
Диссанаяке заявил в телевизионном обращении: "Мы не принимаем ничью сторону в этом конфликте, но, сохраняя нейтралитет, действуем для спасения жизней. Никто не должен погибать в такой войне. Каждая жизнь одинаково ценна". Он подчеркнул, что действия Шри-Ланки не являются "предвзятыми по отношению к какому-либо государству и не означают подчинения кому-либо".
Министр иностранных дел Ирана Аббас Арагчи назвал атаку США "зверством в море" и заявил, что США "горько пожалеют" об этом. Фрегат Dena, который был гостем военно-морских сил Индии, был атакован в международных водах без предупреждения.
Военно-морские силы и береговая охрана Шри-Ланки отреагировали на сигнал бедствия с фрегата Dena, но к их прибытию судно уже затонуло. Спасательная операция по поиску пропавших моряков продолжается, в главной больнице Галле лечатся 32 спасенных иранца.
Местные жители выразили страх после инцидента. Морг в больнице Галле рискует быть переполненным из-за масштабов катастрофы, и власти спешно устанавливают рефрижераторные контейнеры. Иранские дипломатические представители отказались комментировать происшествие, а правительство Шри-Ланки подтвердило запрос Ирана о помощи в репатриации тел погибших моряков.