Donald Trumpning Oq uyga 400 million dollarlik bal zalini qo‘shish rejasi bo‘yicha federal komissiya ovoz berishni keyingi oyga qoldirdi. Bu qaror minglab fuqarolarning salbiy fikr-mulohazalari tufayli qabul qilindi. Milliy poytaxtni rejalashtirish komissiyasi (NCPC) dastlab bu hafta oxirida yakuniy ovoz berishni rejalashtirgan edi, ammo komissiya raisi Will Scharf yig‘ilish boshida ovoz berish 2 aprelga qoldirilganini e’lon qildi va buning sababi sifatida jamoatchilikning katta miqdordagi fikrlarini ko‘rsatdi.
Yig‘ilishdan oldin komissiya loyiha bo‘yicha qabul qilingan 9 mingdan ortiq sahifalik jamoat fikrlarini e’lon qildi. Komissiya ma’lumotlariga ko‘ra, 35 mingdan ortiq odam yozma fikr bildirgan, ularning aksariyati Trumpning Oq uyning Sharqiy qanoti o‘rniga 90 ming kvadrat futlik zal qurish rejasiga qarshi chiqdi va o‘tgan oktabrda boshlangan Sharqiy qanotni buzishni qoraladi. Oq uy amaldorlari esa buzish uchun komissiyaning ruxsati kerak emasligini ta’kidlab, qurilish rejalarini tegishli komissiyalarga taqdim etishlarini aytdi.
New York Times tahliliga ko‘ra, taxminan 32 ming ta fikrning 98% dan ortig‘i loyihaga qarshi chiqqan, ko‘pchilik taklif qilingan dizaynni “ko‘pikli va arzon” deb ta’riflagan. Biroq, keyinchalik NBC xabar berishicha, Scharf ovoz berish kechiktirilgani haqidagi xabarlarni rad etib, komissiyaning “aprel oyining 2-sanasida yakuniy ovoz berish rejasi uzoq vaqtdan beri mavjud” ekanligini aytdi. Oq uy vakili ham komissiyaning “har doim” keyingi yig‘ilishida ovoz berishni niyat qilganini bildirdi.
Oq uy matbuot kotibi Karoline Leavitt New York Timesga bergan bayonotida salbiy fikrlar “Trumpdan aqldan ozgan liberallarning tashkil etilgan kampaniyasidan kelib chiqqan” va ularning “uslubi yoki didi yo‘q” deb ta’rifladi. Shu bilan birga, Trump NCPC komissiyasiga o‘z tarafdorlarini tayinlagan, bu loyihani ma’qullashga intilayotganini ko‘rsatadi. Komissiya rahbariyati o‘tgan hafta loyihani ma’qullashni tavsiya qilgan.
Tarixiy merosni saqlash guruhlari loyihani to‘xtatish uchun sudga murojaat qilgan. Milliy tarixiy merosni saqlash jamg‘armasi dekabr oyida federal da’vo qo‘zg‘atib, yangi zal qurilishini to‘sishni talab qildi, ular ma’muriyat Oq uyning qismlarini “hech qanday ko‘rib chiqmasdan” buzib, bir qancha qonunlarni buzganini ta’kidladi. Federal sud o‘tgan hafta qurilishni vaqtincha to‘xtatishni rad etdi, ammo jamoa o‘zgargan da’vo arizasini topshirishni rejalashtirmoqda.

Федеральная комиссия, рассматривающая план Дональда Трампа по добавлению бального зала стоимостью $400 млн к Белому дому, отложила ожидаемое голосование по проекту до следующего месяца после получения тысяч негативных общественных комментариев. Комиссия по планированию национального капитала (NCPC) должна была провести окончательное голосование в четверг, но председатель комиссии Уилл Шарф в начале заседания объявил, что голосование теперь состоится 2 апреля, сославшись на «большой объем общественного мнения», представленного в период общественного обсуждения.
Перед заседанием комиссия опубликовала более 9000 страниц общественных комментариев, полученных по проекту. Комиссия заявила, что более 35 000 человек представили письменные комментарии, причем большинство выступило против планов Трампа построить бальный зал площадью 90 000 кв. футов на месте Восточного крыла Белого дома и осудило снос Восточного крыла, начавшийся в октябре. В то время официальные лица Белого дома утверждали, что снос не требует одобрения комиссии, и заявили, что представят планы по любым строительным предложениям соответствующим комиссиям.
Недавний анализ New York Times показал, что более 98% из примерно 32 000 представленных комментариев выступили против плана, причем респонденты описывали предлагаемый дизайн как «безвкусный и дешевый». Позже в четверг NBC сообщила, что Шарф оспорил сообщения о задержке голосования по бальному залу, заявив, что план комиссии «давно предусматривал проведение окончательного голосования по этому проекту 2 апреля». Официальный представитель Белого дома также заявил, что комиссия «всегда» намеревалась проголосовать на своем следующем собрании.
Пресс-секретарь Белого дома Каролин Ливитт в заявлении для New York Times заявила, что негативные комментарии по поводу бального зала «явно исходят от организованной кампании либералов, одержимых Трампом, у которых явно нет стиля или вкуса». Отложенное голосование происходит на фоне того, что Трамп назначил союзников на должности в комиссии NCPC, что указывает на попытки ускорить одобрение проекта.
Группы по сохранению исторического наследия подали в суд и пытались остановить проект. В декабре Национальный фонд сохранения исторического наследия подал федеральный иск, стремясь заблокировать строительство нового бального зала, утверждая, что администрация нарушила несколько законов, снося части Белого дома «без какого-либо рассмотрения». Федеральный судья отказался временно приостановить строительство на прошлой неделе, но группа заявила, что планирует подать измененный иск.