Yarim milliondan ortiq telefonning signali, jimlik va jamoaviy nafas olish to‘xtashi: bir lahzada 500 mingdan ortiq odam uysiz qoldi. Bayrut ko‘chalarida havoga otishmalar, vahimali telefon qo‘ng‘iroqlari va klakson tovushlari eshitilib, odamlar qochishni boshladi. Minglab odamlar mashinalarini tashlab, Isroil bombalari tez orada uylariga tushishini bilgan holda, dengizga qarab sekin yurishga majbur bo‘ldi.
Isroil armiyasi eng keng qamrovli ko‘chirish buyrug‘ini chiqardi, bu Bayrutning janubiy chekkalarini darhol bo‘shatishni talab qildi, bu hudud Manxettenning quyi qismi kattaligida. Juma kuni odatda jonli bo‘lgan bu hudud xaroba va yong‘inlar bilan qoplangan, odamlar o‘rnini vayronagarchilik egalladi. Bu Isroil tomonidan taqiqlangan yana bir Livan qismi edi; bir kun oldin Litani daryosining janubidagi butun mamlakat (taxminan 10%) ko‘chirish buyrug‘i ostiga olingan. Oilaviy WhatsApp chatlari Isroil harbiy matbuot kotibi tomonidan X platformasida tarqatilgan mashhur ko‘k xaritalar bilan to‘ldi, soat sayin ko‘proq shahar va mahallalar qizil rangda belgilandi.
Livan hukumati qochayotgan aholiga Bayrutdagi barcha boshpana joylarining to‘la ekanligini aytib, ularga kamida ikki soat shimolda joylar mavjud bo‘lgan joylarga borishni buyurdi. Xavfsizlik doirasi torayar, xavfsiz joy topish qiyinlashdi. 31 yoshli otа, Bayrutning janubiy chekkalaridagi Haret Hreik mahallasidan Ali Hamdan: "Odam uyini tark etganda, faqat bir nechta kiyim va ehtimol matras oladi. Barcha go‘zal xotiralar uyda, mahallada qoladi", dedi. Urush Livan aholisi oldingi urushdan keyin qayta qurishga ulgurmagan holda qaytdi.
Isroilning chegaradagi qishloqlar va Bayrutning janubiy chekkalariga juma kuni amalga oshirgan havo hujumlari 2024 yildagi vayronagarchiliklar ustiga qo‘shildi. Eron tarafdori guruh Hizbulloh dushanba kechasi yarim tunda Livan urushga qaytayotganini e‘lon qilib, Isroilga raketa salvosini otdi. Oylardan beri Hizbullohga qarshi kampaniyaga tayyorgarlik ko‘rgan Isroil bir soatdan kamroq vaqt o‘tgach, bombardimon bilan javob berdi. Bayrutda aholi keyingi nima bo‘lishini bilar edi; Hamdan ko‘chirish buyrug‘ini kutmasdan, darhol oilasini mashinaga o‘tqazib, dushanba kuni Bayrutning shimolidagi qishloqda kvartira topdi.
Juma ertalab bombardimon boshlanganda, butun binolar vayron qilindi va do‘konlar portlash kuchi bilan parchalandi. Poytaxt bo‘ylab aholi derazalarni sindirishning oldini olish uchoch ochiq qoldirdi; har bir Isroilning 26 zarbasi bilan shishalar ertalab davomida chayqaldi. Bayrutning janubiy chekkalaridagi munitsipalitet, Ghobeiri meri Ahmad al-Xasneh: "Vayronagarchilik jiddiy. Bu qasddan qilinganga o‘xshaydi. Butun binolar qulayapti", dedi. U qariyalar yoki harakat qiyinchiligi bo‘lgan odamlar evakuatsiya qilolmaganini va Livan davlatidan yordam olmaganini qo‘shdi.
Janubiy Livan va Bayrutning janubiy chekkalaridagi shia ko‘pchilik hududlaridan tashqarida, qalblar qotib qoldi. 2024 yildagi so‘nggi urushda Isroilning zarbalari sababsiz ko‘ringanda mavjud bo‘lgan hamdardlik yo‘qoldi. Bu safar, ko‘p Livanliklarning nazarida, Hizbulloh va uning tarafdorlari buni o‘zlariga tortdilar. Odamlar ko‘chirilganlardan shubha bilan qaradi, ularning eshiklarini yopib, boshpana izlovchilar Hizbullohning maxfiy a‘zolari bo‘lishi va vayronagarchilikni uylariga taklif qilishi mumkinligini asos qilib ko‘rsatdi.
Ba‘zi Isroil havo hujumlari Hizbulloh bilan aloqador ko‘chirilgan odamlarni boshpana qilgan uylarni nishonga oldi, bu strategiya Livan jamiyatida bo‘linish yaratish va shia jamoasini izolyatsiya qilish uchun mo‘ljallangan deb bir tahlilchi aytdi. Bayrutning janubi-sharqidagi xristian hududi, Hazmiehdagi mehmonxonaga seshanba kuni amalga oshirilgan zarba buni ko‘pchilikka isbotladi: mehmonxona xodimlari zarbadan oldin ko‘chirilgan oilalarni qabul qilgan edi. Asosiy xristian hududi, Ashrafiyedagi bir ijaraga beruvchi shia mahallasidan kelgan boshpana izlovchini rad etganini tasvirlab: "U o‘z ismini 'Bob' deb aytdi, go‘yo men uning shevasidan qayerdan ekanligini bilmasligim kerak edi", dedi.
Boshqalar vaziyatdan foydalanib, ijara haqini oshirdi. Ikki xonali kvartira uchun e‘lon olti oylik ijara haqini oldindan, 6000 AQSh dollarini talab qildi – bu Livanning kambag‘al aholisining ko‘pchiligi uchun yetib bo‘lmas miqdor. Bayrut va Livanning xristian hududlarida hayot odatdagidek davom etdi. Tungi klublar dam olish kunlari ochilishini aytdi, garchi kameralarga stikerlar yopishtiriladi va tadbirlar faqat taklifnoma asosida bo‘ladi, bitta klub ziyofatni "g‘azabni chiqarish" usuli sifatida reklama qildi.
Shu bilan birga, Hizbulloh janubiy Livanda jangni davom ettirdi, shimoliy Isroilni nishonga olgan raketa salvolarini va Isroil askarlari guruhlarini nishonga olishni e‘lon qildi. Katta Hizbulloh amaldori Mahmud Qmati Livan hukumati qurollarini topshirish va jangni to‘xtatish talabiga qarshi turib, Isroil bilan "ochiq urush"da ekanligini e‘lon qildi. Hizbullohning eng sadoqatli tarafdorlaridan tashqari hamma uchun, bu kurash yutqazilayotganga o‘xshardi. Hizbulloh juma kuni janubiy Livanda sakkiz nafar Isroil askarini yaralaganini maqtanayotganda, Isroil butun mamlakat bo‘ylab binolarni tekisladi. Isroil samolyotlari Tehron va orqaga uchdi, Quddus politsiyasi esa to‘sib qo‘yilgan Eron raketasidan olingan yengil jarohat uchun davolangan toshbaqa rasmini tvit qildi.
Livan sog‘liqni saqlash vazirligi juma kuni kamida 217 kishi o‘ldirilgan va 798 kishi yaralanganini, yuz minglab odamlar ko‘chirilganini, ularning soni hali hisoblanmaganini aytdi. Bombalar juma kechasi kechgacha, birin-ketin davom etdi. Hamdan: "Bu katta urushga aylandi – mavjudlik urushi. Bu yangi urush qiyinroq, shafqatsizroq bo‘ladi", dedi.

Звон полумиллиона телефонов, пауза и коллективный вздох: в одно мгновение более 500 000 человек остались без крова. На улицах Бейрута раздавались выстрелы в воздух, панические телефонные звонки и гудки, когда люди начали бежать. Тысячи бросили свои автомобили и начали медленный марш к морю, отчаянно пытаясь избежать израильских бомб, которые, как они знали, скоро упадут на их дома, независимо от того, были они в них или нет.
Израильская армия издала свой самый масштабный и всеобъемлющий приказ о перемещении, требуя немедленной эвакуации южных пригородов Бейрута, района размером с нижний Манхэттен. К пятнице обычно оживленный район превратился в город-призрак, толпы людей сменились обломками и пожарами от израильских бомбардировок. Это была еще одна часть Ливана, объявленная израильтянами запретной зоной; весь район к югу от реки Литани, примерно 10% территории Ливана, был поставлен под приказ о перемещении днем ранее. Семейные чаты в WhatsApp были заполнены печально известными синими картами, опубликованными пресс-секретарем израильской армии в X, с все большим количеством городов и районов, закрашенных красным цветом с каждым часом.
Ливанское правительство сообщило бегущим жителям, что все убежища в Бейруте переполнены, и приказало им направляться как минимум на два часа к северу, где есть свободные места. Круг безопасности сужался, найти безопасность становилось все труднее. 31-летний отец из района Харет-Хрейк в южных пригородах Бейрута Али Хамдан сказал: "Человек, покидающий свой дом, может взять с собой только немного одежды и, возможно, матрас. Все прекрасные воспоминания остаются в доме, в районе". Война вернулась в Ливан до того, как его жители успели восстановиться после предыдущей.
Израильские авиаудары по приграничным деревням и южным пригородам Бейрута в пятницу добавились к уже накопившимся завалам с 2024 года. Проправительственная группировка «Хезболла» объявила около полуночи в понедельник, что Ливан возвращается к войне, запустив залп ракет по Израилю. Подготовившись к кампании против «Хезболлы» в течение нескольких месяцев, Израиль ответил бомбардировками менее чем через час. В Бейруте жители знали, что будет дальше; Хамдан не стал ждать приказов о перемещении, немедленно посадил свою семью в машину и нашел им квартиру в деревне к северу от Бейрута в понедельник.
Когда рано утром в пятницу начался обстрел, целые здания были сровнены с землей, а витрины магазинов были взорваны ударной волной взрывов. Жители по всей столице оставляли окна открытыми, чтобы предотвратить их разрушение; стекла дрожали все утро с каждым из 26 ударов Израиля. Мэр муниципалитета Гобейри в южных пригородах Бейрута Ахмад аль-Хасне сказал: "Разрушения значительны. Кажется, это сделано намеренно. Целые здания разрушаются". Он добавил, что некоторые пожилые люди или люди с ограниченными возможностями не смогли эвакуироваться и, несмотря на его просьбы, он не получил помощи от ливанского государства в их спасении.
За пределами преимущественно шиитских районов южного Ливана и южных пригородов Бейрута, где поддержка «Хезболлы» распространена, но не монолитна, сердца ожесточились. Исчезло сочувствие, присутствовавшее во время последней войны в 2024 году, когда удары Израиля казались неспровоцированными. На этот раз, в глазах многих ливанцев, «Хезболла» и ее сторонники сами навлекли это на себя. Люди с подозрением относились к перемещенным лицам, закрывая перед ними двери с оправданием, что беженцы могут быть тайными членами «Хезболлы» и могут принести разрушение в их дома.
Некоторые израильские авиаудары поразили дома, укрывавшие перемещенных лиц, связанных с «Хезболлой», стратегия, которая, по словам одного аналитика, была направлена на разжигание раскола в ливанском обществе и изоляцию шиитской общины. Удар во вторник по отелю в Хазмие, христианском районе к юго-востоку от Бейрута, доказал это многим: персонал отеля принял перемещенные семьи до удара. Арендодатель в преимущественно христианском районе Ашрафие описал, как отказал беженцу из шиитского района: "Он сказал, что его зовут 'Боб', как будто я не мог определить по его акценту, откуда он", - усмехнулся мужчина.
Другие повысили арендную плату, воспользовавшись ситуацией. Объявление о двухкомнатной квартире требовало шестимесячной арендной платы авансом, 6000 долларов США - что недоступно для большинства обнищавшего населения Ливана. В христианских районах Бейрута и Ливана жизнь продолжалась нормально. Ночные клубы заявили, что откроются на выходных, хотя на камеры будут наклеены стикеры, а мероприятия будут проводиться только по приглашениям, причем один клуб рекламировал вечеринку как способ "выпустить пар".
Тем временем «Хезболла» продолжала сражаться на юге Ливана, объявляя о залпах ракет, нацеленных на северный Израиль, и о поражении групп израильских солдат. Высокопоставленный представитель «Хезболлы» Махмуд Камати заявил, что находится в "открытой войне" с Израилем, игнорируя требование ливанского правительства сдать оружие и прекратить боевые действия. Для всех, кроме самых ярых сторонников «Хезболлы», эта борьба казалась проигрышной. Пока «Хезболла» хвасталась, что ранила восьмерых израильских солдат на юге Ливана в пятницу, Израиль сравнял с землей целые здания по всей стране. Израильские самолеты летали в Тегеран и обратно, а полиция Иерусалима опубликовала в твиттере фотографию черепахи, получившей легкое ранение осколками перехваченной иранской ракеты.
Министерство здравоохранения Ливана заявило, что в пятницу погибло по меньшей мере 217 человек и 798 получили ранения, в то время как сотни тысяч были перемещены, и их число еще не подсчитано. Бомбы продолжали падать до поздней пятничной ночи, одна за другой. Хамдан сказал: "Это стало крупной войной - войной за существование. Эта новая война будет тяжелее, более жестокой".