Dorsetda bo‘lib o‘tgan to‘rt haftalik tergov sudida, 17 yoshli Katie Powell va 18 yoshli Jack Williamsning jasadlari tabiat qo‘riqxonasida topilgani e‘lon qilindi. Sudya Brendan Allen boshchiligidagi hakamlar hay’ati uch kunlik muhokamadan so‘ng, ikkala yoshning ham o‘z joniga qasd qilgani haqida xulosaga keldi.
Hakamlar hay’ati Katie va Jack o‘rtasidagi munosabatlarda Katie nazorat va majburlash qurboni bo‘lgan belgilarni aniqladi, ammo bu uning o‘limiga to‘g‘ridan-to‘g‘ri sabab bo‘lgani haqida xulosa chiqarmadi. Tergov jarayonida ma’lum bo‘lishicha, Dorset politsiyasi nazorat va majburlash haqidagi da’volardan xabardor bo‘lgan, ammo hech qanday chora ko‘rmagan. Sudya Allen Dorset politsiyasidan oiladagi zo‘ravonlik siyosati qanday tarqatilishi haqida tafsilotlar so‘radi, shuningdek, Warwickshire okrug kengashidan Katie bilan bog‘liq xavfsizlik ko‘rib chiqilgandan keyin qanday choralar ko‘rilgani haqida qo‘shimcha ma’lumot talab qildi.
Juftlik 2022-yil 19-yanvarda nopublik tasvirga ega bo‘lishda gumon qilinib hibsga olingan, ammo sudya ularga hech qanday ayblov qo‘yilmaganligini va Katie yoki ularning bolasi ushbu tasvirga oid emasligini ta’kidladi. Katie hibsdan keyin bolasini parvarish qilish xizmatiga berishga rozi bo‘lgan va garovga chiqarilgan, shart sifatida bolasi yoki Jack bilan aloqada bo‘lmasligi talab qilingan. U Warwickshiredagi oila a’zosi manziliga qaytgan, ammo o‘limidan oldin Dorsetga Jack bilan birga bo‘lish uchun qochib ketgan.
Hakamlar hay’ati Katiening bolasining olib ketilishi, gumon qilingan jinoyat va Jackdan ajralish istiqboli uning o‘z joniga qasd qilish qaroriga “hissa qo‘shgan” deb xulosa qildi. Jackning bolaligi muammoli bo‘lgan va u ilgari “bir necha marta” o‘z joniga qasd qilishga urinishgan, uning bolasi bilan aloqani yo‘qotishi “ko‘p azob-uqubat” keltirgan. Sud jarayonida Jack Katiega nisbatan past baho bergani, uni oila va do‘stlaridan ajratgani va mutaxassislar oldida qanday harakat qilish va nima deyish haqida ko‘rsatma bergani aytilgan.
Dorset politsiyasining yordamchi bosh komissari Steve Lyne politsiya o‘z harakatlarini ko‘rib chiqib, o‘rganish imkoniyatlarini aniqlaganini va ba’zi protokollarni yangilaganini aytdi. Politsiya sudyaning oiladagi zo‘ravonlik siyosati haqidagi so‘rovi bo‘yicha javobini ko‘rib chiqayotganini bildirdi. Warwickshire okrug kengashi esa izoh berish uchun murojaat qilingan.

На четырёхнедельном следственном слушании в Борнмуте присяжные установили, что 17-летняя Кэти Пауэлл и 18-летний Джек Уильямс покончили с собой после того, как их арестовали, а их младенца забрали в приёмную семью. Тела пары были обнаружены в природном заповеднике в Дорсете. После трёх дней обсуждения присяжные пришли к выводу, что Кэти из Уорикшира и Джек из Дорсета совершили самоубийство.
Присяжные отметили, что особенности отношений между Кэти и Джеком указывали на то, что она была жертвой контролирующего и принуждающего поведения, хотя не заключили, что это напрямую привело к её смерти. Следователь Брендан Аллен запросил у полиции Дорсета подробности о том, как распространяются её политики по борьбе с домашним насилием, после того как выяснилось, что полиция была уведомлена о заявлениях о принуждающем поведении. Аллен также попросил совет графства Уорикшир предоставить больше информации о мерах, принятых после проверки безопасности, связанной с Кэти.
На слушании сообщалось, что тела пары были найдены у водохранилища Ботенхэмптон недалеко от Бридпорта 25 января 2022 года. Оба были арестованы 19 января 2022 года по подозрению в хранении непристойного изображения. Следователь пояснил присяжным, что ни Кэти, ни ребёнок пары не были объектом предполагаемого изображения, и подчеркнул, что им не были предъявлены обвинения.
Присяжные пришли к выводу, что пара покончила с собой. Они заявили, что изъятие ребёнка, предполагаемое правонарушение и перспектива разлуки с Джеком «способствовали» решению Кэти покончить с собой. Слушание также выявило, что родственники Кэти выражали обеспокоенность контролирующим и принуждающим поведением, и она сообщила социальному работнику, что находится в таких отношениях. Присяжные отметили, что было проведено межведомственное стратегическое совещание, но полиция Дорсета не предприняла действий.
После ареста Кэти согласилась на помещение ребёнка в приёмную семью. Присяжные описали её как «уязвимую и в подавленном настроении». Она была освобождена под залог с условием не контактировать с ребёнком без согласия социальных служб или с Джеком. Кэти вернулась к родственнику в Уорикшире, но незадолго до смерти сбежала в Дорсет, чтобы быть с Джеком. Присяжные также установили, что у Джека было трудное детство, и он ранее «неоднократно» пытался покончить с собой, а потеря контакта с ребёнком после ареста вызвала у него «сильный стресс».
Помощник главного констебля полиции Дорсета Стив Лайн заявил, что полиция пересмотрела свои действия в расследовании для выявления возможностей для обучения и обновила некоторые протоколы. Полиция рассматривает ответ на запрос следователя о дополнительной информации о политиках по домашнему насилию. Совет графства Уорикшир был запрошен для комментариев.