Konservativ lord Piter Gummer (Lord Chadlington nomi bilan tanilgan) Lordlar palatasidan ketishini e'lon qildi. Bu qaror standartlar bo‘yicha komissar Martin Jelley tomonidan o‘tkazilgan tergovdan keyin qabul qilindi. Tergov shuni ko‘rsatdiki, Gummer 2020-yil aprel oyida o‘zining moliyaviy manfaatlari bo‘lgan kompaniyani hukumatga tibbiy himoya vositalari (PPE) yetkazib beruvchi sifatida tavsiya qilgani, sobiq sog‘liqni saqlash vaziri Mett Xenkok bilan aloqa o‘rnatgani va kompaniyaga qo‘shimcha maslahat bergani uchun lordlar xulq-atvor kodeksini besh marta buzgan.
Jelleyning xulosasiga ko‘ra, Gummerning harakatlari lordlar uchun belgilangan qoidani buzgan: "Lordlar o‘zlarining palatadagi a'zoligidan foydalanib, parlament maslahati yoki xizmatlari evaziga to‘lov yoki boshqa rag‘batlantirish olish yoki bunday kelishuvga rozi bo‘lishlari mumkin emas". Bundan tashqari, u oldingi ikki tergovga hammuomala qilmagani uchun "shaxsiy sharafiga amal qilmagan" deb topildi, bu esa yana ikkita standart buzilishini tashkil etdi.
Lordlar palatasining xulq-atvor qo‘mitasi Gummerning shikoyatini rad etib, unga 12 oylik diskvalifikatsiya jazosini qo‘lladi, bu lordlar uchun eng og‘ir jazolar qatoriga kiradi. Javoban, Gummer Lordlar palatasidan nafaqaga chiqish va Konservativ partiyani tark etish niyatini bildirdi. Uning tavsiyasi bilan SG Recruitment kompaniyasi (keyinchalik nomi o‘zgartirilgan) 2020-yilning bahorida hukumatning "VIP yo‘nalishi" orqali 50 million funt sterlinglik PPE shartnomalarini oldi, ammo kompaniya 2023-yil dekabr oyida 1,1 million funt sterling soliq qarzi bilan bankrot bo‘ldi va Sog‘liqni saqlash departamenti birinchi shartnoma bo‘yicha yetkazilgan PPE ni "foydalanishga yaroqsiz" deb rad etib, 24 million funt sterling to‘lagan edi.
Gummerning ishtiroki COVID-19 pandemiyasi davrida hukumatning PPE xaridlari bo‘yicha tanqidlarga uchragan "VIP yo‘nalishi" tizimining bir qismi sifatida ko‘rib chiqildi. Uning matnli xabarlari va elektron pochta yozishmalari, COVID-19 tergovi tomonidan e'lon qilingan, shuni ko‘rsatadiki, u Devid Kemerdan hukumatga murojaat qilish bo‘yicha maslahat so‘ragan va Kemerning yaqin do‘sti Endryu Feldmanning telefon raqamini olgan. Keyin u SG Recruitment egasi Devid Samnerga Feldman bilan bog‘lanish uchun elektron pochta yuborgan, ammo bu faktni oldingi ikki lordlar tergovlarida aytib bermagan.
Bu hodisa lordlar tizimidagi axloqiy standartlar va shaffoflik masalalarini yana bir bor ko‘rsatib berdi. Gummerning nafaqaga chiqishi uning uzoq yillik siyosiy faoliyatini yakunladi, u Konservativ partiyaning nufuzli a'zosi, partiya donor va sobiq bosh vazir Devid Kemerning yaqin do‘sti sifatida tanilgan. Tergov COVID-19 pandemiyasi davridagi hukumat xaridlari bo‘yicha davom etayotgan jamoat qiziqishini aks ettiradi, bu esa Britaniya siyosiy elitasida kengroq o‘zgarishlarni talab qilishi mumkin.

Консервативный пэр Питер Гаммер, известный как лорд Чадлингтон, объявил о своём уходе из Палаты лордов. Это решение последовало после расследования уполномоченного по стандартам Мартина Джелли, который установил, что Гаммер совершил пять нарушений кодекса поведения пэров. В апреле 2020 года он представил правительству компанию SG Recruitment, в которой имел финансовую заинтересованность, в качестве потенциального поставщика средств индивидуальной защиты (СИЗ) для NHS, вступил в контакт с тогдашним министром здравоохранения Мэттом Хэнкоком и давал дальнейшие советы компании.
Нарушения касались правила, запрещающего пэрам "извлекать выгоду из членства в палате, принимая или соглашаясь принять плату или иное поощрение в обмен на предоставление парламентских советов или услуг". Кроме того, Джелли установил, что Чадлингтон "не действовал в соответствии с личной честью", не сотрудничая с двумя предыдущими расследованиями, которые его оправдали. Комитет по поведению отклонил апелляцию Чадлингтона и поддержал 12-месячную дисквалификацию, что является одним из самых строгих наказаний для пэров.
В ответ Чадлингтон заявил, что уходит в отставку из Палаты лордов и покидает Консервативную партию. Компания SG Recruitment, небольшая убыточная фирма, получила контракты на СИЗ на сумму 50 миллионов фунтов стерлингов через "VIP-канал" тогдашнего консервативного правительства для политически связанных лиц. Однако, несмотря на государственные контракты, компания (позже переименованная) обанкротилась в декабре 2023 года с долгом в 1,1 миллион фунтов стерлингов перед HMRC, а Министерство здравоохранения и социального обеспечения полностью отвергло поставленные СИЗ по первому контракту как "непригодные к использованию", заплатив компании 24 миллиона фунтов.
Расследование стало третьим по счёту, проведённым уполномоченным Палаты лордов по стандартам в отношении участия Чадлингтона в представлении SG Recruitment правительству. Джелли начал его в марте прошлого года после жалоб группы "Семьи, потерявшие близких из-за COVID, за справедливость" (CBFFJ). Ранее Чадлингтон был оправдан в расследованиях 2022 и 2023 годов, но нынешнее расследование выявило, что он не сообщил о ключевом электронном письме, отправленном владельцу SG Recruitment Дэвиду Самнеру с представлением его Эндрю Фельдману, близкому другу бывшего премьер-министра Дэвида Кэмерона, который консультировал DHSC по закупкам СИЗ.
Этот случай подчёркивает проблемы с этическими стандартами и прозрачностью в британской политической системе, особенно в контексте скандалов вокруг "VIP-канала" во время пандемии COVID-19. Чадлингтон, влиятельный тори, донор партии и близкий друг Дэвида Кэмерона, завершил свою длительную политическую карьеру на фоне растущего общественного недовольства закупками правительства в кризисный период, что может привести к дальнейшим реформам в Палате лордов.