Sanaa, Yaman – Isroil va AQShning Eronga qarshi boshlagan hujumlari Yaqin Sharq mintaqasini tartibsizlikka solgan. Hujumlar Erondan boshlab Abu-Dabi, Doha, Kuvayt, Manama va Bayrut kabi arab shaharlariga tarqaldi. Bu harbiy keskinlik to‘lqinida bir nechta mamlakatlar zarar ko‘rgan bo‘lsa-da, Yaman, g‘alati tarzda, nisbatan tinch holatda qolmoqda.
Hutilar, Eronga ittifoqchi bo‘lgan va Yamanning shimoli-g‘arbiy qismida amaldagi hokimiyatni boshqaruvchi harakat, 2023-yil oktyabridan boshlab G‘azoga qarshi boshlangan urush davomida AQSh va Isroil nishonlariga qarshi takroriy hujumlar uyushtirgan. Biroq, 28-fevraldan boshlab AQSh-Isroilning Eronga hujumlari boshlanganidan beri bir hafta ichida hutilar o‘z yordamini faqat ritorika va hujumlarni qoralovchi ommaviy namoyishlar bilan chekladi.
Hutilarning bu mojarodan chetda qolishi qanchalik davom etishi noaniq. Tahlilchilarning fikricha, isyonchi guruhning aralashuvi hali ham mumkin va ularning hozirgi cheklangan harakatlari sabr strategiyasining bir qismidir. ACLED mojarolarini kuzatuvchi tashkilotning Yaman va Fors ko‘rfazi bo‘yicha katta tahlilchisi Luka Nevola Al Jazeeraga bergan intervyusida: “Hutilarning aralashuvi ehtimoli bor va bu bosqichma-bosqich oshiriladigan keskinlik shaklida bo‘lishi mumkin. Hozirgi bosqichda hutilarning asosiy ustuvorligi to‘g‘ridan-to‘g‘ri AQSh va Isroil javob hujumlaridan qochishdir”, dedi.
O‘tgan yilning avgust oyida Isroilning havo hujumlari Sanaada kamida 12 nafar yuqori martabali hutilar, jumladan Bosh vazir Ahmad ar-Rahavi va bosh shtab boshlig‘i Muhammad al-G‘umari halok bo‘ldi. Bu yo‘qotishlar guruhning AQSh va Isroil bilan kurash davrida boshdan kechirgan eng og‘ir yo‘qotishlardan biri edi. Bu voqea, o‘tgan yilgi boshqa hujumlar bilan birga, hutilar rahbariyatini o‘z nazorati ostidagi hududlarga og‘ir havo kampaniyasi xavfini oshirishdan ehtiyotkorroq va ehtiyotkor qildi.
Hutilar rahbari Abdul-Malik al-Husi bu hafta: “Yaman Islom Respublikasi Eron va musulmon eron xalqi bilan aniq birga turishini” bildirdi. U harbiy keskinlikka kelsak, “qo‘llar o‘q otish mexanizmlarida” ekanligini ta’kidlab, o‘z guruhining urushga aralashuvi har qanday vaqtda, vaziyatning rivojlanishiga qarab sodir bo‘lishi mumkinligini aytdi.
Yaman siyosiy sharhlovchisi Sodam al-Huraibining aytishicha, Yaman hutilari Eron talab qilsa, urushga kirishadi. Huraibi Al Jazeeraga bergan intervyusida: “Tehron barcha kartalarini bir vaqtning o‘zida ishlatmoqchi emas va hutilar guruhini kelgusi bosqich uchun saqlab qolishni maqsad qilgan. Menimcha, hutilarning urushga kirishi faqat vaqt masalasidir. Agar Isroil-AQShning Eronga hujumlari to‘xtamasa, yaman guruhi cheksiz kutib turmaydi. Hutilar Sanaada va o‘z nazorati ostidagi viloyatlarda urushga tayyorlanmoqda”, dedi.
Hutilar hali ham Qizil dengizda tartibsizlik yaratish qobiliyatiga ega – ular G‘azoni qo‘llab-quvvatlash kampaniyasi doirasida kemalarga qarshi takroriy hujumlar uyushtirgan – va Isroilga qarshi dron va raketalar otishi mumkin. Huraibi: “Bu harakat amalga oshishi mumkin va bu hutilar va Eron belgilagan vaqtga bog‘liq”, dedi. Nevola Huraibining fikriga qo‘shilib, “Endi barcha qarshilik o‘qlari (yoki Eronga ittifoqchi mintaqaviy guruhlar) to‘g‘ridan-to‘g‘ri hujum ostida bo‘lgani uchun Yamandan uzoq muddatli operatsion uzluksizlikni ta’minlash – va hutilar rejimini xavfsiz boshpana sifatida saqlab qolish – strategik ustuvorlikka aylangan bo‘lishi mumkin”, dedi.
Mesa Global Akademiyasining Yaman tadqiqotchisi va rezident bo‘lmagan stipendiyasi Adel Dashela aytishicha, hutilar hozirgi vaqtda rasman urush e’lon qilishni istamaydi, chunki ular o‘zlarini mustaqil fraksiya, Tehron ko‘rsatmalariga bo‘ysunmaydigan sifatida ko‘rsatmoqchi. Dashela Al Jazeeraga: “Amalda, guruh qarshilik o‘qining bir qismidir va urush unga yetib borishi mumkin. Hutilar rahbariyati hali vaziyat qanday rivojlanayotganini ko‘rishni kutmoqda. Ular AQSh-Isroilning Eronga urushiga aralashish haqida o‘ylab ko‘rilmagan qarorlar qabul qilishni istamaydi”, dedi.
Hutilar raketalar va dronlar bilan bir nechta nishonlarni urish qobiliyatiga ega. Nevola: “Agar mojaro davom etsa va hutilar to‘g‘ridan-to‘g‘ri hujumlar bilan tahdid qilinganini his qilsa, ular o‘z nishonlar to‘plamini kengaytirib, Isroil hududi, mintaqadagi AQSh harbiy kemalari va harbiy aktivlari, shuningdek Isroilning mintaqadagi hamkorlari, masalan, BAA va Somalilendni ham o‘z ichiga olishi mumkin”, dedi.
O‘tgan hafta davomida Erondan Isroil va Fors ko‘rfazi davlatlariga uzluksiz raketalar yog‘dirilishi himoya tizimlarini zaiflashtirgan bo‘lishi mumkin. Shuning uchun hutilarning hujumlari yancha halokatli bo‘lishi mumkin. Nevola tushuntirdi: “Hutilarning Fors ko‘rfazi davlatlari va Isroilga qarshi uzoq masofali dron va raketalar hujumlari mojaroning keyingi bosqichida, havo himoyasi tizimlari qayta ta’minlash cheklovlariga duch kelganda, samaraliroq bo‘lishi mumkin. Qo‘shimcha janubiy frontning ochilishi Isroilning havo himoyasiga yancha bosim o‘tkazishi mumkin.”
2023-yil oxiridan 2025-yilgacha hutilar Qizil dengiz koridori orqali kemalarga hujumlar harbiy kampaniyasini olib bordi. Kampaniya kamida to‘qqiz nafar dengizchini halok qildi va to‘rtta kemani cho‘ktirdi, urushdan oldin har yili taxminan 1 trillion dollarlik tovarlar o‘tadigan Qizil dengizdagi yuk tashishni buzdi.
AQSh-Isroil hujumlari bir necha kun ichida Eronning ko‘plab siyosiy va harbiy rahbarlarini yo‘q qildi. Yuqori martabali shaxslarning o‘ldirilishi Eron hukumatini zaiflashtirishi mumkin, uning qulashi AQSh va Isroil rahbariyati uchun ustuvor vazifa bo‘lib qolmoqda. Zaiflashgan yoki ag‘darilgan taqdirda, ogibatlar Yaman hutilari guruhi uchun “zararli” bo‘lishi mumkin, dedi al-Huraibi. U qo‘shimcha qildi: “Guruh harbiy jihatdan ta’sirlanadi, chunki Yamanga kontrabanda orqali olib kelingan eron qurollari oqimi kamayadi yoki butunlay to‘xtaydi. Bu guruh uchun jiddiy muammodir.”
2022-yilda Birlashgan Millatlar Tashkiloti Arabiston dengizida musodara qilingan minglab qurollar ehtimol Eronning bitta portidan kelganligini aniqladi. BMT Xavfsizlik Kengashining Yaman bo‘yicha ekspertlar guruhi hisobotida qayiq va quruqlik transporti Rossiya, Xitoy va Eronda ishlab chiqarilgan qurollarni Yamanga kontrabanda orqali olib kirish uchun ishlatilganligi ko‘rsatilgan. Eron Yamanga qurol kontrabandasi bilan shug‘ullanishni bir necha bor rad etgan.
Bundan tashqari, Huraibining so‘zlariga ko‘ra, Eron rahbariyatiga qarshi yaqinda sodir bo‘lgan hujumlar hutilar guruhining ruhiy holatiga sezilarli zarba berdi. “Eron [hutilar] uchun diniy ramzdir. Ramz mag‘lub bo‘lganda, ruhiy holat bir xil bo‘lib qolmaydi. Eron hukumatining qulashi mintaqadagi, shu jumladan Yamandagi, uning vositachilarining qulashiga kirish bo‘lishi mumkin.”
Yamanda oddiy fuqarolar darajasida AQSh-Isroilning Eronga hujumlari katta zarba bo‘ldi va bu hali ham doimiy tashvish sababidir. Sanaaning 28 yoshli aholisi Muhammad Yahya hujumlarning birinchi kunida o‘z oilasiga o‘tin gaz va un, guruch, o‘simlik moyi kabi oziq-ovqat mahsulotlarini zaxiralashni aytdi. U har safar keskinlik oshganda narxlar ko‘tarilishini aytdi. Yahya hutilar yaqin orada Tehronni qo‘llab-quvvatlash uchun raketalar va dronlar otishini, bu esa urushni Sanaaga taklif qilishini kutgan.
“Men Sanaaga havo hujumlari soatlar ichida boshlanadi deb o‘ylardim. Men asosiy narsalarni sotib olishimga va hech bo‘lmaganda urushning dastlabki bir necha kunida uyda qolishimga ishonch hosil qildim.” Uning kutganidan farqli o‘laroq, hutilar hali ham aralashmadi. “Men bunday kun sodir bo‘lishini tasavvur qila olmasdim: mintaqa urushda va yamanliklar tomosha qilmoqda. Oxir-oqibat, Yamanning bu mojaroga kirish yoki kirmasligini hutilar hal qiladi”, dedi Yahya.

Сана, Йемен – Удары Израиля и США по Ирану погрузили весь Ближний Восток в состояние турбулентности. Напряженность из Тегерана распространилась на несколько арабских городов, включая Абу-Даби, Доху, Эль-Кувейт, Манаму и Бейрут. На фоне этой волны военной эскалации, затронувшей ряд стран, Йемен, что несколько удивительно, остаётся относительно спокойным.
Движение «Ансар Аллах» (хуситы), де-факто контролирующее северо-запад Йемена и являющееся союзником Ирана, с начала израильской войны против Газы в октябре 2023 года неоднократно атаковало цели США и Израиля. Однако в течение недели после начала ударов США и Израиля по Ирану 28 февраля хуситы ограничили свою поддержку Тегерану лишь риторикой и массовыми протестами, осуждающими эти атаки.
Останутся ли они в стороне от конфликта, остаётся неясным. Аналитики считают, что вовлечение повстанческой группы всё ещё возможно, а её нынешняя сдержанность, по-видимому, является частью стратегии выжидания. Старший аналитик по Йемену и Персидскому заливу в ACLED, организации по мониторингу конфликтов, Лука Невола заявил в интервью Al Jazeera: «Вмешательство хуситов остаётся возможным и может принять форму поэтапной эскалации. На текущем этапе главным приоритетом хуситов остаётся избежание прямого возмездия со стороны США и Израиля».
В августе прошлого года израильские удары убили по меньшей мере 12 высокопоставленных членов правительства хуситов, включая премьер-министра Ахмеда ар-Рахави и начальника штаба Мухаммеда аль-Гумари, в результате авиаударов в Сане. Эти потери стали одними из самых тяжёлых, которые группа понесла за время противостояния с США и Израилем. Этот инцидент, наряду с другими атаками прошлого года, сделал руководство хуситов более осторожным и опасающимся риска масштабной воздушной кампании против территорий под их контролем.
Лидер хуситов Абдель-Малик аль-Хуси на этой неделе заявил, что «Йемен чётко стоит на стороне Исламской Республики Иран и иранского мусульманского народа». Он подчеркнул, что «руки на спусковых крючках» в отношении военной эскалации, добавив, что вовлечение его группы в войну может произойти в любой момент в зависимости от развития событий.
Йеменский политический комментатор Садам аль-Хурайби заявил, что йеменские хуситы вступят в войну, если Иран попросит их об этом. «Тегеран не хочет использовать все свои карты сразу и стремится сохранить группу хуситов для следующего этапа», – сказал Хурайби Al Jazeera. «Я считаю, что вступление хуситов в войну – лишь вопрос времени. Если израильско-американские атаки на Иран не прекратятся, йеменская группа не будет бесконечно оставаться в стороне. Хуситы готовятся к войне в Сане и провинциях, которые они контролируют».
Хуситы всё ещё способны создавать хаос в Красном море – где они неоднократно атаковали суда в рамках кампании, которую они называют поддержкой Газы – и могут запускать дроны и ракеты в сторону Израиля, сказал Хурайби. «Этот шаг, вероятно, материализуется, и это зависит от времени, установленного хуситами и Ираном». Невола согласился с Хурайби, заявив: «Теперь, когда все акторы «оси сопротивления» (пропранские региональные группы) подвергаются прямым атакам, обеспечение долгосрочной операционной непрерывности из Йемена – и сохранение режима хуситов как безопасной гавани – могло стать стратегическим приоритетом».
Йеменский исследователь и приглашённый научный сотрудник Mesa Global Academy Адель Дашела заявил, что хуситы не хотят официально объявлять войну в настоящее время, чтобы изобразить себя независимой фракцией, не подчиняющейся указаниям Тегерана. Дашела сказал Al Jazeera: «На практике группа является частью оси сопротивления, и война может достичь её. Руководство хуситов всё ещё ждёт, чтобы увидеть, как будет развиваться ситуация. Оно не хочет принимать поспешные решения относительно вовлечения в войну США и Израиля против Ирана».
Хуситы способны поражать множество целей ракетами и дронами. «Если конфликт сохранится и хуситы почувствуют угрозу от прямых атак, они могут расширить набор целей, включив в него территорию Израиля, военные корабли и активы США в регионе, а также партнёров Израиля в регионе, таких как ОАЭ и Сомалиленд», – сказал Невола.
Продолжающийся обстрел Ираном Израиля и государств Персидского залива на прошлой неделе мог compromise системы перехвата. Поэтому атаки хуситов могут стать более разрушительными. Невола пояснил: «Дальнобойные атаки хуситов с использованием дронов и ракет против государств Персидского залива и Израиля могут оказаться более эффективными на более поздней стадии конфликта, когда системы ПВО могут столкнуться с ограничениями в пополнении запасов. Открытие дополнительного южного фронта может создать дополнительную нагрузку на систему ПВО Израиля».
С конца 2023 по 2025 год хуситы проводили военную кампанию по атакам на суда через коридор Красного моря. Кампания унесла жизни по меньшей мере девяти моряков и потопила четыре судна, нарушив судоходство в Красном море, через которое до войны проходило около 1 триллиона долларов товаров ежегодно.
Удары США и Израиля уничтожили многих политических и военных лидеров Ирана за несколько дней. Убийство высокопоставленных фигур может ослабить иранское правительство, чьё падение остаётся приоритетом для руководства США и Израиля. Ослабленное или свергнутое, последствия будут «пагубными» для группы хуситов в Йемене, сказал аль-Хурайби. Он добавил: «Группа будет затронута в военном отношении, поскольку поток контрабандного иранского оружия в Йемен сократится или полностью прекратится. Это серьёзная проблема для группы».
В 2022 году Организация Объединённых Наций обнаружила, что тысячи единиц оружия, изъятые в Аравийском море, вероятно, поступили из одного порта в Иране. Отчёт группы экспертов Совета Безопасности ООН по Йемену указал, что для контрабанды оружия, произведённого в России, Китае и Иране, в Йемен использовались лодки и наземный транспорт. Иран неоднократно отрицал контрабанду оружия в Йемен.
Более того, по словам Хурайби, недавние атаки на руководство Ирана нанесли значительный удар по моральному духу группы хуситов. «Иран является религиозной иконой для [хуситов]. Когда икона побеждена, моральный дух не может оставаться прежним. Падение иранского правительства может стать прологом к краху его прокси в регионе, включая Йемен».
На уровне простых граждан в Йемене удары США и Израиля по Ирану стали огромным шоком и до сих пор являются причиной продолжающегося беспокойства. 28-летний житель Саны Мухаммед Яхья в первый день ударов сказал своей семье запастись газом для приготовления пищи и такими продуктами, как мука, рис и растительное масло. Он сказал, что цены растут каждый раз, когда обостряется напряжённость. Яхья ожидал, что хуситы вскоре запустят ракеты и дроны в поддержку Тегерана, что привлечёт войну в Сану.
«Я думал, что авиаудары по Сане начнутся в течение нескольких часов. Я убедился, что купил basics и остался дома, по крайней мере, в первые несколько дней войны». Вопреки его ожиданиям, хуситы ещё не вмешались. «Я не мог представить, что такой день наступит: регион в состоянии войны, а йеменцы наблюдают. В конечном счёте, именно хуситы решат, вступит ли Йемен в этот конфликт», – сказал Яхья.