Biroq, Prezident Prabowoning tomonlar o‘rtasida vositachilik qilish taklifi butun Indoneziya bo‘ylab munozaralarni qo‘zg‘atdi, bu uning tashqi siyosatga yondashuvi va Tramp ma’muriyati bilan iliq munosabatlari ortidan ortgan tanqidlar davrida sodir bo‘ldi. Indoneziyaning sobiq tashqi ishlar o‘rinbosari va AQShdagi sobiq elchisi Dino Patti Djalal Instagramdagi bayonotida: “Bu g‘oya ommaga e’lon qilinishidan oldin nega tekshirilmaganligiga hayronman. Bu juda haqiqatdan uzoq,” dedi. Boshqalar ham rozi bo‘lib, bu taklif Prezidentning Donald Tramp bilan qandaydir iliq munosabatlaridan xavotirda bo‘lgan indoneziyaliklarni yanada chetlashtirishi mumkinligini qo‘shdilar.
So‘nggi oylarda Prabowo ichki tekshiruvlarga duch keldi, chunki u G‘azodagi xalqaro barqarorlashtirish kuchlari tarkibida 8 ming indoneziya askarini joylashtirishni taklif qildi, bu Trampning Tinchlik Kengashi (BOP) huzurida bo‘lib, Isroil ham a’zo bo‘lgan “xalqaro tinchlikparvar” tashkilotidir. Indoneziya Isroil bilan rasmiy diplomatik aloqalarga ega emas va uzoq vaqtdan beri mustaqil Falastinni qo‘llab-quvvatlaydi. Trampning kengashiga qo‘shilish va AQSh prezidentining G‘azo rejasida ishtirok etish taklifi ichkarida yaxshi qabul qilinmadi. Mutaxassislar, Indoneziyaning Trampning Tinchlik Kengashiga a’zoligi Isroilning G‘azodagi genotsidi va hozirgi AQSh-Isroilning Eron hujumi fonida Prabowoning tashqi siyosatga yondashuvi uchun misli ko‘rilmagan sinov bo‘lishi mumkinligini aytishdi.
Indoneziya Tashqi ishlar vaziri Sugiono o‘tgan chorshanba kuni ijtimoiy tarmoqlarda Prabowoning Eron Prezidenti Masoud Pezehkian bilan bo‘lgan suhbatida Xameneyning “vafoti” haqida chuqur hamdardlik bildirganini aytdi. Indoneziya Falastinni qo‘llab-quvvatlashda mustahkam, ammo Eron bilan munosabatlar ancha murakkab. Mamlakatning 270 million aholisining taxminan 87 foizi islom diniga e’tiqod qiladi va ko‘pchilik sunniylardir. Eron dunyodagi eng katta shia aholisiga ega, bu islom ilohiyotining boshqa tarmog‘iga ega. Tadqiqotchi Made Supriatma aytishicha, ko‘p indoneziyaliklar Eron bilan hamdardlik bildiradi, bu har doim ham musulmon birodarlikdan emas, balki uzoq vaqtdan beri yuqori bo‘lgan anti-Isroil va anti-Amerika kayfiyati tufaylidir.
Eron elchisi Indoneziyada Mohammad Boroujerdi dushanba kuni matbuot anjumanida vositachilik taklifini qabul qildi, lekin “hech qanday qadamlar” amalga oshirilmaganligini tushuntirdi va muzokaralar samarasiz bo‘lishi mumkinligidan afsuslandi. U: “Biz hozirgi vaqtda Amerika hukumati bilan hech qanday muzokara va muhokamalar foydali bo‘lmaydi, deb hisoblaymiz, chunki ular hech qanday natijalarga bog‘lanmaydi va rioya qilmaydi,” dedi. Tadqiqotchi Supriatma aytishicha, Prezident o‘zining tashqi siyosat qarorlari bilan “tugunga kirib qolgan” ko‘rinadi va u Indoneziyaning siyosiy elita a’zolaridan qo‘llab-quvvatlash to‘plashga harakat qilayotganga o‘xshaydi. O‘tgan seshanba kuni Prabowo sobiq prezidentlar, vitse-prezidentlar va siyosiy rahbarlar ishtirok etgan yig‘ilish o‘tkazdi, bu Eron mojarosining geosiyosiy va iqtisodiy ta’sirini baholash uchun edi.

Когда в прошлые выходные началась американо-израильская атака на Иран, неожиданным миротворцем выступил президент Индонезии Прабово Субианто, лидер крупнейшей мусульманской страны мира. Министерство иностранных дел Индонезии объявило в социальных сетях: «Индонезия призывает все стороны к сдержанности и отдает приоритет диалогу и дипломатии. Если обе стороны согласны, президент Индонезии готов отправиться в Тегеран для проведения посредничества».
Однако предложение президента Прабово помочь в посредничестве между сторонами спровоцировало дебаты по всей Индонезии, поскольку оно поступило в период усиления критики его подхода к внешней политике и теплых связей с администрацией Трампа. Бывший заместитель министра иностранных дел Индонезии и бывший посол в США Дино Патти Джалал заявил в Instagram: «Мне непонятно, почему эта идея не была проверена перед публикацией. Это крайне нереалистично». Другие согласились, добавив, что это предложение может еще больше оттолкнуть индонезийцев, уже опасающихся воспринимаемых дружеских отношений президента с президентом США Дональдом Трампом.
В последние месяцы Прабово столкнулся с внутренним контролем после добровольного предложения развернуть 8000 индонезийских войск в Газе в составе Международных сил стабилизации под эгидой Совета мира Трампа (BOP) — так называемой «международной миротворческой» организации, членом которой также является Израиль. Индонезия не имеет официальных дипломатических отношений с Израилем и давно поддерживает независимую Палестину. Вступление в совет Трампа и предложение участвовать в плане президента США по Газе не получило одобрения внутри страны. Эксперты заявили, что членство Индонезии в Совете мира Трампа на фоне геноцида Израиля в Газе и теперь совместной американо-израильской атаки на Иран может стать беспрецедентным испытанием для подхода Прабово к внешней политике.
Министр иностранных дел Индонезии Сугионо в среду в социальных сетях сообщил, что Прабово выразил свои глубочайшие соболезнования президенту Ирана Масуду Пезехкяну по поводу «кончины» Хаменеи. Индонезия имеет прочную поддержку Палестины, но отношения с Ираном более сложные. Около 87% из 270 миллионов населения страны исповедуют ислам, и большинство индонезийских мусульман — сунниты. Иран имеет крупнейшее в мире шиитское население, которое следует другой ветви исламской теологии. Исследователь Маде Суприатма отметил, что многие индонезийцы сочувствуют Ирану, но не всегда из солидарности с мусульманами, а из-за антиизраильских и антиамериканских настроений, которые давно высоки.
Посол Ирана в Индонезии Мохаммад Боруджерди на пресс-конференции в понедельник приветствовал предложение о посредничестве, но пояснил, что «никаких шагов» для его реализации не предпринято, и сожалел, что переговоры, вероятно, будут бесплодными. Он заявил: «Мы считаем, что в настоящее время никакие переговоры и обсуждения с американским правительством не будут полезными, потому что они не связаны и не придерживаются никаких результатов». Исследователь Суприатма сказал, что президент, похоже, пытается заручиться поддержкой членов политической элиты Индонезии. Во вторник Прабово созвал встречу с участием бывших президентов, вице-президентов и политических лидеров, чтобы оценить геополитическое и экономическое влияние иранского конфликта. После встречи бывший министр иностранных дел Индонезии Хасан Вираджуда сообщил местным СМИ, что Прабово готов «пересмотреть» роль Индонезии в совете мира Трампа после последних событий в Иране.