Saudiya Arabistoni Mudofaa vazirligi shanba kuni mamlakatning al-Xarj shahridagi Sulton aviabazasiga yo‘naltirilgan ikki ballistik raketani ushlab, yo‘q qilganini e’lon qildi. Vazirlik, shuningdek, Shaybah neft koniga yo‘l olgan oltita dronni ham ushlab qolganini ma’lum qildi. Bu voqealar AQSh va Isroilning Eronga qarshi urushi va Tehronning AQSh aktivlarini joylashtirgan Fors ko‘rfazi davlatlariga qarshi javob choralari davomida sodir bo‘ldi.
Bahrayn Ichki ishlar vazirligi aholiga “eng yaqin xavfsiz joyga” borishni maslahat berdi, chunki mamlakatda so‘nggi soatlar ichida ikkinchi marta signal sirenasi jaranglagan. Qatar Mudofaa vazirligi esa juma kuni Erondan uchirilgan 10 ta dron hujumi sodir bo‘lganini, ulardan to‘qqiztasini ushlab qolingani, bittasi esa masofali hududga qo‘nishga muvaffaq bo‘lganini bildirdi.
Qatar Fuqarolik aviatsiyasi boshqarmasi mamlakatda havo navigatsiyasining qisman tiklangani va chekinish uchun cheklangan sonli parvozlar amalga oshirilayotganini e’lon qildi. Birlashgan Arab Amirliklari (BAA) Mudofaa vazirligi esa Erondan kelayotgan raketalar va dronlarga qarshi havo mudofaasi tizimlarining javob berayotganini, turli hududlarda eshitilayotgan ovozlarning ushbu ushlab qolishlar natijasi ekanligini ta’kidladi.
Dubay hukumati matbuot xizmati (GDMO) “ushlab qolinganidan keyin qoldiqlar tushishi natijasida sodir bo‘lgan kichik hodisa” haqida xabar berdi, ammo Dubay xalqaro aeroportida hech qanday voqea sodir bo‘lmaganligini tasdiqladi. Al Jazeera muxbiri Zayn Basravi Dohadan bergan ma’lumotiga ko‘ra, Eronga qarshi javob hujumlarining chastotasi va hajmi kamaygan bo‘lsa-da, bir nechta hodisalar ham havo qatnovi va global neft bozorlarini izdan chiqarish uchun yetarli ekanligini ta’kidladi.
Fors ko‘rfazidan tashqarida, Al Jazeera muxbiri Iordaniyaning Aqaba shahri ustida bir raketaning ushlab qolingani haqida xabar berdi. Bu shahar Isroilning janubidagi Eylat shahriga to‘g‘ri qarshida joylashgan. Eron urush boshlanganidan beri har kuni Isroilni nishonga olmoqda, bu esa mintaqaviy keskinlikni yanada kuchaytirmoqda.

Министерство обороны Саудовской Аравии заявило в субботу, что перехватило и уничтожило две баллистические ракеты, запущенные в сторону авиабазы имени принца Султана в аль-Хардже. Ведомство также сообщило, что перехватило шесть дронов, направлявшихся к нефтяному месторождению Шайба. Эти инциденты произошли на фоне продолжающейся войны США и Израиля против Ирана и ответных действий Тегерана против государств Персидского залива, размещающих американские активы.
Министерство внутренних дел Бахрейна предупредило население о необходимости направиться в «ближайшее безопасное место», поскольку в стране во второй раз за последние часы прозвучали сирены тревоги. Министерство обороны Катара сообщило, что в пятницу страна подверглась волне атак дронов из Ирана: из 10 запущенных дронов девять были перехвачены и уничтожены, а один сумел достичь земли и приземлиться в отдалённом районе.
Управление гражданской авиации Катара объявило о «частичном возобновлении воздушной навигации в государстве Катар через определённые запасные маршруты с ограниченной операционной мощностью, в полной координации с вооружёнными силами Катара и соответствующими органами. Эта фаза включает выполнение ограниченного числа рейсов, предназначенных для эвакуации пассажиров». Министерство обороны Объединённых Арабских Эмиратов (ОАЭ) заявило, что его системы ПВО реагируют на поступающие ракетные и дронные угрозы из Ирана, а звуки, слышимые в различных частях эмирата, являются результатом перехвата баллистических ракет и дронов.
Пресс-служба правительства Дубая (GDMO) сообщила о «незначительном инциденте, произошедшем в результате падения обломков после перехвата», но опровергла сообщения в социальных сетях о каких-либо происшествиях в международном аэропорту Дубая. Корреспондент Al Jazeera Зейн Басрави из столицы Катара Дохи отметил, что даже при снижении частоты и объёма ответных атак Ирана достаточно нескольких инцидентов, чтобы нарушить авиаперевозки и глобальные нефтяные рынки.
За пределами Персидского залива корреспондент Al Jazeera сообщил о перехвате ракеты над иорданским городом Акаба, который расположен напротив израильского Эйлата на юге. Иран с начала войны ежедневно наносит удары по Израилю, что усугубляет региональную напряжённость. Эти события подчёркивают растущие риски эскалации конфликта, затрагивающего ключевые нефтедобывающие государства и транспортные узлы.