Birlashgan Arab Amirliklari (BAA) Prezidenti Shayx Muhammad bin Zoid Al Nahyan birinchi marta Yaqin Sharqdagi kengayib borayotgan urush haqida gapirdi. U Abu-Dabi televideniyasida efirga uzatilgan bayonotida, “BAA qalin teriga va achchiq go‘shtga ega – biz oson o‘ljaga aylanmaymiz”, deb ta’kidladi. U shifoxonada yarador bemorlarni ziyorat qilgan paytda bu so‘zlarni aytdi va mamlakat “urush davrida” ekanligini, ammo “kuchliroq chiqishini” qo‘shimcha qildi.
Ijtimoiy tarmoqlardagi postida Shayx Muhammad BAAning Dubaydagi aeroportlar, sayyohlik joylari va AQSh konsulligi kabi markazlarga ta’sir ko‘rsatgan hujumlar oqibatida “barcha fuqarolarning xavfsizligi va himoyasiga” qarshi “tahdidlar”ga qarshi kurashishga tayyor ekanligini bildirdi. Dubayning Media Ofisi bir kishining halok bo‘lganini ma’lum qildi: to‘sib qo‘yilgan snaryaddan parchalar uning avtomobiliga urilib, haydovchi o‘ldirilgan, qurbon osiyolik deb tasvirlangan, ammo batafsil ma’lumot berilmagan.
Shayx Muhammadning bayonotlari mintaqa AQSh-Isroilning Eronga qarshi yirik hujumi natijasida boshlangan urushning ikkinchi haftasiga kirgan paytda efirga uzatildi. Eronda esa Prezident Masud Pezeshkian qo‘shni davlatlarga AQSh harbiy bazalarini joylashtirgan mamlakatlarga zarba bergani uchun uzr so‘radi. Biroq, bu so‘zlar tezda Eron sud tizimi rahbari G‘ulomhusayn Mohseni Ejey tomonidan rad etildi, u “Eron qurolli kuchlarining dalillari shuni ko‘rsatadiki, mintaqadagi ba’zi mamlakatlarning geografiyasi ochiq va yashirin dushman ixtiyorida”, deb ta’kidladi va “Ushbu nishonlarga qarshi og‘ir hujumlar davom etadi”, dedi.
Pezeshkianning o‘zi ham Fors ko‘rfazi davlatlari ularning hududlaridan hujum boshlanmaguncha nishonga olinmasligi haqidagi so‘zlarini qaytarib, mamlakatining “do‘stona munosabatlarni saqlash va davom ettirish”ni ta’kidlashiga qaramay, Eronning AQSh-Isroil tajovuziga qarshi o‘zini himoya qilishning “tabiiy huquqi” borligini aytdi. Eron tashqi ishlar vaziri Abbos Aragchi X platformasida rahbarining so‘zlarini aniqlab, “Prezident Pezeshkian mintaqamizda keskinlikni pasaytirishga ochiq ekanligini bildirdi – agar qo‘shnilarimizning havo fazosi, hududi va suvlari eron xalqiga hujum uchun ishlatilmasa”, deb yozdi.
Fors ko‘rfazi Hamkorlik Kengashi (GCC) a’zolari – Saudiya Arabistoni, Qatar, BAA, Quvayt, Bahrayn va Ummon – ularning chegaralari ichida va atrofida AQSh aktivlari mavjudligi sababli nishonga olingan. O‘lik hujumlar parvozlarda katta tartibsizliklar, havo fazosining yopilishi va neft-gaz ishlab chiqarishiga og‘ir ta’sir ko‘rsatdi, bu butun dunyo bo‘ylab aks etdi. Shanba kuni Eron davlat ommaviy axborot vositalari mamlakatning Islom Inqilobi Qo‘riqchilari Korpusi AQSh kuchlarini Bahrayndagi Jufayr harbiy bazasida nishonga olganini xabar qildi, bu Qeshm orolidagi chuchuk suvni tuzdan tozalash zavodiga hujum uchun javob edi.
BAA, AQSh ittifoqchisi va AQSh harbiy ob’ektlariga uy bo‘lgan, urush davrida Fors ko‘rfazida eng og‘ir nishonga olingan mamlakat bo‘ldi. Amirlik Mudofaa vazirligi shanba kuni 16 ballistik raketa va 120 dan ortiq dron bilan hujumga uchraganini aytdi. Pezeshkianning uzr so‘rashidan soatlar o‘tgach, IRGC o‘z dronlari BAA poytaxti Abu-Dabi yaqinidagi al-Dhafra harbiy bazasidagi AQSh havo jangi markaziga zarba berganini aytdi. Keyinchalik, noma’lum ob’ekt Dubay aeroporti yaqinida to‘sib qo‘yildi, bu xalqaro trafik bo‘yicha dunyodagi eng gavjum aeroportni qisqa muddatga ishdan to‘xtatishga majbur qildi.
Boshqa joylarda, Qatar qurolli kuchlari raketa hujumini to‘sib qo‘ydi, Saudiya Arabistoni mudofaa vazirligi ballistik raketa Ar-Riyod janubi-sharqidagi, AQSh qo‘shinlarini joylashtirgan Sulton shahzoda harbiy bazasiga yo‘naltirilgan holda aholi yashamaydigan hududga tushganini aytdi, Quvayt esa dronni to‘sib qo‘yganini xabar qildi. AQSh Prezidenti Donald Tramp ijtimoiy tarmoqlarda post qo‘yib, mamlakatining Eronga “juda qattiq” zarba berishini ogohlantirdi va zarbalarni yangi nishonlarni o‘z ichiga olgan holda kengaytirish bilan tahdid qildi. Isroil o‘z harbiylari tomonidan Tehron va Isfahonga yangi zarbalar to‘lqinini boshlaganini tasvirladi, 80 dan ortiq qiruvchi samolyotlar Eron armiya ob’ektlari, raketa uchirgichlari va boshqa nishonlarga zarba berganini aytdi. Eron davlat o‘mmaviy axborot vositalari IRGCning Xurmuzdagi Marshall orollari bayrog‘i ostidagi tankerni urganini xabar qildi.

Президент Объединённых Арабских Эмиратов (ОАЭ) шейх Мухаммед бен Заид Аль Нахаян впервые прокомментировал расширяющийся конфликт на Ближнем Востоке, в то время как Иран продолжает наносить удары дронами и ракетами по странам Персидского залива, размещающим американские военные активы. В заявлении, транслировавшемся телеканалом Abu Dhabi TV в субботу во время посещения раненых в больнице, он заявил: «У ОАЭ толстая кожа и горькая плоть – мы не лёгкая добыча». Он добавил, что ОАЭ находятся «в периоде войны», но «выйдут сильнее».
В публикации в социальных сетях шейх Мухаммед отметил, что ОАЭ, где атаки затронули такие объекты, как аэропорты, туристические достопримечательности и консульство США в Дубае, готовы противостоять «угрозам» «безопасности и защите всех граждан». По данным Медиа-офиса Дубая, один водитель погиб, когда обломки перехваченного снаряда врезались в его автомобиль; жертва описана как азиат, но дальнейшие детали не предоставлены.
Заявления шейха Мухаммеда прозвучали, когда регион вступил во вторую неделю войны, спровоцированной крупной атакой США и Израиля на Иран. Ранее иранский президент Масуд Пезешкиан принёс извинения соседним странам за удары по их территориям, где размещены американские военные базы. Однако его слова были быстро опровергнуты главой судебной системы Ирана Голамхоссейном Мохсени Эджеи, который заявил: «Данные вооружённых сил Ирана показывают, что география некоторых стран региона открыто и скрытно предоставлена в распоряжение врага», подчеркнув, что «тяжёлые атаки по этим целям будут продолжаться».
Сам Пезешкиан отступил от своих заявлений о том, что страны Персидского залива не будут подвергаться ударам, если атаки не исходят с их территорий, оговорив, что, хотя его страна подчёркивает «сохранение и продолжение дружественных отношений», Иран всё же обладает «неотъемлемым правом» на самооборону против американо-израильской агрессии. Министр иностранных дел Ирана Аббас Араги уточнил в X, что «президент Пезешкиан выразил открытость к деэскалации в нашем регионе – при условии, что воздушное пространство, территория и воды наших соседей не используются для нападения на иранский народ».
Все страны Совета сотрудничества арабских государств Персидского залива (ССАГПЗ) – Саудовская Аравия, Катар, ОАЭ, Кувейт, Бахрейн и Оман – стали целями из-за присутствия американских активов в их границах и вокруг них. Смертоносные атаки вызвали серьёзные сбои в авиаперелётах, закрытие воздушного пространства и тяжёлые последствия для добычи нефти и газа, отразившиеся по всему миру. В субботу иранские государственные СМИ сообщили, что Корпус стражей исламской революции нанёс удар по американским силам на авиабазе Джуфайр в Бахрейне в ответ на атаку на опреснительную установку на острове Кешм.
ОАЭ, союзник США и место размещения американских военных объектов, оказались наиболее интенсивно атакуемой страной в Персидском заливе во время войны. Министерство обороны эмиратов заявило в субботу, что по ним было выпущено 16 баллистических ракет и более 120 дронов. Через несколько часов после извинений Пезешкиана КСИР заявил, что его дроны поразили американский центр ведения воздушного боя на авиабазе Аль-Дхафра близ Абу-Даби, столицы ОАЭ. Позже неустановленный объект был перехвачен близ аэропорта Дубая, самого загруженного в мире по международному трафику, что ненадолго приостановило его работу.
Иранские атаки также затронули аэропорт Абу-Даби, элитный комплекс Palm Jumeirah и роскошный отель Burj Al Arab за прошедшую неделю, а обломки дрона вызвали пожар в консульстве США в Дубае. В других странах ССАГПЗ вооружённые силы Катара перехватили ракетную атаку, Саудовская Аравия сообщила о падении баллистической ракеты в безлюдной зоне, а Кувейт отчитался о перехвате дрона. Президент США Дональд Трамп в социальных сетях предупредил, что его страна нанесёт по Ирану «очень жёсткий» удар, угрожая расширить удары на новые цели. Израиль начал, по описанию его военных, новую волну ударов по Тегерану и Исфахану, поразив более 80 истребителями объекты иранской армии. Иранские государственные СМИ сообщили, что КСИР поразил танкер под флагом Маршалловых островов в Ормузском проливе.