AQShning Oklahoma va Michigan shtatlarida jiddiy bo‘ron tizimlari o‘tgan juma va shanba kunlari halokat qoldirib, bir necha kishining hayotiga zomin bo‘ldi. Resurslar omon qolganlarni qidirish va zarar ko‘rganlarga yordam ko‘rsatish bilan band.
Rasmiy ma’lumotlarga ko‘ra, ekstremal ob-havo sharoitida sakkiz kishi halok bo‘lgan. Oklahomada to‘rt kishi, Michiganda esa yana to‘rt kishi vafot etgan. Oklahoma gubernatori Kevin Stitt X ijtimoiy tarmog‘ida: “Kechqurun Major okrugiga jiddiy ob-havo tushdi va onaning hamda qizining hayotiga zomin bo‘ldi”, deb yozgan.
Michigan shtatining Branch okrugi sherif idorasi juma kuni shtatning janubidagi Union City yaqinida tornado tushganini, buning natijasida uch kishi halok bo‘lganini va 12 kishi jarohatlanganini ma’lum qildi. Idora bayonotida: “Ushbu voqea davomida oila a’zolari, do‘stlari va mulkini yo‘qotganlar bilan hamfikrmiz”, deb ta’kidladi.
Shu joydan taxminan 50 mil (80 kilometr) g‘arbda, Cass okrugiga tornado tushgani haqida xabar berilmoqda, bu yerda rasmiylarning aytishicha, bitta kishi halok bo‘lgan va 500 dan ortiq kishi elektr energiyasiz qolgan. Shanba kuni qutqaruvchlar qulagan binolar ostidan omon qolganlarni qidirishda, hokimiyatlar esa tarqalgan qoldiqlarni tozalashning og‘ir jarayonini boshlagan.
Milliy ob-havo xizmati (NWS) xodimi Lonni Fisher shanba kuni jiddiy momaqaldiroqlar qo‘shni Indiana shtatida boshlanganini, ularning Michiganga bir necha tornado yuborganiga o‘xshashligini aytdi. U: “Ehtimol, uchta alohida tornado bo‘lgan, lekin ular tekshiruvni tugatgunlaricha biz 100% ishonch bilan aytolmaymiz”, deb qo‘shimcha qilib, agentlik mintaqaga zararni baholash va tornadolarni tasdiqlash uchun guruhlar yuborganini bildirdi.
Michigan gubernatori Gretchen Whitmer shtat favqulodda vaziyatlar operatsiya markazini faollashtirganini va bu “Michiganning janubi-g‘arbiy qismidagi jiddiy ob-havo sharoitiga javoban barcha kuchlarni muvofiqlashtirish” uchun ekanligini aytdi. NWS shanba kuni o‘rta-g‘arbiy Buyuk Ko‘llar mintaqasidan Texasgacha kuchli bo‘ronlar va to‘satdan suv toshqini xavfini bashorat qilgan.
Bahorgi bo‘ronlar odatda bu mintaqada, ko‘pchilik tornado mavsumi deb ataydigan davrda sodir bo‘ladi, bu odatda AQShning turli qismlarida turli vaqtlarda boshlanadi. Tornadolar kutilmaganda va bir necha daqiqa ichida shakllanib, odamlarga qisqa ogohlantirish bilan boshpana izlashga majbur qilishi mumkin.

Сильные штормовые системы пронеслись по центральной части Соединённых Штатов в пятницу и субботу, оставив после себя разрушения и несколько погибших. Спасатели ведут поиск выживших и оказывают помощь пострадавшим.
По предварительным данным, в результате экстремальных погодных условий погибли восемь человек. Сообщается о четырёх погибших в Оклахоме и ещё четырёх в штате Мичиган. Губернатор Оклахомы Кевин Ститт написал в X: «Суровая погода обрушилась на округ Мейджор прошлой ночью и трагически унесла жизни матери и дочери».
Шериф округа Бранч в Мичигане заявил, что в пятницу торнадо обрушился недалеко от сообщества Юнион-Сити в южной части штата, в результате чего погибли три человека и 12 получили ранения. В заявлении офиса шерифа говорится: «Наши мысли с теми, кто потерял семью, друзей и имущество во время этого инцидента».
Примерно в 50 милях (80 километрах) к западу от этого места, по сообщениям, торнадо ударил по округу Касс, где, по словам официальных лиц, один человек погиб и более 500 человек остались без электричества. В субботу спасатели искали выживших под завалами, а власти начали кропотливый процесс уборки разбросанных обломков.
Работники по оказанию помощи при стихийных бедствиях обходили дома в районах Юнион-Сити и Три-Риверс, предлагая питание и другую помощь, заявили представители штата. Лонни Фишер из Национальной метеорологической службы (NWS) сообщил в субботу, что сильные грозы начались в соседнем штате Индиана, которые, по-видимому, вызвали несколько торнадо в южном Мичигане.
Он заявил: «Скорее всего, было три отдельных торнадо, но мы не будем знать на 100% точно, пока они не завершат обследование», добавив, что агентство направило группы в регион для оценки ущерба и подтверждения торнадо. Тем временем губернатор Мичигана Гретхен Уитмер активировала государственный оперативный центр по чрезвычайным ситуациям «для координации всеобщего реагирования на суровую погоду в юго-западном Мичигане».
NWS прогнозировала сильные штормы и риски внезапных наводнений в субботу, простирающиеся от среднезападного региона Великих озёр до Техаса. Весенние штормы обычно происходят в этом регионе в так называемый сезон торнадо, который обычно начинается в разное время в разных частях США. Торнадо могут формироваться неожиданно и в течение нескольких минут, оставляя людям мало времени для поиска укрытия.