Eronning Maslahatchilar Assambleyasi mamlakatning yangi oliy rahbari etib sobiq rahbar Ali Khameneining ikkinchi o‘g‘li Mojtaba Khameneini sayladi. 88 a’zodan iborat majlis bu qarorni mart oyining 8-kuni, AQSh va Isroil bilan boshlangan jang davrida qabul qildi. Mojtaba Khamenei 1969-yil 8-sentabrda Mashhadda tug‘ilgan bo‘lib, otasining o‘limidan keyin mamlakatning eng yuqori mansabiga ko‘tarildi.
Mojtaba Khamenei ko‘pchilik tomonidan sirli shaxs sifatida tavsiflanadi, lekin bir vaqtning o‘zida Eron hokimiyat tizimidagi eng nufuzli shaxslardan biri hisoblanadi. U kuchli Islom Inqilobi Qo‘riqchilar Korpusi (IRGC) bilan yaqin aloqalarni saqlagan, bu tashkilot mamlakat siyosatiga katta ta’sir ko‘rsatadi. Assambleya aholini yangi rahbar ortida birlashishga chaqirdi.
Biroq, Mojtaba otasining qat’iy siyosatini davom ettiruvchi shaxs sifatida qaraladi. AQSh prezidenti Donald Trump bu tayinlashni “qabul qilib bo‘lmaydigan” deb atadi va Vashington bilan kelishilmaganda yangi rahbar “uzoq davom etmasligini” aytdi. Isroil mudofaa vaziri ham yangi rahbarni “yo‘q qilish maqsadi” deb e’lon qildi.
Mojtaba Khamenei ommaviy lavozimlarda ishlamagan bo‘lsa-da, uning IRGC ichidagi ta’siri katta. Uning siyosatdagi o‘sishi 1990-yillarning o‘rtalaridan boshlangan, 2005-yilgi prezidentlik saylovlarida esa noma’lum nomzod Mahmud Ahmadinejadning g‘alabasiga yordam bergani da’vo qilinadi. Bu saylovlar norozilik namoyishlariga sabab bo‘ldi, unda “Mojtabaga o‘lim” shiorlari aytildi.
Mojtaba moliyaviy korrupsiya da’volari bilan ham bog‘liq. Hukumat ichidagi manbalarga ko‘ra, Eron iqtisodiyotining kamida 60% Ali Khamenei nazoratidagi tashkilotlar orqali boshqariladi, Mojtaba esa bu moliyalarni nazorat qilgan. Bloomberg tergoviga ko‘ra, uning Londonda va Dubayda qimmatli ko‘chmas mulklari, shuningdek, Yevropada bank va transport aktivlari bor, ular vositachilar orqali boshqariladi.
Davlat ommaviy axborot vositalari Mojtabani oddiy hayot kechirayotgan shaxs sifatida tasvirlasa-da, uning harbiy va diniy ta’limi bor. U 1987-yilda IRGCga qo‘shilgan, 1999-yilda Qom shahrida islomiy ta’lim olgan. Eron-Iroq urushi davrida frontda xizmat qilgan, bu uning keyingi siyosiy tarmoqlarini shakllantirishga yordam bergan.

Собрание экспертов Ирана избрало нового верховного лидера страны — Моджтабу Хаменеи, второго сына бывшего лидера Али Хаменеи. Решение было принято 8 марта 88-членным собранием, всего через неделю после начала ожесточенного конфликта с США и Израилем. Моджтаба Хаменеи, родившийся 8 сентября 1969 года в Мешхеде, вступил в должность после гибели отца в результате израильского удара 28 февраля.
Моджтаба Хаменеи часто описывается как загадочная фигура, одновременно являющаяся одним из самых влиятельных лиц в коридорах власти Ирана. Он известен тесными связями с мощным Корпусом стражей исламской революции (КСИР), который, по мнению многих, определяет политику страны. Собрание экспертов призвало иранский народ сплотиться вокруг нового лидера.
Однако Моджтаба рассматривается как продолжение жесткого курса своего отца. Президент США Дональд Трамп ранее заявил, что назначение сына Хаменеи является «неприемлемым», добавив, что новый лидер Ирана «не продержится долго», если назначение не будет согласовано с Вашингтоном. Министр обороны Израиля на прошлой неделе заявил, что любой преемник Али Хаменеи станет «целью для устранения».
Несмотря на то что 56-летний шиитский священнослужитель в основном сохранял низкий профиль и никогда не занимал государственных должностей, он обладает значительным влиянием в сложной структуре власти Ирана, особенно в КСИР. Его растущая роль в политике стала заметна с середины 1990-х годов, когда он был замечен в окружении ветеранов ирано-иракской войны.
Моджтаба Хаменеи оказался в центре внимания во время президентских выборов 2005 года, которые, по утверждениям экспертов, он инсценировал. Новый верховный лидер Ирана якобы помог относительно неизвестной фигуре из КСИР Махмуду Ахмадинежаду победить на выборах, что привело к массовым протестам в 2009 году, где звучали лозунги «смерть Моджтабе».
Также поступали сообщения о предполагаемой финансовой коррупции Моджтабы. По данным инсайдеров правительства, не менее 60% экономики Ирана контролируется через холдинговые компании и учреждения под управлением Али Хаменеи, а Моджтаба курировал финансы. Расследование Bloomberg 2026 года выявило его активы в Лондоне и Дубае, а также интересы в судоходстве, банковском деле и гостиничном бизнесе в Европе, структурированные через посредников.
Государственные СМИ изображают Моджтабу как человека, ведущего скромный образ жизни. Он получил религиозное образование в семинарии в Кум и служил в КСИР с 1987 года. Сообщается, что он участвовал в ирано-иракской войне в молодости, что укрепило его связи с будущими силовыми структурами.