Global energiya bozorida keskin o‘zgarishlar kuzatilmoqda: neft narxi bir barrel uchun $100 dan oshib, Rossiyaning Ukrainaga bostirib kirishidan keyin birinchi marta bu ko‘rsatkichga yetdi. Bu o‘sish, asosan, AQSh va Isroilning Eron bilan urushining kengayishi va uning global energiya ta’minotiga ta’siri tufayli yuzaga keldi. Brent nefti, global standart sifatida, yakshanba kuni 20 foizga oshib, $111 barreldan yuqori baholandi, bu esa bozorda uzoq muddatli uzilishlar haqidagi qo‘rquvlarni kuchaytirdi.
AQSh prezidenti Donald Trump, 2024-yilgi saylovda hayot qimmatining oshishi muammosini muhokama qilgan holda, narxning oshishini e‘tiborsiz qoldirdi. U Truth Social platformasida bergan bayonotida: "Qisqa muddatli neft narxlari, Eron yadroviy tahdidi yo‘q qilingandan keyin tez pasayadi, bu AQSh va dunyo xavfsizligi va tinchligi uchun juda kichik narxdir" deb ta’kidladi. Trump, shuningdek, "FAQAT AHMOQLAR BOSHQACHA O‘YLAYDI!" deb qo‘shimcha qildi. Uning bu bayonoti, neft narxlarining oshishi bilan bog‘liq muammolarni kam baholayotgani haqida tanqidlarga sabab bo‘ldi.
Neft narxlari, AQSh va Isroilning Eron ustiga birgalikdagi zarbalarini boshlagan 28-fevraldan beri taxminan 50 foizga oshdi. Eronning javobiy tahdidlari va hujumlari, global neft ta’minotining beshdan bir qismini o‘tkazadigan Hormuz bo‘g‘ozidagi kemachilikni samarali ravishda to‘xtatdi. Bu vaziyat, OPECning eng yirik ishlab chiqaruvchilaridan bo‘lgan Iroq, Birlashgan Arab Amirliklari va Quvaytni, suv yo‘llari orqali kemachilikning pasayishi tufayli xom neft saqlash imkoniyatlarining kamayishi sababli ishlab chiqarishni qisqartirishga majbur qildi. Bundan tashqari, Eron va Isroil mintaqaviy mojaroda muhim energiya ob’ektlariga zarbalar berishda davom etmoqda.
O‘sib borayotgan energiya narxlarining oqibatlaridan xavotirlangan investorlar tufayli, Osiyo fond bozorlari dushanba kuni ertalab keskin pasayishni boshdan kechirdi. Yaponiyaning Nikkei 225 indeksi dastlabki savdolarda 6 foizga tushdi, Janubiy Koreyaning KOSPI indeksi esa deyarli 7 foizga qisqardi. Oddiy bozor soatlaridan tashqarida savdo qilinadigan AQSh fond bozori fyucherslari ham sezilarli yo‘qotishlarga duch keldi: Uoll-stritning standart S&P 500 indeksiga bog‘langan fyucerslar 1,7 foizga, texnologiya kompaniyalariga og‘irlik berilgan Nasdaq Composite indeksiga bog‘langanlar esa 1,90 foizga tushdi. Bu holat, global iqtisodiyotga urushning salbiy ta’sirini yanada kuchaytirish xavfini ko‘rsatmoqda.

На глобальном энергетическом рынке наблюдаются резкие изменения: цена на нефть превысила $100 за баррель, впервые с момента вторжения России на Украину. Этот рост в основном вызван эскалацией войны США и Израиля против Ирана и её влиянием на мировые поставки энергии. Нефть марки Brent, глобальный эталон, в воскресенье подорожала на 20%, достигнув отметки выше $111 за баррель, что усилило опасения по поводу длительных перебоев на рынке.
Президент США Дональд Трамп, который активно обсуждал проблемы роста стоимости жизни во время избирательной кампании 2024 года, проигнорировал скачок цен. В своём заявлении на платформе Truth Social он заявил: «Краткосрочные цены на нефть, которые быстро упадут после уничтожения иранской ядерной угрозы, — это очень небольшая цена за безопасность и мир США и всего мира». Трамп добавил: «ТОЛЬКО ДУРАКИ МОГУТ ДУМАТЬ ИНАЧЕ!» Его заявление вызвало критику за недооценку проблем, связанных с ростом цен на нефть.
Цены на сырую нефть выросли примерно на 50% с тех пор, как США и Израиль начали совместные удары по Ирану 28 февраля. Угрозы и атаки Ирана в ответ фактически остановили судоходство в Ормузском проливе, через который проходит около одной пятой мировых поставок нефти. Эта ситуация вынудила Ирак, Объединённые Арабские Эмираты и Кувейт, одних из крупнейших производителей в ОПЕК, сократить производство из-за снижения возможностей хранения сырой нефти в результате сокращения судоходства по водным путям. Кроме того, Иран и Израиль продолжают наносить удары по ключевым энергетическим объектам в рамках регионального конфликта.
Из-за опасений инвесторов по поводу последствий роста цен на энергию фондовые рынки Азии резко упали в понедельник утром. Японский индекс Nikkei 225 упал примерно на 6% в ранних торгах, а южнокорейский KOSPI снизился почти на 7%. Фьючерсы на фондовые индексы США, торгуемые вне обычных рыночных часов, также понесли существенные потери: фьючерсы, привязанные к эталонному индексу S&P 500, упали на 1,7%, а те, что связаны с технологически ориентированным Nasdaq Composite, снизились на 1,90%. Эта ситуация указывает на риск дальнейшего усиления негативного воздействия войны на глобальную экономику.