Isroil harbiylari dushanba kuni ertalab Eron markazidagi “rejim infratuzilmasi”ga qarshi “qo‘shimcha zarbalar” boshlaganini e’lon qildi. Bu harakatlar Eronning sobiq oliy rahbari Oyatulloh Xomeyniy o‘ldirilganidan keyin fevral oyidan beri davom etayotgan kundalik hujumlarning bir qismidir. Shu bilan birga, Isroil Eron tomonidan qo‘llab-quvvatlanadigan Livan guruhi Hizbullohning Bayrutdagi ob’ektlariga ham zarba berdi.
Eronning yangi oliy rahbari etib sobiq rahbar Ali Xomeyniyning o‘g‘li Mojtaba Xomeyniy tayinlandi. Isroil avvalroq har qanday yangi oliy rahbar o‘ldirish uchun nishonga aylanishini aytgan edi. Mojtaba Xomeyniyning tayinlanishi Eron hukumatining AQSh va Isroil bilan urushda konfrontatsion yo‘lni tanlaganligini ko‘rsatadi.
Mintaqada urushning ikkinchi haftasida neft narxlari keskin ko‘tarildi. Brent nefti narxi dushanba kuni barreliga 114 dollarga (98,98 yevro) yetdi, bu juma kuni yopilish narxiga nisbatan 23% o‘sishdir. G‘arbiy Texas yengil nefti ham barreliga taxminan 114 dollarga sotildi, bu juma kuni narxiga nisbatan 25% o‘sishdir. Osiyo fond bozorlari dushanba kuni ochilishda global neft narxlarining o‘sishi tufayli keskin tushdi.
Fors ko‘rfazi odatda dunyo neftining 20% ga yaqinini ishlab chiqaradi. Urush boshlanishidan oldin har kuni taxminan 15 million barrel neft Xurmuz bo‘g‘ozi orqali tashilgan. Eronning dron va raketa hujumlari tahdidi ostida yuk kemalari asosan Xurmuz bo‘g‘ozi orqali suzishni to‘xtatdi, bu hujumlar mintaqa bo‘ylab neft va gaz ishlab chiqarish inshootlarini ham nishonga olmoqda.
Bir qator Fors ko‘rfazi davlatlari dushanba kuni ertalab yangi Eron raketa va dron hujumlarini, ularning ko‘pchiligi to‘sib qo‘yilganini, xabar qildi. Bahraynda, Sitra oroliga Eron dron hujumi natijasida 32 kishi yaralangan, to‘rttasi og‘ir holatda, deya rasmiylar ma’lum qildi. Yaralanganlarning barchasi Bahrayn fuqarolari, shu jumladan ikki oylik chaqaloq ham bor. Qo‘shni Qatar poytaxti Dohada bir nechta portlashlar eshitildi.
Saudiya Arabistoni mudofaa vazirligi dushanba kuni ertalab Birlashgan Arab Amirliklari bilan chegaradosh Sharqiy Saudiya Arabistonidagi neft koniga qaratilgan Eron dron hujumi to‘sib qo‘yilganini aytdi. “Shaybah neft koniga yo‘nalgan to‘rtta dron ushlab qolindi va yo‘q qilindi”, degan bayonotda aytilgan. Ar-Riyod dushanba kuni o‘z ritorikasini kuchaytirib, Tehronni ogohlantirdi: agar u arab davlatlariga qarshi zarbalarini davom ettirsa, “eng katta mag‘lub” bo‘ladi.

Вооруженные силы Израиля объявили в понедельник утром о начале «дополнительной волны» ударов по «инфраструктуре режима» в центральном Иране. Эти действия являются частью ежедневных атак, продолжающихся с февраля после убийства бывшего верховного лидера Ирана аятоллы Хаменеи. Одновременно Израиль нанес удары по объектам поддерживаемой Ираном ливанской группировки «Хезболла» в Бейруте.
Новым верховным лидером Ирана назначен сын бывшего лидера Али Хаменеи — Моджтаба Хаменеи. Ранее Израиль заявлял, что любой новый верховный лидер станет целью для устранения. Назначение Моджтабы Хаменеи демонстрирует, что иранское руководство, находящееся в состоянии войны с США и Израилем, выбрало конфронтационный путь.
На второй неделе войны на Ближнем Востоке цены на нефть резко выросли. Цена на нефть марки Brent в понедельник достигла 114 долларов (98,98 евро) за баррель, что на 23% выше цены закрытия в пятницу. Легкая нефть West Texas Intermediate также продавалась примерно по 114 долларов за баррель, что на 25% выше пятничного уровня. Азиатские фондовые рынки упали при открытии в понедельник на фоне глобального роста цен на нефть.
Персидский залив традиционно обеспечивает около 20% мировой нефти. До начала войны через Ормузский пролив ежедневно транспортировалось около 15 миллионов баррелей нефти. Грузовые суда в основном прекратили движение через Ормузский пролив из-за угрозы иранских атак дронами и ракетами, которые также нацелены на нефтегазовые объекты по всему региону.
Ряд государств Персидского залива сообщили в понедельник утром о новых иранских ракетных и дроновых атаках, большинство из которых были перехвачены. В Бахрейне, по данным официальных лиц, в результате иранской атаки дроном на остров Ситра пострадали 32 человека, четверо в тяжелом состоянии. Все пострадавшие — граждане Бахрейна, среди них есть дети, включая двухмесячного младенца. В столице соседнего Катара Дохе были слышны несколько взрывов.
Министерство обороны Саудовской Аравии заявило, что утром в понедельник была отражена иранская атака дронами на нефтяное месторождение в Восточной Саудовской Аравии, недалеко от границы с ОАЭ. «Четыре дрона, направлявшиеся к месторождению Шайба, были перехвачены и уничтожены», — говорится в заявлении. Эр-Рияд ужесточил риторику в понедельник, предупредив Тегеран, что он станет «самым большим проигравшим», если продолжит удары по арабским странам.